Állattenyésztés

A termelőknek nem elég a madárinfluenza miatt nyújtott támogatás

Agrofórum Online

Újratárgyalhatja a minisztérium a madárinfluenza miatt bajba jutott termelőknek szánt támogatást, a szakmai szövetségek szerint ugyanis a szóban forgó 1,5 milliárd forint nem fedezi a valós kárigényt – írja a Magyar Idők.

 

Két baromfi-feldolgozó üzemből eddig összességében 310 munkavállalót küldtek el a madárinfluenza okozta leállás miatt – tudta meg a Magyar Idők. Bárány László, a Magyar Broilerszövetség elnöke elmondta: ha nem sikerül gyorsan támogatáshoz jutniuk ezeknek a piaci szereplőknek, a folyamat felgyorsulhat a következő hetekben.

Mint ismert, a Földművelésügyi Minisztérium rendelettervezete szerint a víziszárnyas-tartó gazdaságok 1,5 milliárd forintos csekély összegű, úgynevezett de minimis támogatást kaphatnak. Az ágazati szereplők szerint ez az összeg csupán tűzoltásra lehet elég, ráadásul kizárja a csirke- és pulykatenyésztőket, valamint a tojástermelőket is, holott esetükben is nagy szükség lenne a jövedelempótló hozzájárulásra. Annak érdekében, hogy kiegészítsék a tervezetet, a Baromfi Terméktanács a jövő hétre meghallgatást kért a földművelésügyi minisztertől.

A találkozón a terméktanácson belül működő ágazati szakmai szövetségek elnökei vesznek majd részt. Bárány László szerint egyébként az európai uniós szabályok alapján a kis- és közepes termelőknek adható 15 ezer eurós, 4,5 millió forintos összeg az állattartók felének kárigényét fedezné, a többieknek a keret két-háromszorosa kellene ahhoz, hogy túléljék ezt a nehéz időszakot. A nagyvállalatok esetében pedig többszörös a veszteség. – Ha nem sikerül időben lépni, három-négy, több évtizedes múlttal rendelkező baromfi-feldolgozóra kerülhet lakat a következő időszakban – emelte ki.

Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke a lapnak elmondta: bár az ágazat minden támogatásnak örül, a termelők és a feldolgozók kára ennél jóval magasabb összegre rúgott. A madárinfluenza következtében számos telepen több millió szárnyast kellett levágniuk az állattartóknak, a megsemmisített állomány miatt pedig nemcsak a gazdák, hanem a feldolgozók is bajba kerültek. Jelezte: továbbra is azt szeretnénk, ha a Baromfi Terméktanács által beterjesztett javaslatcsomag a kormány elé kerülne, és pozitív döntés születne az ügyben. Eszerint a teljes kár meghaladhatja a kilencmilliárd forintot, ebből hárommilliárd forint a levágott állatok értéke, amit az állam teljes egészében megtérít a gazdáknak. Az ágazati szakszövetségek szerint a kárigény nem megalapozatlan, az említett összeg csupán a termelők és feldolgozók bérköltségeit és az energiaszolgáltatóknak fizetendő alapdíjakat tartalmazza.

Lassan jöhet a visszarendeződés

Fokozatosan állhat helyre a rend a hazai baromfitartásban, ha feloldják a hatóságok a madárinfluenza-járvány miatt elrendelt korlátozásokat – nyilatkozta a Magyar Időknek Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke. Véleménye szerint minden nappal, amely új fertőzés kimutatása nélkül telik el, nő az esély arra, hogy elindulhasson az újratelepítés a gazdaságokban.

Legutóbb január 24-én adott hírt friss megbetegedésről a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a madárinfluenza-vírus azóta nem jelent meg új helyen. A jogszabályok szerint az elrendelt védőkörzetet a fertőtlenítés után legkorábban 21, a megfigyelési körzetet pedig 30 nap elteltével lehet feloldani.

Szabó Miklós szerint a legjobb esetben is csak október környékére állhat vissza a termelés a korábbi szintre a megbetegedés miatt leginkább sújtott víziszárnyas-ágazatban.

Az újratelepítést ugyanis két dolog is lassítja. Egyrészt az állattartó telepek csak akkor kaphatják meg a működési engedélyt, ha a megváltozott előírásoknak megfelelő felszereltséggel rendelkeznek, másrészt az állományt sem lehet egyik napról a másikra újraépíteni. A járvány miatt a törzstenyészetet is le kellett vágni az érintett gazdaságokban, így a hiányzó naposszárnyasok jó részét – főként a kacsákat – angol és francia tenyésztőktől kell beszerez­niük a termelőknek. Az import sem jelenthet azonnali megoldást, mert az unió más tagállamaiban is nagy pusztítást végzett a megbetegedés.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Elérhető a 2019-es élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási felülete

2019. április 30. 09:17

Megnyílt a Nébih honlapján az élelmiszerlánc-felügyeleti díj elektronikus bevallási felülete. A 2019. évi díjbevallások benyújtására 2019. május 31-ig van lehetőségük az élelmiszerlánc szereplőinek.

Hamis termékeket foglaltak le a magyar hatóságok

2019. július 9. 14:33

A magyarországi ellenőrzések eredményeképpen 484 millió forint értékben, több mint 183 tonna emberi fogyasztásra alkalmatlan élelmiszert, valamint több mint 2 millió liter italárut (nagyrészt borászati terméket) foglaltak le a szakemberek.

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

2018. április 26. 13:51

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Elérhető a 2019-es téli élelmiszerlánc-ellenőrzés záró eredménye

2020. január 17. 14:33

Az ellenőrök országosan összesen 13.849 hazai és külföldi élelmiszertételt vizsgáltak, melyek közül 491-et kellett kivonni a forgalomból, 2,8 tonna összmennyiségben.