Növényvédelem

Magyarország körültekintő a növényvédő szer hatóanyagok kivonásakor

Agrofórum Online

AZ FM elkötelezett a magyar emberek egészségének védelme, a környezeti kockázatok csökkentése és a magyar agrárium érdekeinek képviselete iránt.

Jelentős számú, köztük várhatóan több fontos növényvédő szer hatóanyag kivonását tervezi az Európai Unió a közeljövőben, amelynek várható hatásairól korábban már írtunk honlapunkon. Ezzel kapcsolatban az EuroChem Agro Hungary Kft. napokban megtartott sajtótájékoztatóján a Földművelésügyi Minisztérium képviselőit kérdeztük, akik válaszukban elmondták: „amennyiben egy hatóanyag kivonása veszélyeztetné a termelés biztonságát, és nemzeti szinten bevezetett kockázatcsökkentő intézkedések alkalmazásával biztosítható, hogy annak felhasználása nem jelenthet elfogadhatatlan kockázatot, Magyarország megteszi a szükséges lépéseket, hogy akaratát érvényesítse a döntéshozói fórumokon”.

Kapcsolódó cikk:
Komoly terméskiesések várhatók a növényvédő szer hatóanyagok kivonása miatt

A Földművelésügyi Minisztérium reakciója növényvédő szer hatóanyagok tervezett kivására:

A növényvédő szer hatóanyagok és készítmények engedélyezése a 1107/2009/EK rendelet előírásai alapján történik. A hatóanyagokat uniós szinten hagyják jóvá egy kijelölt értékelő tagállam, valamint az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) következtetései alapján. Az értékelési folyamat során a többi tagállam és civil szervezetek számára is adott a lehetőség a szakmai állásfoglalás kinyilvánítására. Az egyes készítményeket már nemzeti szinten engedélyezik uniós jogszabály által előírt, egységes alapelvek alapján a tagállamok hatóságainak szakmai együttműködése keretében.

A növényvédő szerek engedélyezése során kiemelt jelentőséggel kezelendőek azon, – a szerek alkalmazásakor, illetve annak következményeként fellépő – hatások, amelyeknek ki vannak téve a felhasználók, a környezet és a kezelt termékek fogyasztói. Nagyon sok és nagyon szigorú előírásnak megfelelő vizsgálaton kell keresztül vinni egy-egy készítményt a felhasználás engedélyezése előtt, de az engedélyezési kritériumok is folyamatosan változnak, szigorodnak. Egy-egy új tudományos vizsgálati eredmény új megvilágításba helyezhet egy adott növényvédő szert. A jóváhagyott növényvédő szer hatóanyagokat és a forgalomban levő készítményeket rendszeresen felül kell vizsgálni annak érdekében, hogy az újabb ismeretek alapján meggyőződhessünk arról, hogy továbbra sem tartható elfogadhatatlannak a felhasználásával járó kockázat.

Az EFSA több hatóanyaggal kapcsolatosan azonosított adathiányt vagy fogalmazott meg kritikus észrevételeket az értékelések kapcsán. A jóváhagyási vagy megújítási folyamatban azonban a végső döntés a Bizottság, illetve a tagállamok kezében van. Amennyiben kockázatcsökkentő intézkedésekkel vagy bizonyos adatok pótlásával kezelhető az adott helyzet, a hatóanyag jóváhagyása várható, így egyáltalán nem biztos, hogy jelentős számban csökken a hatóanyagok palettája.

A jelenleg zajló hatóanyag jóváhagyási megújítások miatt nem kizárt, hogy néhány olyan, környezetre és emberi egészségre veszélyesnek vagy kockázatosnak ítélt hatóanyagokat azonban visszavonnak. Amennyiben egy hatóanyag kivonása veszélyeztetné a termelés biztonságát, és nemzeti szinten bevezetett kockázatcsökkentő intézkedések alkalmazásával biztosítható, hogy annak felhasználása nem jelenthet elfogadhatatlan kockázatot, Magyarország megteszi a szükséges lépéseket, hogy akaratát érvényesítse a döntéshozói fórumokon.

Emellett, a hatóanyagok jóváhagyási folyamatával párhuzamosan zajlik a létező szermaradék határértékek felülvizsgálata. Amennyiben újabb tudományos ismeretek alapján bebizonyosodik, hogy egy határérték már nem biztosítja a fogyasztók védelmét, a határértékeket módosítani szükséges. Ezzel összefüggésben az idei évtől például a klórpirifosz nem használható alma, körte, káposzta, kelbimbó, karfiol, brokkoli és szőlő kultúrákban.

A Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal továbbra is megtesz mindent annak érdekében, hogy a növényvédő szerek engedélyezése és korlátozása csak megalapozott tudományos vizsgálatok alapján történhessen, így biztosítva a felhasználók, a környezet, a fogyasztók és egyúttal a termelés biztonságát. Elkötelezettek vagyunk a magyar emberek egészségének védelme, a környezeti kockázatok csökkentése és a magyar agrárium érdekeinek képviselete iránt.

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Katasztrofális mértékű idén a nyugati dió buroklégy kártétele

2019. október 2. 10:29

A legfrissebb információk szerint rendszeres, a kártevő rajzási dinamikájához igazított, többszöri védekezéssel jelentősen csökkenthető az idén katasztrofális mértékű nyugati dió buroklégy kártétel.

Miyen permetszereket használjunk a házikertben?

2020. május 7. 08:57

Abban kérek segítséget, hogy a cseresznye, barack, szilva, alma, birsalma fákhoz és a szőlőhöz milyen permetszer ajánlott kukacosság, gomba, kártevők ellen? Előre is köszönöm!

A gyümölcstermő növények levéllikacsosságáért felelős tényezők

2018. november 24. 06:36

A levéllikacsosság tünetegyüttes komplex eredetű betegségre vezethető vissza. Az őszibaracknál okozza a legsúlyosabb károkat, de emellett gyakran fordul elő kajszin, mandulán, szilván, de más növényfajokon is. A Thyrostoma carpophilum gombafaj mellett, számos más tényező is kiválthat hasonló tüneteket, így a háttérben genetikai eredetű és abiotikus kórokok, vírusok, baktériumok, más gombák és kártevők is állhatnak.

Szakmázzunk a Bayer-rel! - A repce keléséhez kedvező időjárás a kártevőknek is kedvez

2019. november 4. 10:23

A kelő és a fiatal repceállományoknál kiemelt figyelmet kell fordítani a kártevők elleni védelemre.