Növénytermesztés

Észlelőállomások és táblagépek a török mezőgazdaságban

Agrofórum Online

Egy projekt végrehajtása során 1200 – egyenként mintegy 30 ezer dollárt érő – földi állomást telepítenek Törökország-szerte.

A török főváros, Ankara térségében az éves csapadékmennyiség csupán 300 milliméter, a farmerek ilyen tájban szokták elvégezni a szántást a burgonya és káposzta számára, ám a szárazság miatt nem tudják, mikor kezdjenek neki.

A teljes mezőgazdasági terület 65 százalékát teszi ki az az 52 millió hektár, ami a száraz, illetve a félszáraz zónában fekszik, és ezeket különösen erősen érinti az időjárásváltozás hatása – jelentette ki Mahmut Temiz, a török Erdő- és Vízgazdálkodási minisztérium szakértője, hozzátéve, hogy most már az éve csapadékmennyiség 250 és 2250 milliméter között szóródik az országban.

A kormány ugyanakkor elindított egy projektet, amely során 3 ezer, táblagéppel rendelkező farmer hozzáférhet a legfrissebb időjárási adatokhoz egy ingyenes intranet hálózaton keresztül. A speciálisan kifejlesztett monitoring és műholdas információs rendszerek ma már biztosítják a gazdálkodóknak azokat az adatokat, amelyek segítségével alkalmazkodni tudnak a kiszámíthatatlan időjáráshoz.

A projekt végrehajtása során 1200 – egyenként mintegy 30 ezer dollárt érő – földi állomást telepítenek Törökország-szerte. Ezek az állomások gyűjtik és továbbítják az olyan adatokat, mint a légkör és a talaj hőmérséklete és nedvességtartalma, a csapadék mennyisége és előrejelzése, a szél sebessége és iránya, valamint az állomások környékén az öntözés és trágyázás javasolt mennyisége a termés fejlődésének minden szakaszában. Emellett a napsugárzás intenzitásáról is tájékoztatják a napenergiát hasznosító berendezésekkel rendelkező farmereket.

Ezeket az információkat megosztják a helyi közösségben, így mindenki eldöntheti, mit érdemes leginkább vetni, és hogyan érheti el a legmagasabb hozamot.

(blog.syngenta.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Ötödik magyar-szerb kormányzati csúcstalálkozó - szerb kollégáival tárgyalt Nagy István agrárminiszter

2019. április 21. 09:18

A tárgyalás legfontosabb témái az állat- és növényegészségügyi hatósági együttműködés, az agrár-élelmiszergazdaságra, az agrárdigitalizációra és a precíziós gazdálkodásra, valamint a GMO-mentes mezőgazdaságra vonatkozó együttműködés voltak.

Automatizált gépek? A CASE IH már a jövővel kísérletezik

2018. július 10. 05:27

A CASE IH elindította az Autonómia és Automatizálási Programját, amelynek részeként kutatásokat és kísérleteket kezdtek valós körülmények között.

Hazánkba is megérkeztek a mezőgazdasági robotok - Naïo agrobotok a magyar földekre

2018. március 6. 08:34

Egy Naïo agrobot jelenleg nem olcsó beruházás, hiszen a viszonylag kis darabszám miatt a legegyszerűbb mezőgazdasági robot is 26 ezer euró, tehát nagyjából 7-8 millió forint.

Nem lehet homokra építeni…

2019. április 25. 03:47

Növelni kell a mezőgazdaságban is a hatékonyságot, ehhez pedig új technológiák szükségesek. Idetartozik a precíziós gazdálkodás, az integrált növényvédelem és az előrejelzés is.