Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Vége a növényvédelmi szezonnak

Agrofórum Online

Lehet ezt mondani, mert valóban véget ért az aktív, a felvételező, értékelő, intézkedő, permetező szezon. Ugyanakkor mégsem teljesen igaz az állítás, mert a növényvédelem ott van minden műveletben, annak céljában, elvégzésének minőségében.

A nagyvadak kártétele

Más oldalról azt is meg kell állapítani, hogy bizonyos károsítók – tipikusan a mezei pocok, a nagyvadak – nem pihennek télen, akkor is aktívak, akkor is táplálkoznak, és gyakran a mi kárunkra teszik azt. És még nem beszéltünk az abiotikus tényezőkről, a kifagyásról, a felfagyásról, elfagyásról, a belvízről és egyéb veszélyekről.

Mégis, ez az időszak a csendesebb, nyugodtabb napokról szól. Befejeződött a betakarítás, földbe került az ősziek magja, sőt kikeltek és szépen mutatnak.

Az időjárás még a múlt héten is segítette, legalább is lehetővé tette (és ebben az időszakban már ez is kincs) a hátralévő feladatok végzését. Az utolsó lábon álló táblák levágását, az utolsó tervezett terület elvetését, s az egyéb munkákat. Hideg volt, de fagyok még nem okoztak gondot, eső sem sok esett.

Most, a hétvégi – hét eleji esők után szárazabb időszak jön, majd a hét végére ismét esőket ígér a meteorológiai szolgálat. Azt követően még tovább hűl a levegő, a fagyos éjszakák gyakoriak lesznek, és a nappal sem hoz jó időt. Ilyen a november második fele.


A cukorrépán beérett az aranka magja is

A bevezetőben leírtakat csak annyival lehet kiegészíteni, hogy a cukorrépa betakarítása halad, de még van egy-két tábla, ami még a gépekre vár. Kicsi az egész termőterület, remélhetőleg gyorsan végeznek vele, mert egy esős időszakban a répaszedés áldatlan munka.

A kukoricából is csak nagyon kevés a betakarításra váró terület, a nagyvadak kártétele után kérdéses, hogy van-e értelme a gépekkel felvonulni.


A fuzárium a csővégeken jelent meg

A szántóföldi kertészeti kultúrákból már csak a kései káposzta – egyre fogyó területe – ad munkát. Jó lenne a szedést száraz időben végezni, de erre mostantól igen kicsi az esély.

Mostanság már a szárzúzás a feladat a táblákon, és jól haladnak a szántással is. Ezeknek is van növényvédelmi vonzata. Az apróra aprított szármaradványokban nem marad élő kártevő, pl. kukoricamoly, a leforgatás pedig segíti a lebomlást és csökkenti a kórokozók áttelelésének esélyét.


Szép, egészséges, jól fejlett, de sűrű repce

Szép a határ, amerre járunk zöldellő repcevetéseket és kisorolt kalászos táblákat látunk. A repce dús lombozatú, egyes helyeken- tipikusan az Alföld jó termőképességű talajain – már szinte túlfejlett (10-(12) leveles, de általában a 8-10 leveles állapotban találjuk a növényeket. A késői vetések vagy nem optimális körülmények között fejlődő növények kicsit lemaradva, a 8 levél tájékán járnak, de ez sem veszélyezteti az áttelelést.

Kártevő – leszámítva a rágcsálókat és a nagyvadakat – nincs a táblákon. A betegségek közül a repceperonoszpóra jelent meg még a kora őszön, a csapadékos Dunántúlon, ott is inkább a nyugati határszéli területeken. Eleinte a betegség terjedt, de aztán a szárazabbra váló októberben megállt a folyamat. A repce tovább fejlődött, egészséges, új leveleket hozott, így lassan csökken a fertőzött levelek aránya. Most a növények 10-15 %-án található meg a betegség, de csak az alsó leveleken és csak az említett régióban.

A fómás levélfoltosság viszont az ország teljes területén megjelent, de oly csekély mértékben, hogy keresni kell a tünetes leveleket. Sokáig nagyon lassan terjedt a betegség, de most – az utolsó 2 hét csapadékainak hatására – kicsit fokozódott a fertőzöttség. Közben az üzemek elvégezték a regulátor hatású gombaölő szeres kezelést, ami fékezi e betegség terjedését is.

Az őszi árpa már elérte a bokrosodás stádiumát, egyre dúsabbak a sorok. Sem kártevő, sem betegség nem veszélyezteti a növények fejlődését.


Az őszi árpa már bokrosodik

Az őszi búza korai vetései szintén jól fejlettek, általában 3-5 levelesek, illetve közelednek a bokrosodáshoz. A tél leállítja vagy lassítja ezt a dinamikus fejlődést, de jó kondícióban várják a tavaszt. Megtalálhatók a kicsit később vetett állományok is, ezek inkább 1-3 leveles állapotig jutottak el, de a teleléssel ezeknél sem lesz gond. Egészséges, zöld a levélzet, kártevő – ismételten a rágcsálók és nagyvadak kivételével – nem jelent meg a táblákon és betegség tüneteket sem lehet találni.

A gyümölcsösökben és szőlőskertekben már befejeződött a betakarítás, már csak a gazda tevékenykedik. Itt az ideje a talajmunkáknak, és ez is egy komplex feladat. A tömörödött talaj nem jó a növényeknek sem, nem képes befogadni a téli csapadékot. Az ilyen  talajfelszínen elfolyik a víz, eróziót okoz, miközben a talaj és a növényzet vízhiánnyal küzd.

Talajvizsgálattal lehet meghatározni, hogy milyen tápanyag pótlására van szükség, ennek megfelelően lehet azt pótolni.

Az utóbbi években lassan felszaporodtak a talajlakó kártevők, még most mintagödrökben lehet ellenőrizni jelenlétüket, számukat. Ha indokolt, a védekezést is el lehet végezni.

Egyre komolyabb gondot okoznak a pajzstetvek és a vértetű az ültetvényekben. Sajnos nincs olyan növényvédelmi megoldás, ami 1-2 kezeléssel eltüntetné azokat, így meg kell ragadni minden időszakot és minden lehetőséget, hogy gyérítsük számukat. Ebbe a szemléletbe beletartozik a telelő alakok eltávolítása, a kéregkaparás, a törzs és vázágak tisztítása is.

Az őszi lemosó permetezések ideje lejárt, fagyos időszakban már nem lehet kezeléseket végezni.

Többször emlegettem a rágcsálókat. 2017. év alapvető jellemzőiben forró és száraz volt, vagyis kedvezett a rágcsálók felszaporodásának. Ráadásul az előző év is hasonló tendenciát hozott. Már 2016 őszén foglalkozni kellett a rágcsálók felszaporodásával. Most, az ősz folyamán ismét megfigyelhettük betelepedésüket az ültetvényekbe, majd a szántóföldeken a repce és a kalászos vetésekbe.

Szokásosan az Alföld déli részén kezdődik a felszaporodásuk, most is így történt, de mostanra már jelzések érkeztek a Dunántúlról is az emelkedő népességről.

A hörcsög – mert az is van – lassan lezárja kotorékát, telelőre vonul, de a mezei pocok egész télen aktív. A ragadozó madarak téli időszakban fokozottan figyelik a táblákat, és összeszedik a mozgó pockokat. A „T” fák kihelyezése még mindig segíthet nekik és nekünk is.

Aki a kémiai védekezést részesíti előnyben, annak jó hír, hogy a növényvédelmi hatóság szükséghelyzeti engedélyt adott ki a Redentin 75 RB készítményre, mezei pocok elleni védekezésre. Az engedély szerint a készítmény 2017. december 31-ig használható fel.

Növényorvos

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A mezei pocok elleni kémiai védekezés lehetőségei Magyarországon, Romániában és Szerbiában

2019. január 17. 07:48

Magyaroszágon négy szer engedélyezett a mezei pocok elleni védekezéshez, valamennyi más hatóanyagtartalmú. Ezek az Arvalin LR (h.a. cink-foszfid), Delu (h.a. kálcium karbid), Polytanol (h.a. kálcium foszfid) és a Redentin 75 RB (h.a. klórfacinon).

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Gazdainfó: már lehet fejtrágyázni és igényelhető a méhészeti és erdészeti támogatás

2020. február 12. 09:45

A téli trágyázási időszakon belül február 1-től az őszi kalászosok fejtrágyázása megengedett; pár nap múlva pedig már mindenhol szabad trágyázni, ahol nem fagyott, hóval, vagy vízzel borított a terület.

Ismét intenzív a mezei pocok szaporodása

2019. március 4. 08:36

Január után februárban is az átlagosnál sokkal kevesebb csapadék esett. Az ország középső tájegységeiben ez mindössze 10-20 mm közötti mennyiséget jelent. Az átlagosnál kissé melegebb időben a napi párolgás a talaj felső rétegében ebben az időszakban már eléri a 2,5-3 millimétert is.