Jól halad az aratás, semmi sem hátráltatja ezt a nagy munkát.
Igen, jó hírekkel lehet kezdeni, és miért ne tegyünk így. Jól halad az aratás, semmi sem hátráltatja ezt a nagy munkát. Az első híradások jó termésről számolnak be, 5 tonnás őszi árpa, 6 tonnás őszi búza és hallani 4 tonnás repcéről is. A kombájnokat követik a tarlóhántás gépei, ami mindenképpen a gondos gazda előrelátását mutatja.
AGROFÓRUM IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS >>>
Az aktuális növényvédelmi helyzet értékelésénél is jó hírrel kezdem. A kalászosok, mint az egyik legfontosabb kultúra csoport, termése magtárba kerül, és hasonlóan folyamatos a csonthéjasok betakarítása is. A kinn levő növényeink esetében kettős tendencia érvényesül, az egyik a növények növekedése és fejlődése útján csökkenő érzékenység, a másik a száraz, forró környezetben kevésbé erős a károsítók fertőzési nyomása.
Az időjárás ismételten hektikusan alakult, a hét első napjaiban forró napok érkeztek, 35-37 Co-os napi hőmérsékleti csúccsal, majd a hét közepén, szerdán-csütörtökön drasztikus változás következik. Ez a változás egy markáns hidegfront, ami záporokat, zivatarokat, helyenként jégesőt hoz, viharos szél kíséretében, illetve jelentős lehűlést.
A csapadékra szükség van, de nem felhőszakadás, vagy ami még rosszabb, jégeső formájában. Mindez előrevetíti a kártétel esélyét az érő gyümölcsökön, a virágzó táblákon, de a még le nem vágott kalászosok is szenvedhetnek ettől.
A kukoricatáblák alapvetően mentesek a kártételtől, általában a virágzás kezdeti állapotát érték el, s ígéretes képet mutatnak. Az aszály tüneteit még csak elvétve lehet látni. Az amerikai kukoricabogár imágói folyamatosan települnek be a táblákba, az egyedszám az alföld középső részén már elérte vagy megközelítette a kártételi küszöbértéket, így ott az imágók gyérítését célzó kezelések szükségesek. A kártétel, mint tudjuk, a bibeszálak fogyasztásából, s az ebből fakadó hiányos kötődésből áll. Forróságban – mint most is – a bogarak a cső csuhélevelei alá húzódnak, ott is táplálkoznak. Ez viszont a fuzárium számára teremt fertőzési kaput, tehát a másodlagos kártétel is fenyeget.
Az amerikai kukoricabogár kárképe
Más vidéken, ahol még alacsony az egyedszám, indokolt a betelepedés követése, s a kártételi veszélyhelyzet fellépését megelőzően permetezni ellene. Bár a kártevő csak egy nemzedékes, a rajzása rendkívül hosszú, gyakorlatilag június végétől szeptember végéig repül (és táplálkozik, majd tojást rak). A szigorú technológiai előírás szerint már 1 imágó/kukorica tő már indokolja a védekezést.
A védekezés végrehajtásánál figyeljünk a szomszédos táblákra is, főleg akkor, ha az virágzó napraforgó.
A másik kártevő csoport – indokolt őket együtt említeni a kártétel formája alapján – a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke. Ezek együttesen károsítanak, kukoricában, a cső végeken a fejlődő szemeket fogyasztják. Ha a kukoricabogár esetében igaz a fuzárium fertőzésének az elősegítése, itt ez a lehetőség még fokozottabban fennáll. Az előbbiek miatt ajánlott kezelni ezek ellen is.
A napraforgó-táblák teljes virágzásban vannak, az állományok jól fejlettek, jók a terméskilátások. Idáig a szár- és levélbetegségek csak kismértékben jelentek meg, a tányérok egészségesek. A meleg és száraz körülmények nem kedveznek a tányérbetegségek fellépésének, most nincs közvetlen veszély. Ne feledkezzünk meg a napraforgó makrofominás betegségéről, amely kimondottan meleg időjárásban támad. Sokan az aszály tünetének vélik a megszürkült, lehervadt növények képét, de gyakran ez a betegség fellépését mutatja, főleg akkor, ha az terjedő foltok formájában jelenik meg.
Nem beteg, „csak” szép
A másik veszélyforrás szintén az időjárás által generált, talán az elősegített kifejezés találóbb. A jégeső és a szél sebzéseket okoz a növényen, gyakran a tányér sérül. Ez behatolási kapu lesz a tányérbetegségek számára, s elindul a fertőzési folyamat, ami akár tányérrothadásig is elmehet. Természetesen a nedves körülmények kedveznek a kórokozóknak.
Az Alföld déli tájain poloskák kártételét figyeltek meg, jellegzetes körkörös szúrások formájában, a tányér fonákján. Ez is sérülés, de ritkaság az, hogy ebből induljon el egy komoly fertőzési hullám. Ahol mégis védekezni kell ellene, ott mindenképpen legyünk tekintettel a méhekre.
Burgonyatermesztésben előállt a „ha van sapka, ha nincs sapka” effektus. Lefordítva a kissé talányos mondatot, az öntözött táblákon továbbra is fertőz a fitoftóra, míg a nem öntözött és a vízhiánytól szenvedő táblákon fellépett az alternáriás levélfoltosság. Mindkét esetben védekezni kell, a technológia javaslatban nincs nagy különbség.
A gyapottok-bagolylepke hernyója a termést szereti
A szabadföldi paprika állományokban sikerült blokkolni a baktériumos levélfoltosságot, az most nem veszélyeztet, de itt van az üvegházi molytetű, más néven liszteske. Ez a kártevő alapvetően a fűtött növényházakban érzi jól magát, de nyáron, a kánikulai melegben megjelenik szabadföldön is, s rohamosan szaporodik. Kártétele a szívogatásban, ennek következtében a növény legyengülésében, levélhullásban, a mézharmat és korompenész megjelenésében nyilvánul meg. Sok tápnövényű faj, szereti az uborkát, paradicsomot, paprikát is. A védekezést már az észleléskor meg kell kezdeni, bármilyen kivárás csak ront a helyzeten, s hamar tömeges felszaporodásának lehetünk szemtanúi.
Újra meg kell említeni a gyapottok-bagolylepkét. Ez is soktápnövényű faj, leginkább az vezérli mozgásában, hogy generatív részeket akar fogyasztani. Éppen ezért szereti többek között a zöldségféléket, s azok virágzó, termést nevelő állományait támadja meg. Most az imágók rajzása túljutott a csúcson, napokon belül várható a lárvák kelése, s azok kártétele, főképpen paprika és paradicsom állományokban.
Gyapottok-bagolylepke hernyó és kárkép kukoricacsövön
Egy gondolat a repce növényvédelméhez: valószínűleg sokan megszállottnak tekintik a növényvédős szakembert, ha a learatott repcetáblán kezd el nézelődni, felvételezni. Mégis erre biztatom a kollégákat, mert a fehérpenészes szártőbetegség tüneteit, a fertőzés mértékét talán így lehet a legkönnyebben felmérni. Amint emlékszünk rá, a tavasz-nyárelő csapadékos volt, ami kedvezett e betegségnek is. Valószínűleg a fertőzés mértéke 20-40 %-ot is eléri helyenként, s nem árt erről tudni. A napraforgó és a repce együttesen közelíti az 1 millió hektár vetésterületet, s pl. ez a betegség közös ellenségük. Ilyen területi aránynál már nem könnyű a vetésváltás szabályait betartani, tervezzünk időben.
A védekezés elvei
A kukoricabogár imágói ellen több szercsoportból is választhatunk. Legegyszerűbb a piretroidok valamelyikét alkalmazni, de elővehetjük a klórpirifosz (-metil) hatóanyagú termékek valamelyikét is. Ezek általában jó eredménnyel blokkolják a gyapottok-bagolylepke és a kukoricamoly kártételét is. Ha ez utóbbi kártevők ellen akarunk biztosra menni, akkor a klorantraniliprol vagy a lambda-cihalotrin + klorantraniliprol hatóanyag kombináció lehet a fegyverünk.
A mezei poloska ellen a piretroidok közül a tau-fluvalinát hatóanyagú Mavrik 24 EW ajánlható, ugyanis a méhekre nem veszélyes (nem jelölésköteles).
A liszteske kemény ellenfél, a bevonata és a szaporasága miatt nem könnyű „megszabadulni” tőle. Érdemes a különféle hatóanyag csoportba tartozó termékeket váltogatni. Így például az a/ acetamiprid, tiametoxam, b/ metomil, c/ kitinszintézis-gátlók.
Kertdoktor

Tisztelt Olvasó!
Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.
Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>
Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.
Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.
Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.
Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.
Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@dev.agroforum.hu címen.