Növényvédelem

Ultimátumot kapott Indiától a Monsanto, amely megvásárolná a Bayer agrárkémiai üzletágát

Agrofórum Online

India kiadja a Monsanto útját, ha az nem fogadja el a génmódosított gyapotmag hatósági árát és a szabadalmi díj csökkentését.

Frankfurtban a Bayer AG vegyipari konszern papírja 3 százalékkal drágult, miután fölröppent a hír, hogy az amerikai Monsanto GMO-óriás meg akarja vásárolni a Bayer agrárkémiai üzletágát – derült ki az MTI tőzsdei híreiből. A Bayer mezőgazdasági részének értékét a svájci UBS 40 milliárd euróra teszik.

A Monsanto már korábban is probálta kiszélesíteni piacát a növényvédő szerek kapcsán, ezért tett ajánlatot a Syngenta megvásárlására, ám a svájci cég 43 milliárd dollárért végül a ChemChina vállalaté lett.

India ultimátumot adott a Monsantónak gyapotvetőmag ügyben

Eközben az a hír is szárnyra kapott, hogy India kiadja a Monsanto útját, ha az nem fogadja el a génmódosított gyapotmag hatósági árát és a szabadalmi díj csökkentését – írta az orosz rt.com hírportál, amiről szintén az MTI számolt be hazánkban.

India a múlt héten közel 70 százalékkal csökkentette a génmódosított gyapotvetőmag után a Monsantónak járó szabadalmi díjat és 2017 áprilisi hatállyal 800 rúpiában (3300 forint) szabta meg egy 400 grammos tasak maximális árát.

Az elmúlt termőszezonban a Monsanto a gyapotvetőmagot tasakonként 830-1100 rúpiás áron értékesítette az ország különböző régióiban.

A Monsanto perrel és hat évtized után az indiai piac elhagyásával fenyegette meg a kormányt.

A Monsanto eldöntheti, hogy elfogadja-e a feltételeket vagy nem – mondta Sanjeev Kumar Balyan mezőgazdasági miniszterhelyettes a Reuters hírügynökségnek. „Ha nem tetszik, el lehet menni. Az extraprofit ideje lejárt” – fogalmazott. „Egyáltalán nem tartunk attól, hogy a Monsanto kivonul az országból, mivel a tudósaink saját génmódosított gyapotvetőmagon dolgoznak” – tette hozzá.

A Monsanto az indiai gyapotvetőmag-piac 90 százalékát uralja. Az indiai versenyhivatal tavaly piaci dominanciájával való visszaéléssel vádolta meg a világcéget. A mezőgazdasági minisztérium ekkor vizsgálatot indított az ügyben, majd bizottságot állított fel a génmódosított vetőmag hatósági árának és szabadalmi díjainak meghatározására.

A cég kétfajta gyapotvetőmagot értékesít Indiában, a Bollgard I. és a Bollgard II. típusokat. Az előbbi szabadalmi díjtól mentes, a második viszont díjköteles.

(MTI nyomán Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Zamir és Mavrik

2018. december 20. 09:32

Biztos lehet a hatékonyságukban: közös erővel a repce – és a méhek – védelmében.

Baktériumos betegségek elleni védelem újabb kihívása csonthéjasokban

2019. november 16. 12:58

Az elmúlt időszakban (2017-2018) egy Fejér megyei kajszi és egy Pest megyei őszibarack ültetvényben a sztigminás betegség tüneteivel könnyen összetéveszthető, baktérium okozta levél- és termésfoltosság fellépését figyeltük meg.

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.