Precíziós Gazda

Egy elmaradt bemutatkozás

Agrofórum Online

Az Agrofórum oldalán vezetett Precíziós Gazda blogban egyfelől az aktuális, időszerű témákról tervezek beszámoló jelleggel írni, másrészt pedig adott technológiai elemeket részletesebben kielemezni egy-egy bejegyzés erejéig. Volt már egy bejegyzésem az Agritechnica kiállításról, így az első írásokban megszokott bemutatkozás elmaradt. Most mindezt pótolom.

Az érettségi után felsőfokú tanulmányaimat a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán végeztem Gödöllőn.

Alapképzésen mezőgazdasági mérnökként, míg mesterképzésen növényorvosként diplomáztam. A tanulmányaimat követően a termelésben helyezkedtem el a feleségem családja által létrehozott vegyes profilú gazdaságban, ahol szántóföldi növénytermesztés és brojlercsirke hizlalás adja a termelés fő vezérfonalát. A szántóföldi növénytermesztés technológiájába mélyebben beleásva magam, találkoztam a precíziós gazdálkodással. Családi hátteremet tekintve erős a műszaki vonal, így nem is volt kérdéses, hogy azonnal az érdeklődésem középpontjába került.

A családi gazdaságunkban, ahogy sok más helyen is, az alapfelállás a sorvezetés volt. A beszerelt monitorok viszont a munkagépek vezérlését is tudták, így a technológia bevezetése plusz beruházást nem igényelt. A forgalmazó cég több eszközre is adott kipróbálási lehetőséget. Ilyen volt például nitrogénszenzor, illetve a hozamtérkép. Ezek minden csínját-bínját a beszereléstől a kiértékelésig, vagyis mind hardware, mind software oldalon lehetőségem volt alaposan megismerni és elsajátítani. Ezekkel az eszközökkel azóta is dolgozunk. Összeállt a sorvezetés, a munkagép vezérlés, az adatgyűjtés, ezek után csak az adatok számítógépes feldolgozása maradt hátra, amelyhez segítségemre volt egy mezőgazdasági modulokkal kiegészített térinformatikai szoftver. Mindezek mellett természetesen sok utánajárással, olvasással és tapasztalatcserével igyekeztem bővíteni ismereteimet.

Így sikerült belecsöppenni a precíziós gazdálkodás világába.

Jelenleg Mosonmagyaróváron az első hazai precíziós mezőgazdasági szakmérnök képzésen igyekszem ismereteimet bővíteni, látókörömet kiszélesíteni.

A családi gazdaságban végzett munkám mellett időközben megalapítottam kifejezetten a precíziós gazdálkodás menedzselésével foglalkozó vállalkozásomat, melyben gazdálkodóknak nyújtok független tanácsadási szolgáltatást.

Remélem, blogbejegyzéseim is segítik majd a gazdatársakat eligazítani a precíziós gazdálkodás területén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21. 04:36

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?

Az alapfelszereltségű drónok sokoldalú használatának lehetőségei

2019. január 9. 08:32

35 méter magasan repülve a drón által készített képek 1cm/pixel felbontásúak, így minden egyes növény elkülöníthető a felvételeken

Szelektív egyszikűirtó helyspecifikus kijuttatása - avagy egyszerű, de nagyszerű!

2019. január 2. 07:52

Kíváncsiak voltunk, hogy hogyan és milyen adatokat tudunk gyűjteni a tábláinkról egy olyan drónnal, ami semmilyen extra felszereltséggel nem rendelkezik.

Indul az aratás, használjuk a hozammérőt!

2018. június 19. 12:45

A betakarítás egy kiváló alkalom a tábláink különbségeinek felmérésére, ha rendelkezésre áll, használjuk pontosan a hozammérő rendszerünket.

Hazánkba is megérkeztek a mezőgazdasági robotok - Naïo agrobotok a magyar földekre

2018. március 6. 08:34

Egy Naïo agrobot jelenleg nem olcsó beruházás, hiszen a viszonylag kis darabszám miatt a legegyszerűbb mezőgazdasági robot is 26 ezer euró, tehát nagyjából 7-8 millió forint.

Az alapfelszereltségű drónok sokoldalú használatának lehetőségei

2019. január 9. 08:32

35 méter magasan repülve a drón által készített képek 1cm/pixel felbontásúak, így minden egyes növény elkülöníthető a felvételeken

Új fejlesztések a vetés precizitásának növelésére

2019. március 14. 10:51

A Precision Planting cég (Tremont, Illinois, USA) bemutatta új fejlesztéseit: a SmartDepth mélységállító rendszert, a FurrowForce barázdazáró rendszert és a 20/20 monitor applikációt.

Rátonyi Tamás: precíziós növénytermesztés nélkül nincs továbblépés!

2019. január 18. 10:51

A kutatók - és szerencsére mára már a gazdálkodók többsége is - úgy gondolják, hogy fontos a precíziós növénytermesztés minél szélesebb körű alkalmazása. A kor igényeinek megfelelve szükségszerűvé vált egy olyan képzés létrehozása, ahol az agrár vagy műszaki végzettséggel rendelkező szakemberek piacképes tudáshoz jutnak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420