A nemzetközi tapasztalatokat felhasználva olyan pályázatokra van szükség, amivel egyrészt lehetőségeket teremtenek a helyi szereplőknek, másrészt a kormányzati célkitűzések megvalósítása mellett az Európai Unió által meghatározott elvárások is teljesíthetők - mondta a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára a helyi akciócsoportok Leader-konferenciáján Kecskeméten.
Kis Miklós Zsolt kiemelte: a helyi közösségek most bebizonyíthatják, hogy közös gondolkodással olyan stratégiákat képesek alkotni, amelyek mentén teljesülhet a vidéki életminőség jelentős javulását célzó kormányzati szándék. Hozzátette: ehhez mindenképpen elengedhetetlen, hogy a helyi kisvállalkozások még versenyképesebbekké váljanak, valamint, hogy a helyi munkahelyek megőrzése mellett újakat is teremthessenek. A Leader-akciócsoportok révén lehívható források a vidéki térségekben élőknek biztos megélhetést nyújtva a helyben maradásra is ösztönözhetnek.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy az elmúlt időszakban a helyi akciócsoportok működését a megváltozott közös agrárpolitika mellett a jelentős átalakulást megélt vidékfejlesztési program és a finanszírozási háttér is nehezítette.
Viski József, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy több mint száz Leader-akciócsoport működik az országban, valamennyien helyi problémákra keresik a válaszokat, ugyanakkor különbözőségeiket jól mutatja, hogy a működési gondjaikat egymástól eltérő módon próbálták meg és tudták kezelni.
Közölte, hogy valamennyi akciócsoporttal megkötötték az együttműködési megállapodást vagy módosították a már meglévőt, és elkészültek a helyi fejlesztési stratégiák is. Jelenleg a 2017. január 1-je óta kifizető Magyar Államkincstárnál azoknak a felületeknek a kialakítása zajlik, ahol a helyi akciócsoportok beadhatják kifizetési kérelmeiket. A tervek szerint legkésőbb áprilisban az elbírálás folyamata is megkezdődhet.
(MTI)