Növényvédelmi előrejelzés

BASF szőlővédelmi riasztás – Indul a szőlővédelmi szezon!

Agrofórum Online

Mivel az április eleji időjárás szokatlanul meleg volt, számos ültetvényben a szőlő már április 4-én elérte azt a fejlettségi állapotot (2–3 kisleveles kor), amelynél az aszkospórás lisztharmatfertőzés bekövetkezhet. Ahhoz azonban, hogy tényleg be is következzen, megfelelő időjárási körülmények kellenek: legalább 1 mm eső, ami legalább 6 órán keresztül benedvesíti a növényfelületet úgy, hogy közben a levegő hőmérséklete végig 10 °C fölött marad.

Ezek a föltételek, így együtt, április eleje óta szőlőterületeink nagyobb részén a mai napig nem teljesültek. Ugyan többször is volt csapadék, volt hosszú nedvességborítás, és voltak melegebb időszakok is, csak nem egyszerre. Egyes területeken ugyanakkor minden együtt volt.

Azokon a területeken, ahol a lisztharmatfertőzés április végén bekövetkezett, az első tünetek megjelenése május 10-e körül várható. Mivel – a meteorológiai előrejelzések szerint – az elkövetkező napokban melegszik az idő, és sok helyen lehet újabb csapadék, azokon a termőhelyeken is megtörténhet az aszkospórás fertőzés, ahol eddig elmaradt. A micéliumos rügyfertőzésből eredő tünetek, az ún. „zászlóshajtások” megjelenésére ugyanakkor sehol nem kell számítani, mert a lisztharmatgomba rügyekben telelő szövedéke – számításaink szerint – mindenfelé áldozatául esett a kemény téli hidegnek.

Védekezés tekintetében a legfontosabb teendő elkezdeni a lisztharmat kezeléseket azokon a termőhelyeken, ahol az aszkospórás fertőzés időjárási föltételei teljesen vagy legalább részben teljesültek (1. ábra). Erre a célra a Kumulus S 4 kg/ha-os adagját vagy – ahol az egy hektárra kijuttatott permetlé mennyisége 200 liternél kevesebb – 2%-os töménységű oldatát használhatjuk. Ez még nem a fő védekezés, csak a primer fertőzés gyérítését segíti. Miután a tünetek megjelentek, akkor kell majd kipermetezni a betegség teljes elfojtására szolgáló Sercadist (0,15 l/ha). Mivel az aszkospórás fertőzés folyamata általában elhúzódik (van, hogy 30–40 napon át tart), fontos, hogy ne csak egy, hanem két Sercadis-kezeléssel tervezzünk (nem egymás után, hanem megszakítással). Azokon a borvidékeken, ahol eddig részben se teljesültek az aszkospórás fertőzés meteorológiai föltételei, fölösleges még a lisztharmat ellen védekezni.


1. ábra: Az aszkospórás fertőzés feltételeinek teljesülése. A térkép a 2017. április 27-28-i állapotot tükrözi

Járjon egy lépéssel a szőlőbetegségek előtt a BASF szakértői segítségével!

Regisztráljon a www.szoloelorejelzes.basf.hu weboldalon, ahol a műszeres betegség-előrejelzés mellett rendszeres szöveges és videó előrejelzéseket is talál.

(szoloelorejelzes.basf.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A lencse gyomirtása

2018. november 12. 11:36

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

Kukoricamoly biszex csapda: figyeljünk a fogást szennyező más lepkefajokra!

2019. január 5. 06:29

Nemrégiben kifejlesztésre került egy nem feromonos, hanem táplálkozási csalogatóanyagos, úgynevezett biszex (mivel nemcsak a hímeket, hanem a nőstényeket is csalogatja) kukoricamoly-csapda, amellyel a kukoricamoly rajzása megbízhatóan nyomon követhető. Az ezzel kapcsolatos tapasztalataikat osztják meg a szerzők.

Trendek a szántóföldi növényvédelemben - Agritechnica 2019

2020. március 27. 14:47

Az új technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.