Növénytermesztés

A nitrogénkötés folyamatának újabb láncszemére derült fény

Agrofórum Online

A nitrogén a levegő legnagyobb arányú alkotórésze. A pillangós virágú növények a velük szimbiózisban élő talajbaktériumok segítségével képesek e gáz levegőből történő megkötésére.

A nitrogén a levegő legnagyobb arányú alkotórésze. A pillangós virágú növények a velük szimbiózisban élő talajbaktériumok segítségével képesek e gáz levegőből történő megkötésére. A gyökérgümőkben található baktériumokat a növények tápanyaggal látják el, cserébe nitrogénhez jutnak, így a pillangósvirágú növények kevesebb nitrogén műtrágya felhasználásával termeszthetők.

A John Innes Központ egyik csoportja kutatásának középpontjába azt állította, hogy miként lehetne más, nem pillangós virágú növényeknél, például búza és árpa esetében ezt a szimbionta kapcsolatot kialakítani – olvasható a https://www.jic.ac.uk/news/2016/05/john-innes-centre-scientists-discover-missing-link-plant-nitrogen-fixation-process/ címen a világhálón. Ha ez sikerülne, növekvő termésmennyiséggel lehetne számolni, ami különösen a fejlődő országokban lenne hatalmas jelentőségű, ahol a farmerek nitrogén műtrágyához való hozzájutásának lehetősége korlátozott.

A cél elérése érdekében a nitrogénkötés folyamatának minél alaposabb, minden részletre kiterjedő megismerésére van szükség. E téren értek el a kutatóközpont munkatársai jelentős eredményt.
Régóta köztudott, hogy a növény és a talajbaktérium közötti kapcsolatot a kalcium gyökérsejtekben történő mozgása határozza meg. Az új kutatás során arra derült fény, hogy a folyamatban egy sor fontos fehérje vesz részt, melyek jelenléte meghatározza a kalcium sejtmagba történő bejutását. Ennek hatására kerül tovább az az információ, hogy a gyökér közelében talajbaktérium jelent meg. Ezt követően indulnak be a növényben azok a folyamatok, melyek a talajbaktérium befogadására alkalmas gyökérgümők képződését teszik lehetővé. Ugyan a kalcium sejtmagokba történő bejutása korlátozott mértékű, nagy hatást gyakorol az egész növény fejlődésére.

A kalcium jelátviteli rendszer létezése ugyan ismert volt, a sejtmag kalciumcsatornájának pontos azonosítására azonban csak most került sor. A sejtmagba vezető kalciumcsatorna nem csupán a nitrogénkötés folyamatában játszik fontos szerepet, hanem a különböző környezeti hatásokra adott válaszok kialakításában is.
E lépéssel a pillangósvirágúak nitrogénkötési folyamatának alaposabb megismeréséhez kerültünk közelebb, mely reményt ad arra, hogy a más családokba tartozó növényfajoknál is egyszer létrehozható a nitrogénkötő talajbaktériumokkal való együttélés.

(Polgárné Balogh Eszter – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

A szalma szerepe a talajerő-gazdálkodásban

2018. november 27. 07:33

A növényi maradványok értékes tápanyagokat tartalmaznak, lebomlásuk után gazdagítják a termőtalajt és hasznosak a következő növénykultúrának. Ha nem tudjuk felhasználni a szalmát az állattenyésztésben, akkor inkább javasoljuk a gabonaszalma szakszerű kezelését, mint annak lehordását.

Számoljon le a szármaradványokkal!

2018. február 23. 08:40

A kultúrnövények termesztése során a termés mellett jelentős mennyiségű gyökér- és szármaradvány is keletkezik.

Baktériumkészítményekkel a precízebb és fenntarthatóbb gazdálkodás irányába

2019. január 30. 11:08

Nincsen más lehetőség, mint előre menekülni. Ezt vallja idősebb és ifjabb Petrohay György, akik a Velencei-tó közelében, Seregélyes határában gazdálkodnak.