Pályázatok

Új feltételekkel indulhatnak a fiatal gazdák az új Vidékfejlesztési Programban

Agrofórum Online

A 18-40 év közötti, mezőgazdasági tevékenységbe kezdő fiataloknak a régi feltételekkel már csak egyszer – valószínűleg 2015. május 18. és június 1. között – lesz alkalmuk pályázni erre a jogcímre.

A fiatal gazdák induló támogatása volt az egyik legnépszerűbb jogcím az elmúlt években. A 18-40 év közötti, mezőgazdasági tevékenységbe kezdő fiataloknak a régi feltételekkel már csak egyszer – valószínűleg 2015. május 18. és június 1. között – lesz alkalmuk pályázni erre a jogcímre.

Az új, 2014-2020 közötti időszakra szóló Vidékfejlesztési Programban (VP) továbbra is megmarad a lehetőséget a 40 év alatti gazdálkodók induló támogatására, ugyanakkor már megváltozott feltételekkel.

Az ÚMVP keretében 2015-ben még felhasználható támogatási forrás célcsoportját kifejezetten azok a fiatal gazdálkodók jelentik, akik még semmilyen termelési potenciállal nem rendelkeznek, azaz az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások 2015. évi igénybevételével kapcsolatos egységes eljárási szabályokról szóló 12/2015. (III. 30.) FM rendelet szerinti egységes támogatási kérelmet sem nyújtanak be.

Az Uniós egyeztetések lezárulását követően a VP a fiatal gazdálkodók támogatását viszont már kifejezetten egy minimális termelési potenciál megléte estében tudja csak támogatni, ezért is kívánatos, hogy az ÚMVP alapján még támogatható kör, a teljesen kezdőkre vonatkozzon. Ez a minimális termelési potenciál 6 000-25 000 euró STÉ (Standard Termelési Érték) közötti, de sem kevesebb, sem több nem lehet. A termelési potenciál meglétét több módon igazolhatja a gazdálkodó, pl. termőföld esetén lehet saját tulajdon, vagy érvényes haszonbérleti szerződéssel kell rendelkeznie.

A STÉ program szerinti meghatározása a következő: az ágazat kibocsátását fejezi ki termelői áron hektárra, vagy számolásállatra vetítve. A mutatót a termelési érték és a közvetlen támogatások (továbbá az általános forgalmi adó és egyéb termékadó) különbségeként fejezzük ki. A tevékenységi irány meghatározásánál figyelembe veszik az egyéb jövedelemtermelő tevékenység értékét is. Az üzemméretet a mutató közvetlenül euróban fejezi ki.

Az euróban kifejezett STÉ kiszámításához segítséget ad az itt elérhető tájékoztató jellegű táblázat. (A táblázatban a növénykultúrák mellé beírt hektárszám, illetve az állatfajonként beírt létszám alapján a táblázat mellett látható cellában automatikusan megjelenik az STÉ érték. A végleges kalkulátor néhány napon belül lesz elérhető lesz a Kamara honlapján.)

Fontos tudni, hogy akik még az ÚMVP forrásaiból finanszírozott, várhatóan májusban megnyíló jogcímben a régi feltételekkel szeretnének pályázni, azok idén nem igényelhetnek területalapú támogatást.

Az egyik legjelentősebb változás a termelési potenciál megléte mellett, tehát, hogy míg korábban a közvetlen területalapú támogatást igénylők ki voltak zárva a támogatásra jogosultak köréből, addig az új feltételekkel pályázókra ez nem vonatkozik. Ők már idén is igényelhetnek területalapú támogatást. Ugyanakkor a jogcímre pályázni szándékozók területalapú igénylése nem lehet több a 25 000 euró STÉ-t jelentő terület nagyságánál. Emellett aki korábban már nyújtott be agrár-vidékfejlesztési célú támogatási kérelmet, az csak abban az esetben zárja ki a jogosultak köréből a pályázót, ha a benyújtást vállalkozói jogviszonyban tette meg. Tehát, ha őstermelőként (ami az Unióban természetes személyt jelent) nyújtotta be a kérelmet, akkor jogosult a jogcímre pályázni. Az új időszakban a jogosultságban további pozitív változás, hogy a 41. életév betöltése jelenti az életkori feltétel korlátját.

Az alábbi táblázat összefoglalóan hasonlítja össze a két program fiatal gazda jogcímre vonatkozó főbb feltételeit:

Az új feltételekkel induló fiatal gazdák a korábbihoz hasonlóan 40 ezer eurónak megfelelő forint összegben kaphatnak támogatást.

A fiatal gazdálkodók támogatásainak rendszerét illetően fontos tisztázni néhány fogalmat is. A VP-ben két fogalmat kell megkülönböztetnünk:

a fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatási jogcím keretében „induló fiatal gazda” a 18-40 év közötti (41. életévét még nem betöltött) és a táblázatban szereplő feltételeknek is megfelelő természetes személy,
a beruházási jogcímek esetében „induló” fiatal gazda a 18-40 év közötti (41. életévét még be nem töltött) és legfeljebb öt éve kezdett mezőgazdasági tevékenységet
A KAP I. pillérét jelentő közvetlen támogatás keretében „fiatal mezőgazdasági termelő” az, aki

az igénylés első évében 40 évesnél nem idősebb (2015. évi kérelmezés esetén 1975-ben, vagy azt követően született) természetes személy, aki egységes területalapú támogatás (SAPS) iránti kérelmet az igénylés évét megelőző 4 éven belül nyújtott be (2015. évi kérelmezés esetén nem régebben, mint 2011.) vagy
tényleges és hosszú távú ellenőrzést gyakorol egy jogi személy felett, amely jogi személy a támogatást igényli, és megfelel az előző pontban foglaltaknak.

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Változik a méhészek gyógyszer-cukor támogatási határideje

2020. április 8. 11:14

A méhészek számára elérhető gyógyszer-cukor támogatás beadási határideje megváltozott, így a korábbi április eleji határidő május végére módosult.

Hogyan termesszünk sikeresen szóját?

2019. január 17. 10:04

Az Agrofórum szervezésében interaktív szója fórumot tartunk az AGROmashEXPO-n a nyitás napján, január 23-án szerdán, 11.00 órai kezdettel, a G pavilon fórum színpadán.

RAPOOL-repcebiztosítás a teljes termelési ciklusra

2020. május 27. 15:34

A repce esetében a magas ráfordításigény és a jelentős időjárási kitettség miatt további célszerű megoldásnak mutatkozik egy megfelelő biztosítási konstrukció, amely már a kelési kockázatoktól kezdve a betakarításig előforduló káreseményekig lehetőséget teremt arra, hogy ha esetleg terméskiesés következne be, a termesztési költségek abban az esetben is megtérüljenek.

A szarvasmarha-ágazat támogatását 2020 után is fenn kívánja tartani az Agrárminisztérium

2018. augusztus 13. 07:18

Az átmeneti nemzeti támogatások 2020-ig biztosan fennmaradnak, 2018-ban tervezik az előlegfizetést, amire október 16-a után kerülhet sor.