Növénytermesztés

Ősszel elindulhat a magyar gyümölcsfajták exportja Ukrajnába

MTI

Akár már idén ősszel elindulhat a magyar gyümölcsfajták - facsemeték, termesztési technológia és szaktudás - exportja Ukrajnába a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. (MKSZN) és az Ukrán Kertészeti Szövetség által aláírt kétoldalú megállapodás alapján - közölte az MKSZN kedden az MTI-vel.

Az őshonos magyar fajták forgalmazását végző vállalat a FÁK-országok és Tatárföld után ezentúl Ukrajnában is telepíthet majd magyar gyümölcsfajtákat, amelyek közül néhány bogyós gyümölcs már most nagyon népszerű keleti szomszédunknál – tájékoztat a közlemény.

A megállapodás az exportlehetőségeken túl kutatási együttműködésről, oktatási projektekről, termesztési-technológiák és certifikációs (tanúsítási) rendszer átadásáról, valamint egy Kárpátalja területén létrehozott faiskoláról is szól.

Az egyezmény mindkét fél számára kedvező: az ukrán kertészek megbízható, magas minőségű gyümölcsfajtákat és ezzel járó termesztési szaktanácsadást kapnak, és ezáltal jóval rövidebb idő alatt juthatnak certifikált, az unió területén ellenőrzött és elfogadott gyümölcsfajtákhoz, a magyar vállalat pedig tapasztalatcserét és exportlehetőséget lát az együttműködésben – írták.

Kasztovszky Zoltán, az MKSZN ügyvezető igazgatója a közleményben kiemelte: a magyar cégnek az is fontos, hogy a Kárpátalján élő magyarok is hozzájuthassanak a magyar gyümölcsfajtákhoz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Módosul az uniós-ukrán kereskedelmi megállapodás az európai csirketenyésztők védelme érdekében

2019. november 27. 10:33

Az uniós parlament tájékoztatása szerint 2016 és 2018 között csaknem tizenötszörösére emelkedett az ukrán csontos csirkemell behozatala. Az ukrán csirkemell ára jóval az uniós alatt volt.

Jó állapotban vannak az ukrán termőföldek

2020. június 27. 16:17

A legtöbb tavaszi vetésű mezőgazdasági földterület jó vagy kielégítő állapotban van, mivel az ország nagy részében visszatért a melegebb időjárás.

Rókaveszettség-felszámolási program indul

2018. szeptember 19. 07:00

Ukrajnában a veszettség a háziállatokat és a vadállatokat is veszélyezteti, már emberek is haltak meg veszettségben.

Rekordszinten vannak az ukrán almakészletek

2019. május 23. 07:33

Májusban a jó minőségű étkezési alma ára növekedni kezdett a kiskereskedelemben, mialatt a nagykereskedelmi árak alacsonyak maradtak.