Növényvédelem

A sárgarozsda eredete és elterjedése

Agrofórum Online

Az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered.

A búza sárgarozsda betegségét a Puccinia striiformis f.sp. tritici nevű gomba okozza, mely a leveleket és a kalászt fertőzi. Kedvező feltételek – nedves klíma és fogékony búzafajta jelenléte – mellett a kórokozó akár 40-70 %-os termésveszteséget is okozhat.

Franciaország, Dánia és Pakisztán bevonásával az INRA (Francia Nemzeti Mezőgazdasági Kutatóintézet) Versailles-Grignon-i központjának kutatói a világ számos pontjáról származó, a globális populációt reprezentáló, összesen 409 sárgarozsdamintát vizsgáltak abból a célból, hogy genetikai markerek segítségével meghatározták e gombafaj eredetét. Eredményül azt kapták, hogy hat, határozottan elkülönülő csoportba oszthatók a minták:
• Európa, Amerika, Ausztrália;
• Közép-Mediterráneum, Ázsia, Dél-Afrika;
• Közel-Kelet;
• Pakisztán;
• Nepál és
• Kína területéről származók.

A kórokozó ivartalan szaporodása ismert, de megfigyelték, hogy a Himalájához közelebb eső mintavételi helyeken, Pakisztánban, Nepálban és Kínában az ivaros út a valószínűbb. Ebből következően a genetikai diverzitás is ez utóbbi területeken nagyobb, vélhetően innen indult a P. striiformis világhódító útjára.

A különböző földrajzi helyekről származó sárgarozsda-populációk rokonsági fokának statisztikai analízise alapján lehetővé vált a migráció, az elterjedés útvonalának meghatározása. E vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az európai populáció az amerikaiból és az ausztráliaiból származik, míg a mediterrán és közép-ázsiai Afrika déli területeiről ered. A kórokozó fejlődésének történetében az ezredfordulón ért új állomáshoz. Ekkor jelent meg és kezdett a világban terjedni egy olyan változata a gombának, mely toleráns a magasabb hőmérséklettel szemben. Bő tíz évvel később, 2011-ben egy különösen virulens, ivaros szaporodást mutató törzs jelent meg és gyorsan meghódította Európa számos területét. A 2000-ben kialakult változat a Távol-Keleten jött létre, míg ez utóbbi több, különböző genetikai csoporthoz tartozik. Az első esetben a rezisztens francia fajták kiállták a kórokozó jelentette próbát, míg a második alkalommal a helyzet komplexitása miatt nem biztosítottak e fajták kellő védelmet a fertőzéssel szemben – tájékoztat a http://www.versailles-grignon.inra.fr című weboldal.

A sárgarozsda eredetének, földrajzi elterjedésének ismerete kulcsfontosságú ahhoz, hogy azokon a területeken, ahol eddig nem fordult elő, alkalmazkodó- és terjedési képességéről minél pontosabb képet lehessen festeni.

Az írás az Agrofórum Szaklap decemberi számának Tallózó rovatában jelent meg!

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

Egy kalászos gombaölő szer, ami eleget tesz a jelen és a jövő elvárásainak egyaránt

2020. május 5. 15:38

A KITE Zrt. évtizedek óta jelen van a magyar növényvédőszer-piacon és rendszeresen megújuló termékpalettát kínál partnereinek. A termékválaszték az új piaci igényeknek és lehetőségeknek megfelelően folyamatosan bővül. Tevékenységüket meghatározza az a törekvés, hogy kínálatukban saját márkás és ellenőrzött beszállítóktól származó, korszerű növényvédő szerek, és innovatív, komplex növényvédelmi megoldások egyaránt szerepeljenek.

A november a precíziós növénytermesztés hónapja az AXIÁL-nál

2019. november 13. 15:47

Novemberben több precíziós növénytermesztéssel foglalkozó esemény megrendezésére került sor az AXIÁL Kft.-nél.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.