Állattenyésztés

Több támogatást kapnak a szarvasmarha-tartók

Agrofórum Online

110 ezer forint jut tejelő szarvasmarha-egyedenként, ami 15-16 forintot jelent tejkilogrammonként a gazdáknak

Több forráshoz jutnak az állattenyésztő gazdák a Kormány Több munkahelyet a mezőgazdaságban programjával – mondta Czerván György a Solum Zrt. komáromi szarvasmarha-telep átadó ünnepségén.

Az agrárgazdaságért felelős államtitkár megjegyezte: a példaértékűen növénytermesztésre, szarvasmarha-tartásra és ipari termelésre is épülő vállalkozás állattenyésztési és öntözésfejlesztési beruházásai nemcsak az adott cég számára előnyösek, hanem a magyar agrárium is gazdagodik tőlük.

Czerván György a rendezvényen a Közös Agrárpolitika (KAP) közvetlen támogatási rendszere kapcsán kiemelte, a degresszivitás miatt támogatás-elvonással érintett vállalkozásoknak – ahogy a közel 1500 hektáron gazdálkodó Solum Zrt.- nek is – a kormány 212 milliárd forintos keretösszeggel programot hirdetett. Ebből 180 milliárd forint kifejezetten hazai költségvetésű támogatás, ami 2020-ig évi mintegy 33 milliárd forintot jelent az állattenyésztési ágazatnak. A Solum Zrt. a Több munkahelyet a mezőgazdaságba program egyik nyertese, mert ugyan a degresszivitás miatt 8,2 millió forintos alaptámogatás csökkenésre számíthat, ám emellett mintegy évi 30-35 millió forinttal több forráshoz jut a Kormány programjának köszönhetően.

A tejágazat támogatásairól az államtitkár elmondta: az Európai Unió àltal biztosított termeléshez kötött támogatásokból 110 ezer forint jut tejelő szarvasmarha-egyedenként, ami 15-16 forintot jelent tejkilogrammonként a gazdáknak. Ezen felül a nemzeti költségvetésből a mostani 3-4 forintos támogatás 11 forintra nő tejkilogrammonként. Hozzátette: a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatást a Kormány ugyanazon feltételekkel újraindítja a 2016. évben lejárt ötéves kötelezettségvállalást követően. Ezt az évi 8 milliárd forintos támogatást teljes egészében azokból a vidékfejlesztési forrásokból kapják a gazdák, amelyekbe a közvetlen támogatásokból csoportosított át a Kormány a degresszió miatt. Amennyiben nem él Magyarország a degresszió lehetőségével, úgy 2016 után már nem kaphatták volna meg a termelők a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatást – fogalmazott Czerván György.

Az államtitkár hangsúlyozta: új támogatási jogcímek várhatóak az állattenyésztés korszerűsítése, az öntözésfejlesztés és a kertészet területén. Az élelmiszeripar fejlesztésére mintegy 300 milliárd forintot biztosít a Kormány, nemcsak a vidékfejlesztési forrásokból, hanem más gazdasági operatív programokból is átcsoportosít majd erre a célra – tette hozzá.
A Kormány által korábban meghirdetett állattenyésztés korszerűsítésére kiírt jogcímre a Solum Zrt. sikeresen pályázott. Ennek eredményeképpen 245 millió forintos támogatást kapott többek között tejhűtő, trágyaszivattyú, borjúketrec és laktivátor beszerzésére. 2013-ban az újra megnyitott pályázatnak köszönhetően a cég ismételten sikeres támogatási kérelmet nyújtott be, így további 48,3 millió forinthoz jutott.

Vida Sándor, a Solum Zrt. vezérigazgatója elmondta: a teljes egészében magyar tulajdonú vállalkozás több lábon áll. A szarvasmarhatartás és takarmánynövények termesztése mellett a korszerű öntözési technológiának köszönhetően burgonya-, valamint csemegekukorica vetésével egészíti ki a vállalkozás tevékenységét. A fejlesztéseknek köszönhetően a cég folyamatosan növeli bevételét, és az országban egyedüliként nemcsak megőrizte a rendszerváltás idején foglalkoztatott munkatársak számát, hanem az akkori 110 főről 150-re bővítette a dolgozói létszámot.

(Földművelésügyi Minisztérium)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Több milliárd forintnyi támogatás segíti az állattartókat

2018. november 26. 09:47

Közel kétszázmilliárd forintot ítélt oda eddig az állattartóknak a Vidékfejlesztési Program forrásaiból az Agrárminisztérium.

NAK TechLab verseny: szarvasmarha-tenyésztést támogató ötlet győzött

2020. augusztus 16. 10:34

Az ötletversenyre olyan egyetemi hallgatói csapatok jelentkezését várták, akik innovatív ötletükkel, hatékony megoldásaikkal segíthetik a hazai mezőgazdaság digitalizációját.

Sikeresek a hazai agrárcégek az orosz piacon

2019. április 24. 10:16

Nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.

Kolosztrumtárolás felsőfokon

2018. június 19. 07:59

ColoQuick kolosztrumkezelő feladata, hogy a borjak születésekor rendkívül fontos föcstej tárolása hatékonyan, biztonságosan megtörténhessen, és azt szinte bármikor fel lehessen használni.