Növényvédelem

Ragadozócsalogató illatanyagok a fenntartható növénytermesztés szolgálatában

Agrofórum Online

A kerti rózsatő levéltetvek elleni védelmére rovarölő szerek használhatók, azonban környezetbarát megoldást a természetes ellenségek, a katicabogarak jelentik.

A kerti rózsatő levéltetvek elleni védelmére rovarölő szerek használhatók, azonban környezetbarát megoldást a természetes ellenségek, a katicabogarak jelentik. Míg a biológiai védekezésnek e változata a kiskertben működhet, nagyobb területek esetén nem nyújt alternatívát.

Erre a problémára keres megoldást az a tanulmány, mely vadon élő növényekben még meglévő, természetes ellenségeket csalogató illatanyagok és nektár termesztett növények állományaiban való termeléséről, illetve bejuttatásáról szól – olvasható a világhálón. A kutatók úgy látják, hogy a cél eléréséhez két út vezet. Egyfelől mesterséges úton lehet a növények közé az illatokat bejuttatni, másrészről a nemesítési programoknak arra kell törekedni, hogy a kultúrnövények is képesek legyenek ezen anyagok termelésére.

A vadon élő növényekre rendszerint az jellemző, hogy a károsító tevékenysége olyan illatanyag kibocsátását váltja ki, mely a természetes ellenségek számára vonzó hatású, az illat tehát nagyon fontos információhordozó. Mivel ezek az anyagok az emberi egészségre nem károsak, a mexikói kutatók vissza szeretnék juttatni a termesztett növényekbe azokat a géneket, melyek ezek termelődéséért felelősek. A vadon élő növényeknél az is előfordul, hogy a ragadozók számára táplálékot jelentő nektárt termelnek a leveleiken.

Az új szabályozási környezet és a változó fogyasztói igények is a fenntarthatóság kritériumainak megfelelő termelést ösztönzik, melynek egyik eleme a kultúrnövények egykori saját védekezési rendszerének visszaállítása lehet.

Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Hatékony tavaszi rovarvédelem a repcében - különös tekintettel a piretroid-rezisztens repce-fénybogarakra

2018. február 26. 16:40

Az elmúlt évek zöldtrágya növényei és a repce vetésterületének növekedése magával hozták az állati kártevők felszaporodását.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.