Növényvédelem

Kártevőre szabottan küzdenek a növények

Agrofórum Online

Legújabb kutatások szerint a növények pontosan meg tudják mondani, mely kártevők csemegéznek épp leveleiken.

Legújabb kutatások szerint a növények pontosan meg tudják mondani, mely kártevők csemegéznek épp leveleiken és ez alapján képesek különböző védekezési stratégiákat alkalmazni a támadás ellen. A kutatások célja a reakcióért felelős géneket azonosítani, hogy a növénynemesítők speciális károkozóknak ellenáló fajtákat fejlesszenek ki.

A tudományos világ számára eddig is ismert volt, hogy a növények képesek azonosítani, hogy épp egy hernyó rágja vagy levéltetű szívja a leveleiket. A meglepő fordulat, hogy a növények pontosan tudják, ki támadja őket, azaz például a hernyó mely fajtája és személyre szabottan veszik fel a harcot.

Ráadásul szinte hihetetlen, de a növény 28000 génjéből egyszerre átlagosan 2800 gén reagál a támadásra és minden kártevőnél más-más gén. Ha a korábbi gyakorlatot alkalmazzák a kutatók és csak néhány gén reakcióját vizsgálják, igen korlátozott képet kapnak a védekezési mechanizmusokról. Az, hogy a növény válogat a génreakciók között, nem csak a hatékonyabb küzdést teszi lehetővé, de képes energiát is spórolni számára. Leginkább a növekedést, vízfelhasználást és ökológiailag fontos folyamatokat szabályzó géneket szabályozza.

További tanulmányok vizsgálják, hogy a kártevők miként növelik meg a növények hormonszintjék, mely a védekezést irányítja. A hormonszint a különböző károkozókra más erővel és sebességgel reagál, ez is bizonyítja, hogy a növények felismerik kártevőiket.

(Syngenta Blog)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Egy lépéssel a csúcs felé – A Syngenta napraforgó gyomirtási technológiai ajánlata 2020-ban

2020. március 16. 12:48

A 2019-es év ismét rekordterméssel örvendeztette meg a napraforgó termesztőket, amely sok tényező szerencsés együtt állásának köszönhető. Ahhoz, hogy a hibridjeinkben rejlő terméspotenciált a lehető legjobban ki tudjuk használni a jövőben is odafigyelésre és a termesztéstechnológia finomhangolására van szükség. A termésmaximalizáláshoz vezető lépcső egyik jelentős foka a növényvédelemben rejlik, ezen belül pedig a hatékony és a lehető legszelektívebb gyomszabályozás kardinális kérdés.

Az "okos" eszközök gyorsan átalakítják a mezőgazdaságot

2019. május 24. 06:37

A gazdaságok ma már olyan kifinomult eszközöket is használhatnak, mint a műholdak és a drónok, amelyek nagy felbontású fotói azonnal megjelennek a farmerek okostelefonján vagy táblagépén. A képek feldolgozása pedig segíti a gazdálkodókat abban, hogy megfelelő döntéseket hozzanak.

Tarolt a Syngenta lila paradicsoma Berlinben

2020. február 12. 08:38

A YOOM™ rendkívül innovatív paradicsomfajta, amely könnyen felismerhető különleges lila színéről és édes-savanyú zamatáról