Növénytermesztés

Uniós szintű jogszabály és nemzeti talajvédelmi stratégia megalkotását sürgetik

Agrofórum Online

Az egyre fogyatkozó termőföldjeink és talajaink további pusztulásának megakadályozására uniós szintű jogszabály és nemzeti talajvédelmi stratégia megalkotását szorgalmazták.

Az egyre fogyatkozó termőföldjeink és talajaink további pusztulásának megakadályozására uniós szintű jogszabály és nemzeti talajvédelmi stratégia megalkotását szorgalmazta Szabó Marcel, a jövő nemzedékek szószólója, valamint a Magyar Természetvédők Szövetsége.

A termőtalaj az egyik legfontosabb globális és lokális stratégiai erőforrásunk. Ezen terem meg az élelmünk, ez a biológiai sokféleség megőrzésének és a földből élők megélhetésének is az alapja. Fontosságának ellenére az elmúlt évtizedekben egyre nagyobb mértékben vontak ki a termőföldeket a művelésből. Bevásárlóközpontok, logisztikai központok, ipari parkok, autópályák és egyéb beruházások miatt mind több termőföldet építenek be hazánkban is. Ezzel az úgynevezett zöldmezős beruházással párhuzamosan, az intenzív mezőgazdasági művelés következtében a megmaradt termőtalajaink is nagyságrendekkel gyorsabban pusztulnak, mint amennyi idő a talaj megújulásához szükséges lenne.

Ehhez járul az is, hogy a biomassza egyre nagyobb részét elégetjük. Mindezt tudjuk, és még sincs uniós szintű jogszabály, amelyet kifejezetten a termőtalajaink védelmére alkottak volna meg, és hazánknak sincs talajvédelmi stratégiája – hangzott el november 24-én, „A termőtalaj, a termőföld védelmének aktuális kérdései” című konferencián, amelyet az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala és a Magyar Természetvédők Szövetsége szervezett.

Szabó Marcel, a jövő nemzedékek szószólója a jövő nemzedékek és a talaj kapcsolatáról beszélt. Hangsúlyozta, hogy a talaj nem helyettesíthető, helyhez kötött érték. Olyan vagyon, melynek gazdasági értékelése nem tükrözi természeti értékét, a talajfunkciók ellátásához nélkülözhetetlen élővilágát. Kiemelte, hogy a talajvagyonhoz nem csak a mezőgazdasági termőterületek, az erdők, a természeti területek, hanem a városok talaja is hozzá tartozik. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Alaptörvényből fakadóan a talaj védelme, fenntartása és megőrzése a jövő számára mindenki kötelessége.

– A talajaink pusztulása, valamint a termőföldek tönkretétele más gazdasági célból nemcsak hazánkban probléma, hanem globális jelenség. A fejlődő országokban rengeteg termőföldet, termőtalajt tesznek tönkre a sokszor hatalmas bányászati, illetve kőolajkitermelő beruházások, valamint agroüzemanyag célú olajpálma ültetvények létesítése során – hangsúlyozta Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője.

Elhangzott, hogy az Európai Unióban még nincs olyan jogszabály, amely uniós szinten megvédené a talajt, termőföldet. Ezért 400 európai civil szervezet fogott össze a People4Soil (Emberek a talajért) európai polgári kezdeményezés keretében, amely szorgalmazza, hogy szülessen meg egy ilyen talaj- és termőföldvédelmi uniós jogszabály.

(MTVSZ/NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

A talaj nem egy korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás – tenni kell a védelméért

2018. november 14. 08:34

A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is.

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Hétvégére itt az újabb csapadékrendszer

2018. augusztus 28. 07:46

A hét végi esőzés és lehűlés után visszatér a száraz idő, legalábbis a hét első felében. A hét végére aztán ismét mérséklődhet a meleg idő, és újabb csapadék is érkezhet.