A szerző újabb kötete felfogható akár a korábbi, a „Szántóföldi növények kártevői” című műve folytatásának is, de természetesen önálló könyvként is megállja helyét. Míg az előbbi a hazai szántóföldi növények kártevőinek bemutatását tartalmazza, jelen munka a növényevő kártevők összessége elleni védekezési lehetőségekre fókuszál, mindezt olvasmányos formában taglalva.
Az olvasó egy történeti áttekintés, illetve a főbb környezeti hatások tárgyalása után naprakész képet kaphat a jelen védekezés eljárásairól, az agrotechnikai, fizikai, biológiai és kémiai védekezés mellett az integrált és komplex védekezési szemléletekről is. Külön kiemelendő a raktári kártevők elleni védekezés részletes tárgyalása, valamint a megkülönböztetett jelentőségű kártevők kiemelése.
A mű egy rövid történeti áttekintéssel kezdődik, mely a kártevők elleni védekezés történetét foglalja össze, majd azonnal áttér a kártételt és védekezést befolyásoló élettelen és élő feltételek tárgyalására. Ez magába foglalja a fény, hő, víz hatásai mellett a kártevő biológiájának és a kártevő-növény kapcsolat jellegzetességeit is.
A kártevők elleni agrotechnikai védekezés ez után mintegy 25 oldalon kerül bemutatásra, magába foglalva a termőterület megválasztása mellett a talajművelést, tápanyag-utánpótlást, vetésszerkezetet, faj-, fajta-, illetve hibridválasztást, növényápolást és betakarítást is. Ezt a fizikai védekezés tárgyalása követi, mely kitér a különböző észlelési technikák bemutatására, de a kártevők elriasztásának vagy távoltartásának módjaira is. A biológiai védekezéssel foglalkozó mintegy 25 oldalon naprakész képet kaphatunk a kártevők természetes ellenségein alapuló technikák mellett a feromonokon alapuló védekezésről, az autocid védekezésről, sőt számtalan biológiai és magáról a biotechnológiai védekezési módról is. A kémiai védekezésről szóló rész a legterjedelmesebb, 50 oldalt tesz ki. Itt elsősorban a különböző zoocid hatóanyagokról és ezek hatásairól van szó, de teret kap a kijuttatási technológiák és a hatékonyságuk felmérésének tárgyalása is.
Ezt követi a kártevők elleni védekezés komplex szemlélete, majd az integrált védekezés bemutatása.
Két speciális téma is helyet kapott a könyv végén. Az egyik a raktári kártevők és az ellenük való védekezés sajátosságainak összefoglalása, mely magába foglalja mind a hagyományos, kemikáliákkal történő, mind pedig az újabb, környezetbarát módszerek bemutatását. A másik pedig a megkülönböztetett fontosságú kártevők és az ellenük való védekezés tárgyalása, különös tekintettel az idegenhonos és karantén kártevőkre, valamint ezek kategorizálására.
Nagy pozitívuma a könyvnek, hogy minden fejezet, illetve egység után a legújabb és legfontosabb szakirodalmi munkák felsorolásra kerülnek, lehetőséget adva ezáltal az olvasónak a további, részletesebb tájékozódásra egy-egy adott témában. Igen hasznos a könyv végén található fogalomjegyzék, mely segítségével az olvasó gyorsan megtalálhatja egy-egy adott fogalom előfordulását a könyvben oldalszámok szerint, valamint a szerzői jegyzék, ahol az idézett és felhasznált munkák szerzőit találhatjuk meg ugyanígy.
A könyv gyakorlati fontosságát az is mutatja, hogy több piacvezető cég nyújtott kiemelt támogatást megjelentetéséhez.
A könyv terjesztése a Líra Lant bolthálózaton, ill. az Agroinform Kiadó webáruházán (www.agroinform.hu/kiadványok,www.agroinformkiadó.hu) keresztül történik.
A szerzőről
A szerző 1976. április 14-én született Pécsett. Egyetemi tanulmányait Keszthelyen végezte, ahol 1999-ben a Pannon Agrártudományi Egyetemen okleveles agrármérnöki, a Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Karán 2002-ben növényorvosi szakmérnöki diplomát szerzett. 2004-ben Prof. Dr. Sáringer Gyula témavezetésével sikerrel védte meg „A kukoricamoly bionómiája” című PhD disszertációját. 2013-ben habilitált doktori címet szerzett. 2003-tól a Kaposvári Egyetem Növénytudományi Intézetébe került, ahol jelenleg is, mint egyetemi docens dolgozik.
Munkája és hobbija is a növényevő rovarok kutatásához, gyűjtéséhez kötődik. Mindenekelőtt azonban a szántóföldi, kiemelten a kukorica ízeltlábú kártevőinek ökológiai és kártételi vizsgálataival foglalkozik. Gyakorlati tapasztalatait a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdaságukból is meríti. E többéves megfigyelések szakirodalmi előzményekkel történő ötvözetét a 2016-ban megjelent „Szántóföldi növények kártevői” című könyvben foglalta össze.
Több tudományos és szakmai társaság tagja. Különösen büszke a Növényvédelmi Társaság által adományozott Szelényi Gusztáv emlékéremre és az Agrofórum folyóirat választott szerkesztőbizottsági tagságára.
Házas, két gyermek édesapja. Kaposváron él családjával.
Családi gazdálkodóként a szerző otthonos a gyakorlati növényvédelemben, egyetemi oktatóként pedig tisztában van ennek elméleti hátterével, perspektíváival és a jövő kihívásaival egyaránt. Ilyesformán az olvasó egy komplex, naprakész munkát olvashat, mely ráadásul hiánypótló is a maga témájában.
Keszthelyi Sándor: Kártevők elleni védekezés lehetőségei
Agroinform, Budapest, 2017; ISBN 978-615-5666-10-0
keménykötés, 247 oldal, 78 ábra és színes kép
(Dr. Pál-Fám Ferenc – Agrofórum Online)