Növénytermesztés

Nő a világméretű aszály előfordulásának esélye

Agrofórum Online

A FAO adatai szerint világszinten a kukorica, a rizs és a búza adja a kalóriabevitel 51%-át. Emberek milliárdjainak léte függ e növényektől, így, ha bármi zavar támad a termesztésük során beláthatatlan következményekkel kell számolni. A nagy-britanniai Met Office által kiadott tanulmányban a legújabb klímamodell-vizsgálatok eredményeiről számolnak be a kutatók.

Az 1400 időjárási szimulációs modell elemzése során kirajzolódott, hogy sokkal nagyobb lesz a komoly aszályok előfordulásának valószínűsége, mint ahogy az csupán a múltbéli időjárási megfigyelésekből következne. A jelenlegi hivatalos állásfoglalások – e tanulmány megállapításai alapján – nagy mértékben alábecsülik a kukoricatermesztés és az élelmiszerellátás időjárás okozta kockázatait.

A jelentésben a kutatócsoport hangsúlyozza, hogy különösen veszélyes lehet az a helyzet, amikor Kínát és az USA-t egyszerre sújtja katasztrofális időjárás a kukorica vegetációs idejében. A világtermelés 1 milliárd tonna volt 2014-ben e növényből, amelyből 360 millió tonna az Egyesült Államokban, 215 millió tonna pedig Kínában termett. Ha e két régiót egyszerre sújtaná szélsőséges időjárás, az a globális hozam kb. 60%-át érintené. E helyzet esetleges kialakulásának hátterében legnagyobb valószínűséggel az aszály állhat. Eddig még szerencsére nem volt erre példa, de a klímamodell-vizsgálatok arra világítanak rá, hogy ennek bekövetkezése már nem elhanyagolható mértékű, egy évtizedre vonatkozó valószínűsége 6%. Mindez az éhezés nagy arányú terjedéséhez vezetne a világnak azon a részén – főként Afrikában és Dél-Ázsiában –, ahol a kukoricát alapélelmiszerként használják.

Az aszály pusztító erejéről tavaly ízelítőt kapott a világ, amikor a tartós szárazság miatt kialakult kukoricahiány sújtotta Zambia, Kongó, Zimbabwe, Mozambik és Madagaszkár lakosságát. A kutatócsoport a klímaváltozásból eredő kockázatelemzést kiterjeszti a többi alapélelmiszerre is, így a rizsre, búzára és a szójára – olvasható a www.bbc.com oldalon.

Fordította: Polgárné Balogh Eszter

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Vegyes képet mutattak múlt héten a gabonapiacok

2020. április 27. 05:37

Európában múlt héten vegyes kép rajzolódott ki a gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül a takarmánybúza és a kukorica ára emelkedett. A malmi búza és a repce viszont olcsóbb lett öt nap alatt.

Hét hónapos csúcsról csökken a szójabab ára

2020. augusztus 21. 08:41

A párizsi árutőzsdén a kukorica ára nem változott, de másik három fontos teremék, a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára csökkent.

Egy hónapos mélyponton a szója ára

2019. november 13. 10:17

Enyhe, 0,1 százalékos csökkenést követően 916,75 dollárcentre süllyedt a szójabab vékánkénti ára. Ez jó egy hónapos mélypontot jelent a termény kurzusában.

Éves csúcs után korrigált a szójabab ára

2019. július 2. 09:59

Az Egyesült Államok és Kína közötti tárgyalásokban felmerült, hogy enyhítenék a korlátozásokat és a vámtarifákat is újragondolnák az érintett felek. Ezt jól fogadták a szektor befektetői.