Az elmúlt napokban hullott kevés eső nem enyhítette számottevően a csapadékhiányt. A hét első felében egy erőteljes ciklon határozza meg időjárásunkat igen hideg időt okozva országszerte jelentős mennyiségű csapadékkal, erős, többfelé viharos széllel. A hideg eső, havas eső, főként a magasabban fekvő tájakon, de átmenetileg az Alföldön is többfelé hulló hó azonban nem segíti, inkább visszaveti a növények fejlődését.
Április első felének csapadékban szegény időjárása következtében az országban sokfelé, leginkább a homokos talajokon száraz a talaj felső rétege. Hétfőn hajnalra főként ezeken a területeken illetve az északkeleti országrészben a 2 méteres magasságban is gyenge fagyok jelentkeztek, de északon, a fagyzugos helyeken -3 foknál alacsonyabb hőmérsékletek is előfordultak. A talaj hőmérséklete nem változott számottevően az elmúlt héten, továbbra is 10–14 fok között alakul. A következő napokban viszont a talaj felső rétegének hőmérsékletében is visszaesés várható, a hét végére az ország nagy részén már csak 10 fok körül alakul majd az 5 cm-es talajhőmérséklet.
A 6 fokos bázishőmérséklettel számolt effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek az ország délnyugati részén 200 foknap fölött, északkeleten kevéssel ez alatt járnak (1. és 2. ábra). A meleg március és április eleje miatt ezek az értékek jóval meghaladják a sokéves átlagot, délnyugaton a tavalyi év effektív hőösszegeit is. Vagyis a természet „előrébb jár” az ilyenkor megszokottnál, a növények fenológiai fázisai előrehaladottak. Az előrejelzések szerint az effektív hőösszeg növekedési üteme az előttünk álló héten megtorpan, ami a növények fejlődésének megtorpanását is eredményezi.
Összességében az átlagosnál több fokkal hidegebb, csapadékos, szeles időre van kilátás. Hosszabb-rövidebb napos időszakokra a hét második felében lehet számítani, keddtől csütörtökig többnyire borult lesz az ég. A hétfőn délután még csak szórványosan előforduló záporok után az első csapadékzóna északnyugat felől hétfőn este érte el a Kárpát-medencét. Kedden ismétlődő jelleggel kellett esőre, záporokra számítani. A legnagyobb mennyiségű csapadék szerdán valószínű, ekkor az ország nagy részén 10 mm-t meghaladó mennyiség várható, a legtöbb csapadék a keleti országrészben valószínű. Az eső mellett főként a magasabban fekvő területeken, de átmenetileg síkvidéken is havas eső, havazás is várható. Az eső csak csütörtökön áll el, legkésőbb a déli országrészben, a jelenlegi számítások szerint a nap második felében. Pénteken átmenetileg száraz időre lehet számítani, majd a hétvégén ismét többfelé várhatók záporok. Egész héten szeles lesz az idő, permetezésre legfeljebb a hét második felében lesz lehetőség a reggeli és az esti órákban.
A hőmérséklet az ilyenkor megszokott alatt alakul. A hajnali órákban eleinte 0; +5 fok közé hűl le a levegő, majd csütörtöktől egyre többfelé várható fagy 2 méteres magasságban is. A leghidegebbnek a péntek reggel ígérkezik. Napközben a hét közepén mindössze 5–10 fokig melegszik a levegő, a többi napon 10–15 fokra lehet számítani. A legdélebbi területek kivételével Európa szerte hideg lesz a héten, sokfelé kell fagykárokra számítani.
(met.hu)