Növényvédelem

A NÉBIH folyamatosan ellenőrzi a nem engedélyezett növényvédő szerek forgalmazását és felhasználását

Agrofórum Online

A NÉBIH laboratóriumaiban rendszeresen vizsgálja az importált és a hazai termesztésű növények és növényi termékek növényvédőszer-maradék tartalmát.

A növényvédő szerek használata nagy körültekintést igényel. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja az őstermelők, termelők figyelmét, hogy növényvédő szert kizárólag megbízható forrásból vásároljanak, felhasználásuk során fokozottan figyeljenek az előírások betartására, valamint lehetőség szerint éljenek az önellenőrzés lehetőségével. A NÉBIH a jövőben is fokozottan ellenőrzi a növényi termékek vizsgálatakor a nem engedélyezett szerek jelenlétét.

A NÉBIH laboratóriumaiban rendszeresen vizsgálja az importált és a hazai termesztésű növények és növényi termékek növényvédőszer-maradék tartalmát. A vizsgálatok során – a megengedett szermaradék mennyiség túllépése mellett – ellenőrzik a Magyarországon nem engedélyezett szerek jelenlétét is. A hatóság tapasztalatai azt mutatják, hogy az elmúlt években emelkedett a kifogásolt termékek száma, melynek jelentős részét az adott kultúrában, vagy hazánkban nem engedélyezett szerek használata okozta.

Ez az illegálisnak minősülő felhasználás nem ismert kockázatot jelent a környezetre (talaj, vizek, hasznos vagy közömbös szervezetek). Az illegálisnak minősülő termékek tartalmazhatnak toxikus szennyeződéseket, használatuk pedig egyrészt szintén veszélyes a környezetre, de magára a felhasználóra is, másrészt a bizonytalan szermaradékokon keresztül a takarmányozott állatokra és végső soron a fogyasztókra is. A vásárlók biztonsága érdekében lényeges, hogy a termelők kizárólag legális forrásból származó növényvédő szereket használjanak, valamint kiemelten fontos, hogy betartsák az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időt. Egy növényvédő szer felhasználási szabályainak meghatározásakor a gyártó és a hatóság számos paramétert figyelembe vesz, melybe az adott kultúra speciális sajátosságai is beletartoznak. Éppen ezért különösen fontos, hogy a növényvédő szereket kizárólag az engedélyükben szereplő előírásoknak megfelelően és a jóváhagyott kultúrákban használják. A NÉBIH növényvédő szer adatbázisában (ENIR) a termelők naprakészen tájékozódhatnak az egyes növénykultúrákban felhasználható szerekről.

Ahogy az élelmiszereknél, úgy a növényvédő szereknél is kulcsfontosságú, hogy kizárólag legális forrásból származó termékeket használjanak a termelők, ne alkalmazzanak ismerősöktől kipróbálásra kapott, vagy fel nem használt szereket. Napjainkban a növényvédőszer-forgalmazás terültén is jelentős a feketekereskedelem. A NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága 2014-ben 63 ilyen irányú ellenőrzést végzett és mintegy 400 tonna növényvédő szer forgalmi korlátozását rendelte el. A NÉBIH a magyar vásárlók biztonsága érdekében a jövőben is fokozottan ellenőrzi mind az illegális növényvédőszer-forgalmazást, mind pedig annak felhasználását.

(NÉBIH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.

„Először próbáljuk ki a Propulse-t” - Nyereményjáték

2020. április 6. 10:40

Az Agrofórum nyereményének átadásakor a család két tagjával, a fiatalabb és az idősebb generáció egy-egy képviselőjével beszélgettem.

Inváziós kártevők: a vándorpoloska

2018. október 17. 02:47

A trópusi, szubtrópusi eredetű faj első példányai Európában először Olaszországban bukkantak fel 1998-ban. A rohamos terjedés következtében Magyarországon 2002-ben találták meg a rovart, mely rendkívül elszaporodott hazánkban, helyenként jelentős károkat okozva zöldség- és dísznövényekben, ill. szójavetésekben. Kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól sorozatunk következő része.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.