Növényvédelem

Január elsejétől változnak a növényvédelmi jogszabályok

Agrofórum Online

November végéig pedig minden gazdának be kell jelentkeznie a permetezőgépek háromévenkénti kötelező felülvizsgálatára.

Január elsejétől nagyobb szerep jut a növényorvosoknak. A gazdáknak az első kategóriás növényvédőszerek használatához szerződést kell kötniük, és a permetszerek kijuttatásának feltételeit is szigorították. November végéig pedig minden gazdának be kell jelentkeznie a permetezőgépek háromévenkénti kötelező felülvizsgálatára.

Tarcali Gábor a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában elmondta: az a cél, hogy a növényvédőszer felhasználása indokolt legyen, ezért lépett fel az az igény, hogy a növényorvos és a gazda között legyen szerződéses viszony, amely legalább egy tenyészidőszakot felölelő tevékenységre szól.

Az új rendszer jobban kiszűri a növényorvosi vényekkel történt korábbi visszaéléseket. Azoknak a gazdáknak, akik vényköteles, első kategóriás növényvédőszert használnak, május végéig kell szerződést kötniük a növényorvosokkal. A hatóság addig nem ellenőriz, de az is elképzelhető, hogy erre további haladékot kapnak a gazdák.

A változások közé tartozik az is, hogy életbe lép a permetezőgépek háromévenkénti kötelező vizsgálata. A kamara elindított a permetezőgép felülvizsgáló országos hálózat létrehozását, megyénként lesznek mobil alállomások, amelyek a gazdáknál, helyben végzik el a műszaki felülvizsgálatot, tájékoztatott Tarcali Gábor.

Hozzátette: a rendszert üzemeltető hálózat nem lesz profitorientált, a gazdáknak csak a rendszer fenntartásához szükséges díjakat kell kifizetniük.

Tarcali Gábor hangsúlyozta: november 23-ig a gazdáknak egy fontos feladatuk van: amikor a permetezőgép felülvizsgáló állomásrendszer feláll, azonnal regisztrálniuk kell.

A növényvédelem veszélyes üzem, így a szerek kijuttatása megfelelő végzettséghez és nagyobb szigorhoz kötött.
A növényvédőszerek első kategóriájába tartozó készítményekhez növényorvos vagy növényvédő szakmérnök végzettség szükséges, elsőfokú növényvédős szakirányítása mellett alkalmazhatók. Alapfokú növényvédelmi végzettséggel, második kategóriás növényvédőszer felhasználói engedéllyel, úgynevezett zöld könyvvel rendelkező szakember juttathatja ki ezeket a szereket.

Második kategóriás növényvédőszer felhasználható az úgynevezett zöld könyvvel önállóan is, kivéve a szolgáltatási tevékenységet.

A harmadik kategóriás növényvédőszerek a szabadforgalmú készítmények, amelyek engedély és végzettség nélkül vásárolhatók meg, és saját célra felhasználhatók, tájékoztatott Tarcali Gábor.

(hirado.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

2019. május 23. 06:53

A mezőgazdaság sürgős megújulásának egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?