A hektikusan változó időjárás miatt egyes területek belvizessé váltak, illetve újra lefagyhatnak a földek. Ha pedig a víz még többször megfagy, károsodhatnak a növények.
A hirtelen olvadás hatására szinte biztos volt, hogy egyre nagyobb területeket borít majd el a belvíz, a téli időjárás visszatértével azonban javulhat a helyzet – mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az M1 aktuális csatornán vasárnap este. Hozzátette: a következő időszakban várható hidegebb idő eredményeként újra lefagyhatnak a földek, a tavaszi olvadás során pedig már sokkal nagyobb ereje lesz a napnak, ami enyhítheti a belvízveszélyt.
A jelenlegi helyzettel kapcsolatban a szóvivő elmondta: az állami kezelésű területeken biztosítottak az árkok, el tudják vezetni a vizet, a szivattyútelepek egyelőre nappali üzemmódban működnek. Hozzátette, hogy a főigazgatóság múlt hét péntek reggel óta folyamatosan figyeli a Sajót és a Felső-Tiszát is, a gátőröknek óránként jelenteniük kell minden jelenségről, fokozott figyelőszolgálat működik, éjjel-nappal kint vannak a szakaszmérnökök. Megjegyezte, hogy egyelőre semmi olyan jelenség nem volt, ami miatt be kellett volna avatkozni.
A változó időjárás kedvezőtlen mezőgazdasági hatásairól is nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára. Mint mondta, az őszi kalászosok harmada károsodott az időjárás miatt, és a vetésterület legalább 50 ezer hektárral marad el a tervektől. Megjegyezte, az Európai Bizottság Mezőgazdasági Főigazgatóságának műholdfelvételein alapuló adatok szerint egyedül Magyarországon vannak fagykárok.
A főtitkár szerint bár a földeken nincs nagy hó és így olvadáskor nem lesz nagy víznyomás, de ha ez a víz még többször megfagy, károsodhatnak a növények. A MOSZ reprezentatív felmérése azt mutatja, hogy már csak a földek harmadát lehet jónak tekinteni, egyharmada viszont károsodott vagy gyenge. Ráadásul a globális gabonapiacon túlkínálat van, az árak jelentősen estek – tette hozzá.
(MTI)