Növénytermesztés

Nyilvántartási számot kapnak a vetőmagok

Agrofórum Online

Mostantól csak hatósági nyilvántartási számmal ellátott vetőmagok forgalmazhatóak Magyarországon.

Mostantól csak hatósági nyilvántartási számmal ellátott vetőmagok forgalmazhatóak Magyarországon. A szaktárca ezzel a visszaélések számának csökkentését és a hatékonyabb ellenőrzést szeretné elérni.

A hatósági címke adattartalmának kiegészítését írta elő a szántóföldi valamint a zöldségnövények vetőmagjainak forgalmazására vonatkozó szabályoknál a Földművelésügyi Minisztérium. Eszerint Magyarországon mostantól a vetőmagok forgalmazása során, azok csomagolásának címkéjén a hatósági nyilvántartásra utaló számot is fel kell tüntetni. Az új rendelkezés az egységes hatósági rendszer által biztosított nyomonkövethetőség érdekében született meg.

Ezzel a jelöléssel további lépést tettünk annak érdekében, hogy a visszaélések számát hatékonyan lehessen csökkenteni – fogalmaz a szaktárca kapcsolódó közleménye. A jogszabály módosítása nyomán a vetőmagvak hatósági címkéinek használatával javíthatóak az ellenőrzések, és elkerülhetőek a visszaélések. A változtatással a vetőmagpálya minden szereplője által elvárt minőségi garanciák is biztosítottak lesznek.

A vetőmagtermelés a magyar mezőgazdaság nagy hagyományokkal rendelkező ágazta, a vetőmagvak minősége és szabályos felhasználása alapozza meg az élelmiszerlánc biztonságát. A hatóságilag ellenőrzött fajtaazonos vetőmagvak magas biológiai értékűek, használatuk versenyelőnyt jelent a hazai termelők számára.

Magyarország kiváló adottságokkal rendelkezik a vetőmag-előállításhoz, ezt az előnyt a jövőben is ki kell használnunk – hangsúlyozza a minisztérium. A magyar gazdaság egyik legsikeresebb ágazata a vetőmagtermesztés, hazánk a világ vetőmag exportőrei között a kilencedik, Európában a harmadik helyet foglalja el.

(NAK / FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

LumiGEN™ technológia: erősebb növényállomány, bőséges termés

2019. augusztus 22. 03:01

Az olajrepce, a kukorica és a napraforgó állományokra elérhető LumiGEN technológiák csökkentik a termesztési kockázatokat, és elősegítik a növények kezdetektől való erőteljes fejlődését.

Növekszik a fémzárolt vetőmag felhasználás

2018. december 13. 15:16

Magyarország a világ hatodik legjelentősebb vetőmag-előállítója, évente csaknem 100 ezer tonna vetőmagot értékesít a külpiacokon. Az export a teljes vetőmagtermelés valamivel több mint egyharmadát adja.

Innovációk és újdonságok a 20 éves KWS-től!

2020. január 23. 17:33

Rendeljen KWS kukorica és/vagy napraforgó vetőmagot kedvezményes előszezoni áron 2020. február 7-ig! Részletekért keresse területi képviselőinket!

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2020. július 10. 13:17

A szántóföldi növénytermesztésre a folyton változó és egyre változatosabb termelési körülmények, továbbá a hektikus piaci árak jellemzők. Ebben a bizonytalan környezetben hibridek használatával tehetjük hatékonyabbá kalászostermesztésünket, hiszen a hibrideket a fajtáknál lényegesen nagyobb termésbiztonság jellemzi.