Növényvédelem

A bundásbogár Tropinota (Epicometis) hirta Poda mint repcekártevő!

Agrofórum Online

A bundásbogár mint a gyümölcsösök potenciális kártevője, már régóta ismert. Előszeretettel felkeresi a virágzó gabonákat, főleg a rozskalászokat.

A bundásbogár mint a gyümölcsösök potenciális kártevője, már régóta ismert. Előszeretettel felkeresi a virágzó gabonákat, főleg a rozskalászokat. Különösen kedveli a fészkesvirágzatúak és a keresztesvirágzatúak virágait.

Őszi káposztarepcében, Vas megyében 2007-től, több helyszínen folytatott sárga vizes tálas csapdázás során figyeltünk fel jelenlétére. Az őszi káposztarepce tavaszi szárkártevői mellett először még csak néhány példányt fogtak csapdáink, majd az elmúlt 3 év során helyenként tömeges előfordulásukat tapasztaltuk. Termelői visszajelzések, kollégák véleménye alapján nem tájegységi, hanem országosan jelentkező tendenciáról lehet szó.

Magyarországon a bundásbogár egynemzedékes, imágó alakban, a talajban telel. Ez a 8-13 mm hosszú, sűrű, fehéres-sárgás szőrökkel borított bogár a virágrészeket károsítja: a porzót, a termőt, sziromleveleket megrágja, aminek következtében elmarad a megtermékenyülés. Ha még nincsen kinyílt virág, károsítja a bimbókat is, hiszen keresi a virágrészeket. A bundásbogár pajor típusú lárvája vöröses színű szőrökkel fedett. Elsősorban korhadó szerves anyagokkal táplálkozik.

Időjárás függvényében már márciustól megjelenhetnek az első példányok. 2013-ban, a hosszan tartó téli időszak utáni hirtelen felmelegedésben április 11-től fogtak először tömegesen bundásbogarakat sárga vizes tálaink (Sorkifalud). A csapdák átlagában ekkor 15 egyedet találtunk. Április 24-től, ahogy az első virágok kinyíltak, a növény szintjében tartott csapdák fogása lényegesen lecsökkent.

Megfigyelések tapasztalatai

Az elmúlt években szántóföldi munkáink során tudatosan figyelve a kártevőt, a következőket tapasztaltuk:
Betelepedésük elsősorban a tábla szélére, szegélyére koncentrálódott. Amennyiben tömegesen fordultak elő, a kisebb repcetáblákon a tábla minden részén megtalálhatóak voltak. Azonban a szegély fertőzöttsége ezekben az esetekben is magasabb volt.


1. kép: A vastag kötött kék pulóverre is repül a kártevő (2012.04.03.)

Azokon a táblaszéleken, amelyeket hosszú időn keresztül süt a nap, nincs mellette árnyékoló erdősáv – már reggeltől süti a nap – lényegesen több bundásbogár figyelhető meg. Csapdázásánál mindezt érdemes szem előtt tartani.

A délutáni, esti jelentős hőmérséklet csökkenéssel együtt – ami az áprilisra igencsak jellemző –, az imágók is elhagyják a virágrészeket és a talajszinten, a talajrepedésekben keresnek menedéket.
Mivel tömeges előfordulása esetén komoly kárt tud okozni, érdemes elgondolkodni a kártétel megelőzésén.

Csapdázási lehetőségek

Nagyobb mennyiségben történő csapdázására több lehetőség is adódik.

Varsás CSALOMON® csapda

Magyar kutatók (MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézete) fejlesztették ki ezt az élénk kék színű csapdát, amelynek csalogató hatását virág illatanyag csalétek fokozza. A csapda a bundásbogáron kívül nagy számban foghat sokpettyes virágbogarat (Oxythyrea funesta), amely hasonló, de kevésbé szőrözött, kissé fémfényű feketés bogár. A bundásbogárhoz képest később jelenik meg, a virágok megrágásával pedig szintén okozhat kárt, mint ahogy repcében is tapasztaltuk. A csapda vonzóképessége a környezeti tényezők függvényében 3-4 hét után csökkenhet.

Kék színű műanyag tál, félig vízzel töltve

A tőlünk délre fekvő országokban, gyümölcs ültetvényekben a bundásbogár súlyos gazdasági károkat okozhat. Különböző színű tálakkal történt csapdázás gyakorlati tapasztalatai alapján a kék színű tálak fogják a legtöbb egyedet. Iráni vizsgálatok alapján olyan hatékonyan fognak ezek a tálak, hogy az adott évben (2010) nem volt szükség kémiai beavatkozásra (egy 50 ha-os alma ültetvényben minden második sorba, egymástól 10 m-re kihelyezett csapdák esetében). A következő évben pedig már 70 000 csapdát osztottak ki a termelői közösség tagjainak.

Növényvédelmi szempontból fontos, hogy a varsás csapda és a műanyag tál egyrészt nagy számban tudja a kártevőt befogni, másrészt mind a hím, mind a nőstény egyedeket megfogja.

Kémia védekezés

Jelenleg nincsen engedélyezett rovarölő szer a bundásbogár elleni védekezésre. A repce fő tavaszi kártevői (repceszár-ormányos, nagy repceormányos, repcefénybogár, repcebecő-ormányos) elleni kezelések a repcén lévő bundásbogarakra is hatnak. 2013-ban, Sorkifalud térségében a repce tavaszi szárkártevői elleni kísérlet során április 10-én, a repce rejtett bimbós fenológiai állapotában kezeltünk piretroid és foszforsavészter hatóanyagú készítményekkel. A kísérleti parcellákon már megjelentek a bundásbogarak, betelepedésük folyamatos volt. Mind a két hatóanyagcsoportba tartalmazó készítmények, valamint a kombinációik jelentősen lecsökkentették a bundásbogarak egyedszámát is.


2. kép: Virágkártétel – sokpettyes virágbogár (2011.04.19.)

Visszatekintve az előző évekre, átlagos időjárási viszonyok között valamivel később, általában a repce sárgabimbós állapota – virágzás eleje fenológiai állapottól kezdődően észleltük tömegesen a kártevőt.
Ebben az időszakban már, amennyiben a repcefénybogár, repcebecő-ormányos létszáma indokolttá teszi a kezelést, a méhek védelmére külön oda kell figyelnünk.

Választhatjuk a méhekre nem veszélyes/nem jelölésköteles rovarölő szereket, melyek a virágzó növényállományban vagy méhek közelében bármikor veszély nélkül felhasználhatóak, mivel rendeltetésszerű alkalmazásuk eleve nem veszélyezteti a méheket (1. táblázat).

Másik lehetőség a méhkímélő technológia alkalmazása, méhekre mérsékelten veszélyes vagy mérsékelten kockázatos minősítésű növényvédő szer felhasználásával.

A 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelet határozza meg a méhkímélő technológia fogalmát: „15. § (3) Méhekre mérsékelten veszélyes vagy mérsékelten kockázatos minősítésű növényvédő szer kijuttatása – amennyiben ezt a növényvédő szer engedélyokirata lehetővé teszi – kizárólag a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg és legkésőbb 23 óráig tarthat…”

Igazi tél, tartós fagypont alatti hőmérséklet mindeddig (2014. január 22.) nem volt jellemző, így a tél még nem tudta az áttelelő kártevő népességet hatásosan csökkenteni. Ha ez nem változik, a kitavaszodás folyamán jelentős egyedszámmal indulhat meg a repce tavaszi kártevőinek betelepedése, köztük helyenként a bundásbogáré is.

Farkas István
Vas Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága, Tanakajd

(Agrofórum Online – Fotó: A szerző felvételei)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Gabonáink egészségére!

2019. március 25. 09:49

Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420