Pályázatok

Október közepén megindulhatnak a támogatáselőleg-kifizetések

Agrofórum Online

Az agrárkamara részvételével létrejött szakmai munkacsoport több, a gazdálkodók pályázatait pozitívan befolyásoló döntést készített elő. Ennek az egyeztetési folyamatnak is köszönhetően október közepén problémamentesen megindulhatnak a támogatáselőleg-kifizetések.

Talán véletlen egybeesés: miközben Tallinban az uniós tagállamok kifizető ügynökségeinek vezetői tanácskoztak, addig a közelgő hazai támogatáselőleg-kifizetések aktuális helyzetéről számoltak be az érintett hazai szervezetek, minisztériumok képviselői.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (MAGOSZ) elnöke a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, az elmúlt időszakban sikerült erősíteni az ágazati összefogást, így a kamarai választáson is 17 szövetségessel és két később csatlakozó szakmai szervezettel közösen indulnak. E szervezetekkel korábban is folyamatosak voltak az egyeztetések, és így több megfontolandó, előrevivő javaslat is eljutott a MAGOSZ-hoz – ezek egyfelől az agrárágazat működését is segíthetik, másfelől a pályázást, a támogatásokhoz való hozzáférést is egyszerűsíthetik. Éppen ezért a MAGOSZ javaslatára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kezdeményezésére idén júliusban munkacsoport alakult a Földművelésügyi Minisztérium, a Magyar Államkincstár, a Miniszterelnökség részvételével, hogy a felmerülő, a piac és a gazdasági-társadalmi helyzet változásaira reagáló javaslatok minden érintett félhez egyszerre jussanak el, illetve mindegyikre együtt találjanak megoldást.

A munkacsoport tagjai között eddig is hatékony volt az együttműködés. Ennek köszönhető például a vidékfejlesztési támogatások öröklésére bevezetett méltányos eljárás – amely 40 pályázatot érint –, és ugyancsak ilyen volt a 17 kiírásba beépített, a foglalkoztatotti létszám fenntartására vonatkozó módosítás. Érdemes megemlíteni még az egységes kérelmek előzetes ellenőrzését, illetve a birtokon tartási kötelezettség előzetes igazolását, valamint azt is, hogy beruházási pályázatokban érintettek is igényelhetnek előleget – ezeket szintén szakmai kezdeményezésre léptették életbe. A munkacsoport sikerének tekinthető, hogy a rövidesen induló adategyeztetéseknél nem csak a gazdálkodókat, hanem a kérelem benyújtásában segítő falugazdászokat is értesíti a Magyar Államkincstár, így az utóbbiak proaktívan tudják segíteni az érintetteket.

Győrffy Balázs, a NAK elnöke megjegyezte, a munkacsoport további, a közeljövőben aktuálissá váló ügyeken is dolgozik. Felidézte, hogy a kamara segítségével zökkenőmentesen zajlott le az agrártámogatások terén átmenetinek nevezhető 2015-ös év is, ám ez nem ment így minden uniós országban, és nem csak a kelet-európai államokban okozott gondokat az átállás.

Tehát a szervezetek hatékony együttműködésének jóvoltából –  az eddigi éveknek megfelelően –  idén ősszel is a közösségi szabályok által meghatározott legkorábbi időpontban, október 16-án megkezdődik az agrártámogatási előlegek kifizetése. Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára emlékeztetett: az Európai Bizottság jóváhagyta azt a magyar kérelmet, hogy az EMGA-ból a Magyarországnak járó források 70, az EMVA-ból pedig 85 százaléknyi maximum összeget fizessen ki a Magyar Államkincstár támogatási előlegként. Mivel utólagos elszámolásról van szó, az előleg-kifizetésre szánt 208 milliárd forintot a magyar költségvetésből kell állni, amihez a nemzetgazdasági tárca hozzájárult.

Detre Miklós, a Magyar Államkincstár horizontális feladatok végrehajtásáért felelős igazgatója megjegyezte, 2015-ben az előleg 122 milliárd, 2016-ban 194 milliárd forint volt. Mint fogalmazott, az emelkedés annak tulajdonítható, hogy a fejlesztések nyomán egyre több jogcímen lehet előleget igényelni. Hozzátette, a napokban kezdődnek a jogszerű földhasználattal kapcsolatos ellenőrzések, a keresztellenőrzések és a kamarai falugazdász-hálózattal közös adategyeztetések is. Az előleg-kifizetések október 16-án szerinte problémamentesen elindulhatnak, és előre eltervezett ütemben zajlanak majd, az érintett gazdálkodók pedig a kincstári webes felületen, a saját ügyfélfiókjukon keresztül nyomon követhetik az utalások aktuális állását. Feldman Zsolt ehhez annyit tett hozzá, hogy a szeptember 30-i forint-euró árfolyam határozza meg a megkapott összegek nagyságát, ez most 310,67 forint volt. Ez szerinte azt is jelenti, hogy területalapú támogatásként – az alaptámogatással és a zöldítéssel együtt – durván 70 ezer forinttal lehet számolni hektáronként.

Közelgő döntések

Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára a vidékfejlesztési pályázatok állásával kapcsolatban elmondta, hogy október folyamán döntést hoznak az állattartáshoz köthető beruházási (szarvasmarhatartó-, baromfi-, juh-, kecsketelepek) pályázatokról, október-november folyamán pedig a borászati, a terménytároló és kertészeti gépes pályázatokat értékelik.

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Sok gazda bánkódhat a gyomos területei miatt

2018. szeptember 11. 07:06

A minisztérium adatai szerint tavaly összesen 586 gazdálkodó 843 parcellája vált jogosulatlanná hanyagság miatt, az érintett terület nagysága meghaladja az 1688 hektárt.

Két nap alatt több mint 70 milliárd forint előleget fizetett ki a Kincstár

2019. október 21. 10:02

Az idei évben a 2019. évi Egységes Kérelemmel összefüggésben a Kincstár összességében mintegy 20 intézkedés, támogatási konstrukció tekintetében tervez előleg-, rész- illetve végkifizetéseket.

A kormány jelentős többletforrást nyújt öntözésfejlesztésre

2019. január 24. 13:30

Feldman Zsolt államtitkár beszámolt arról, hogy idén megkezdi működését a nemzeti öntözési központ a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központon (NAIK) belül. Ismertette a 2019-es évben elérhető agrártámogatások körét, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Vidékfejlesztési Programban 19 nyitott pályázati felhívás van, 307,92 milliárd forinttal.

Tovább folytatódik a vidékfejlesztés és az agrárium megerősítése

2020. január 13. 09:33

A magyar gazdálkodóknak idén több mint 450 milliárd forintot fizetnek majd ki különböző terület- és állatalapú támogatási jogcímeken a tavasszal benyújtandó támogatási kérelmeik után.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420