Növényvédelem

Növényvédelmi adatközlés: május 31-ig haladékot kapnak a termelők

Agrofórum Online

A növényorvosi vény kiállítása mellé szerződéskötés kötelező, annak adattartalmát azonban 2016. május 31-ig nem kötelező megküldeni a NÉBIH felé.

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ismételten jelezte az illetékesek felé a rendelet módosítása miatt fellépő gyakorlati nehézségeket, amelyekről egyeztetést kezdeményezett a Földművelésügyi Minisztériummal és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal.

A növényvédelemről szóló 43/2010 (IV.23.) FVM rendelet számos újdonságot vezet be, amelyről már korábban is beszámoltunk. Ezek közül komoly adminisztrációs terhet jelent a gazdálkodók számára, hogy az I. kategóriás növényvédő szerek felírásához szükséges szerződés adatait fel kell tölteni a NÉBIH honlapjára.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezésére létrejött egyeztetés eredményeképp a NÉBIH türelmi időszakot rendelt el, amelynek értelmében 2016. május 31-ig a hatóság eltekint a növényorvosi vényhez kapcsolódó szerződések adattartalmának elektronikus rögzítésétől.

Az állásfoglalás alapján a növényorvosi vény kiállítása mellé szerződéskötés kötelező, annak adattartalmát azonban 2016. május 31-ig nem kötelező megküldeni a NÉBIH felé. Jelenleg ennek a kötelezettségnek a NÉBIH által közzétett excel tábla segítségével tehetnek eleget a szakirányítók. Az adatok megküldésére tehát a lehetőség adott, de az 2016. május 31-ig nem kötelező.

Összegezve, szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a hatóság által elrendelt, 2016. május 31-ig türelmi időszak kizárólag az adatok feltöltésére vonatkozik. Az átmeneti időszak azonban a szerződések megkötését nem érinti, azokat kötelező megkötni, a növényorvosi vény kiállítását megelőzően

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420