Növényvédelem

Támad a fehérpenészes szárrothadás a szójában

Agrofórum Online

Figyeljünk a szója állományunkra, terjed, és támad a fehérpenészes szárrothadás (Sclerotinia sclerotiorum).

Figyeljünk a szója állományunkra, terjed, és támad a fehérpenészes szárrothadás (Sclerotinia sclerotiorum).

Ha a szójaállományban hervadt, száradt töveket látunk elszórtan vagy foltokban, akkor a területünket – nagy valószínűséggel – a fehérpenészes szárrothadás támadta meg. Ha tüzetesebben megnézzük a beteg töveket, azokon fehérpenész csomókat, „vattacsomókat” találunk. Elhal a főág, de a gomba az oldalágakba és a hüvelyekbe is bekerülhet. A szemek töppedtek, takarmányozásra használhatatlanok lesznek.

Gazdasági kára igen jelentős, úgy is mondhatnánk, hogy katasztrofális. A terméskiesés mértéke a 30-50 %-ot is elérheti. Az ellene való védekezési eljárások közül legfontosabb a 4 évenkénti vetésváltás betartása. Ezen kívül kerüljük a napraforgó és repce előveteményt.

Az idei évben a megbetegített táblákban kivétel nélkül az utóbbi 4 évben előfordult napraforgó vagy repce. A vegyszeres védekezést korlátozza az engedélyezett szerek hiánya és a kijuttatás technológiai nehézségei. (A teljes állományt érnie kellene a permetlének). A betegség tüneteinek nagy tömegű megjelenése után már csak a „tűzoltás”, a további fertőződés megakadályozása a cél. Állományban engedélyezett növényvédő szerek erre még nincsenek forgalomban. A növényvédelmi hatóságtól szükséghelyzeti engedélyt kell kérni írásban, magas illetékkel.

A napraforgóban és repcében engedélyezett fehérpenészes szárrothadás elleni készítmények jöhetnek számításba a védekezés során. Itt azonban be kell tartani a hosszú élelmezésügyi várakozási időket. A Sumi-Agro Hungary Kft. talált egy jó megoldást: központilag kért szükséghelyzeti engedélyt saját készítménye, a Topsin-M 70WDG felhasználására. Itt az engedélyeztetés költségét is magára vállalta a cég. A termelőnek így is be kell jelentenie a permetezés tényét a növényvédelmi hatóságnál, de fizetnie nem kell érte.

A szójaállományok bőséges csapadék és a nedves mikroklíma következtében fogékonyak a fehérpenészes szárrothadásra. Az érés is el fog húzódni az évjárat hatásának következtében (bőséges csapadék, kevesebb napfény).

Ahol a betegség megjelent, mindenképpen érdemes a védekezést elvégezni, mert a várható kár lényegesen nagyobb, mint a védekezésre felhasznált szer és kijuttatás költsége.

Dr. Bárány Sándor
ügyvezető, növényvédelmi szakmérnök
Szójamag Kft.

(magyarszoja.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Közös ügyünk a méhvédelem!

2019. június 20. 16:42

A méhekről sokaknak a finom méz jut először az eszébe, ám ezen állatok munkája ennél jóval összetettebb és fontosabb az emberiség számára. Rengeteg olyan élelmiszer létezik, amelyek termésbiztonságához a méhek és egyéb beporzók munkája elengedhetetlenül fontos.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Gyökérzöldségfélék termesztésének lehetőségei környezetkímélő módszerrel

2019. január 25. 05:37

Az írásból kiderül, hogy a környezetkímélő termesztési módszer (tápanyag-utánpótlás, növényvédelem) milyen hatással van a sárgarépatermés mennyiségére és minőségére.

A repcefénybogár piretroid rezisztenciája

2019. november 19. 06:47

A repce-fénybogár Európában széles körben elterjedt kártevő. Az ellene engedélyezett készítmények nagy része ugyanabból a kémiai csoportból – piretroidok – származik, vagyis azonos hatásmóddal rendelkeznek. Folyamatos használatuk Európa több országában súlyos rezisztencia kialakulásához vezetett. Az utóbbi tíz évben hazánkban is megjelent és gyorsan terjed a piretroid rezisztens fénybogár.