Növényvédelem

Egyszerűbb növény-egészségügyi eljárás az FD fitoplazma fertőzés terjedésének megakadályozására

Agrofórum Online

A jövőben helyszíni szemle alapján, azonnal elrendelheti a hatóság az FD fitoplazma fertőzéssel érintett, körülhatárolt területeken az elhanyagolt szőlőterületek felszámolását. Az intézkedést a növény-egészségügyi feladatok végrehajtásáról szóló rendelet december 14-én megjelent módosítása teszi lehetővé.

A korábbi előírás szerint fitoplazma fertőzés esetén a művelés, gondozás, kötelező védekezés elrendelése egyedi felszólítás alapján történt az illetékes kormányhivatal helyszíni szemléje után. Azaz nem volt lehetőség az elhanyagolt – potenciális fertőzési forrást jelentő – ültetvények azonnali felszámoltatására.

A jövőben nem lesz szükség a tulajdonosok egyedi felszólítására, mert a körülhatárolt területet kijelölő határozat tartalmazni fog minden, a területen található szőlő gondozására vonatkozó felszólítást. Amennyiben a gondozatlan állapot megszüntetése – metszés és a fitoplazmát terjesztő kabócák elleni növényvédő szeres védekezések elvégzése – nem történik meg, a szakemberek haladéktalanul elrendelik a gondozatlan ültetvény kivágását. Az intézkedés lehetővé teszi a potenciális fertőzési források felszámolását a fertőzési ciklus kezdete előtt.

A NÉBIH felhívja azok figyelmét, akik birtokában szőlő ültetvény, zárkert van, és nem művelik, haladéktalanul gondoskodjanak a terület megfelelő műveléséről.

A fertőzéssel nem érintett, de elhanyagolt területeken is intenzívebb ellenőrzésre, valamint az ezekre vonatkozó rendelkezések szerinti eljárásra kell számítani.

(NÉBIH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.