Növénytermesztés

Dróntechnológia a precíziós gazdálkodásban (+Videó)

Agrofórum Online

Az őszi Gödöllői Gazdanapon a drónok mezőgazdasági felhasználása volt a központi téma. Az Agrofórum Online a helyszínen videót is készített.

A hagyományokhoz híven, szeptember közepén rendezték meg a Gödöllői Ősz elnevezésű gazdanapot a Szent István Egyetem Szárítópusztai Tanüzemében. A rendezvényen a fajtabemutatókon túl szakmai előadások is várták az érdeklődőket. Az idei kiemelt téma a precíziós gazdálkodás, és azon belül is a drónok mezőgazdasági felhasználása volt.

Gödöllői Gazdanap 2014 képgaléria >>>

„Viszonylag új a dróntechnológia a precíziós gazdálkodásban. Ezeknek az eszközöknek elsősorban abban rejlik a jelentősége, hogy adatokat gyűjthetünk a megfelelő időszakban a tábla különböző részeiről. A gyakorlatban a tavaszi gyomfelvételezéseknél, vagy a kelésellenőrzéskor tud nagyon hasznos lenni. De fontos lehet a vadkár elemzésében vagy egy belvízfolt vizsgálatakor is. Ezen kívül még a hozam-előrejelzésben, hozamtérképezésben is fontos szerepet játszhatnak a drónok” – nyilatkozta az Agrofórum Online kérdésére Dr. Milics Gábor. A Nyugat-magyarországi Egyetem Biológiai Rendszerek Műszaki Intézetének egyetemi docense arról is beszámolt nekünk, hogy a növényvédelem kapcsán is kutatások folynak.

„Vizsgáljuk azt is, hogy a növényvédelem területén fel tudjuk-e használni a dróntechnológiát. Például ha egy rozsdásodás vagy egy fehéredés elindul a táblán belül, akkor azt azonnal észlelhetjük, és el tudjuk végezni a szükséges beavatkozásokat”.

A drónok használatát a következő hónapokban várhatóan szabályozni fogják. A szigorításra pedig szükség is van, hiszen egyre több ilyen eszköz repül a légtérben.

„A Honvédelmi Minisztérium, a Légügyi Hatóság és több civil szervezet bevonásával történik a jogszabály kialakítása. Idén nyárra ígérték az első tervezetet, amely azonban nem valósult meg, viszont remélhetőleg jövőre már szabályozni fogják ezeknek a légi járműveknek a használatát a magyar légtérben” – mondta el az Agrofórum Online számára Dr. Láng Vince.

Az AgriDron Kft. ügyvezetője szerint erre mindenképpen szükség van, hiszen egyre több ilyen eszközt adnak el. Ezt pedig szabályozni kell, hogy biztonságosan lehessen használni a légteret.

„A legutóbbi nyilvános fórum alapján különbséget fognak tenni a professzionális és a hobbi felhasználás között. Előbbire sokkal több szabály fog vonatkozni, gondolok például a kezelőszemélyzet képzésére, az eszközök lajstromszámozására, típusengedélyeztetésére” – magyarázta Dr. Láng Vince.

A Gödöllői Gazdanap ezúttal is sikeres volt, a hagyomány pedig tovább folytatódik, így a Szent István Egyetem a jövőben is rendszeresen vendégül látja majd a termelőket.

(Gribek Dániel – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Mitől lett foltos a körtefa levele?

2019. szeptember 27. 04:37

Cs. Pál kérdése: Körtefám levelei már intenzíven hullásnak indultak. A leveleken narancssárga nagyobb méretű, és kisebb fehér közepű foltokat is találtam. Mi okozza ezt?

Inváziós kártevők: - A harlekinkatica

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

Az enyhe tél miatt idén különösen fontos a kalászosok védelme - ÚJ növényvédő szer csomagok!

2018. március 14. 09:19

A Riza® 250 EW előnye, hogy a kalászosokon kívül felhasználható őszi káposztarepcében, almatermésűekben, csonthéjasokban és szőlőben.

Parlagfű elleni vizsgálatok levél alá történő permetezési technikával, napraforgóban

2018. október 9. 14:41

A levél alá történő permetezési technika régóta ismert, az 1960-1970-es években alkalmazták tág térállású kultúrákban az alapkezelések hibáinak korrigálására. Ennek, a csaknem elfeledett alkalmazási módnak az újraértelmezését a térinformatikával támogatott módszerek teszik lehetővé, melyek segítségével elkerülhetők a fitotoxikus káresetek.