Növényvédelem

Arysta – újdonságok minden fronton

Agrofórum Online

Újdonságok a termékpalettában, változások az Arysta LifeScience tulajdonoskörében.

Január 15-én, az Aquaworld Budapest Hotelban tartotta kereskedelmi tájékoztatóját az Arysta LifeScience Magyarország Kft. A rendezvényen elhangzott számos információból két témacsoportot emelünk ki: a termékpalettában történt, ill. az anyacég, az Arysta LifeScience tulajdonoskörében bekövetkezett, vagy a közeljövőben bekövetkező változásokat.

A találkozó menetrendjének ismertetését követően Somos Ferenc, a cég termékfejlesztésért és marketingért felelős munkatársa bemutatta az első előadót, az Arysta engedélyezési és fejlesztési menedzserét.

Major Viktória a vállalat termékkörét érintően a következő változásokról és újdonságokról tájékoztatta a megjelent Arysta partnereket:
Gyomirtó szereket tekintetve 2015-ben két új kukorica-herbicidet forgalmaznak, a Narvalt (nikoszulfuron) és a Ponant 700 SG-t (dikamba). Gombaölő szer újdonságuk az Emerald Star (tetrakonazol + klórtalonil), amely őszi búzában és repcében használható. A rovarölő szerek között a cipermetrin hatóanyagú, számos szántóföldi és kertészeti (zöldség) kultúrában engedélyezett Cyperkill Max inszekticid bővíti a termelők eszköztárát a károsítók elleni szakadatlan küzdelemben. Ez utóbbi a Cyperkill 25 EC-t fogja pótolni, amelynek engedélye 2016 februárjában lejár. Ugyancsak kifutó termék a már nem forgalmazható, de a lejárat időpontjáig felhasználható Agrol Plus, és az idei vegetációban még a kereskedelemben maradó Sanmite 20 WP, melyet majd az SC formuláció fog pótolni.

Kalászosokban újdonság a Moxa szárszilárdító és a Forthial növénykondicionáló-biostimulátor permetezőszer. Az alma és körte növekedésszabályozására és gyümölcsritkítására végleges engedélyt kapott a Globaryll 100.
Végezetül a B, Zn és Mo hatóanyagú BoZiMo lombtrágyát (felhasználható almában és szőlőben), valamint a széles körben alkalmazható Antifoam habzásgátlót mutatta be az előadó.

A következőkben Herpai Sándor ügyvezető igazgató ismertette a vállalat kereskedelem- és üzletpolitikáját. Az előadásból néhány, közérdeklődésre is számot tartó információ az elmúlt évi eseményekről, ill. a jövőbeli, küszöbön álló változásokról.

Az Arysta LifeScience Corporation az elmúlt év elején felvásárolta a tengeri alga kutatásban, valamint a biostimulátor termékek fejlesztésében és gyártásában érdekelt francia Goëmar Laboratories S.A.S.-t és más, szintén biostimulánsokat előállító cégeket. Tavasszal értesült a piac arról, hogy a mezőgazdaságban addig ismeretlen Platform Specialty Products (USA) felvásárolta a Chemturát. Augusztusban ugyanezen cég azt az Agriphart is bekebelezte, amelynek a termékeit jelenleg is az Arysta képviseli. Majd októberre az Arysta is a Platformhoz került. Ezzel a növényvédő szerekhez kapcsolódó tevékenység a Platform Specialty Products-on belül meghatározó részarányt képvisel. A hivatalos tulajdonjogi procedúrák várhatóan 2015 márciusáig lezajlanak, az integráció a tervek szerint nyár elején kezdődik meg. További részletek az átszervezésről egyelőre még nem ismeretesek.

Az egyesüléssel az új cég a növényvédelem teljes termékpalettáját biztosítani tudja majd a termelőknek, hiszen jelenleg világszerte már kb. 250 hatóanyaggal (és több mint 6500 engedéllyel) rendelkezik.

Az Arysta Magyarország Kft. pozíciója az előző évi belföldi forgalma alapján a hazai „versenyzők” között a 7. és 10. hely közé becsülhető. (A világranglistán az anyacég 2013-ban a 12. helyezést érte el.)

Az igazgató szerint cégük életében, fejlődésében fontos szerepet töltenek be az új készítmények; jelenleg a forgalmazott szerek 10 %-a 2 éves, vagy annál fiatalabb.

A cikk bővített változata az Agrofórum Szaklap februári számában jelenik meg!

(mz – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

A gesztenye krifonektriás kéregkárosodása és az ellene való védekezés lehetőségei

2019. március 22. 06:47

A Cryphonectria parasitica gombát az USA-ban először 1904-ben írták le. Európába valószínűleg amerikai közvetítéssel került be, a járványszerű pusztítás Észak-Olaszországból indult.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

A csicseriborsó gyomirtása

2019. február 20. 11:34

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.