Növényvédelem
Fizetett tartalom

Napraforgó gyomirtás minden körülmények között

FMC-Agro Hungary Kft. (x)

A napraforgó gyomirtásában a preemergens technológia évtizedek óta általánosan használt eljárás, azonban az elmúlt években több hatóanyag is kivonásra került (pl. az acetoklór vagy idén az oxifluorfen). Ugyanakkor elterjedtek az állományban is kezelhető, herbicid-toleráns hibridek, és ez a technológia jó kiegészítő lehetőséget biztosít, ha valamilyen oknál fogva az alapkezelés nem lenne elegendő.

Legnagyobb tömegben a magról kelő egy- és kétszikű gyomfajok fordulnak elő napraforgóban. Ezek közül a leggyakoribb a parlagfű, a vadrepce, a repcsényretek, disznóparéjfélék, a libatopfélék és a varjúmák, továbbá a magról kelő egyszikűek közül a kakaslábfű, a köles és a muharfajok.

A FMC-Agro Hungary Kft. különböző gyomosodási problémákra komplett technológiát tud ajánlani, figyelembe véve a gazdaságosság szempontjait is.

Successor T – a hosszú tartamhatású preemergens gyomirtó

A Successor T vetés utáni és kelés előtti használatával egyben tudjuk kihasználni a terbutilazin hatását a kikelt gyomok ellen, miközben a hatóanyag jelentős talajhatással is rendelkezik, valamint a petoxamid erős csírázásgátló tulajdonságát, így biztosítva hosszú ideig gyommentes állományt. Kimondottan ajánlott készítmény a csattanó maszlaggal erősen fertőzött területeken. Mint minden alapkészítménynél, itt is a sikeres alkalmazás feltétele az aprómorzsás talajfelszín, valamint a kezelést követő 10 napon belül 20-25 mm bemosó csapadék. A Successor T dózisa 2,5-4 l/ha, amit minden esetben a terület szervesanyag-tartalma határoz meg. Az esetlegesen fellépő fitotoxikus tünetek elkerülése miatt 1% alatti humusztartalom alatti területre a készítményt nem javasoljuk.

Successor 600 – a kímélő és gazdaságos preemergens egyszikűirtó

A Successor 600 a magról kelő egy- és több kétszikű gyomnövény elleni csírázásgátló készítmény. A kelő, csírázó magvakat károsítja, a kikelt gyomokra kevésbé hatékony. Vetés utáni és kelés előtti alkalmazás esetén a hatékony gyomirtó hatás kifejtéséhez a permetezés után 14 napon belül 20-25 mm bemosó csapadék és jól elmunkált aprómorzsás talajfelszín szükséges.

Napraforgóban  preemergensen lehet kijuttatni 2 l/ha dózisban (1. kép). Kétszikű gyomnövények ellen kombinációs partner alkalmazása szükséges lehet.

A Successor 600 kíméletes a napraforgóra, fitotoxikus hatás nem tapasztalható.

1. kép: Successor 600 hatása (2 l/ha) (A) és a kezeletlen terület (B) (Mezőpeterd, 2013)

Express® 50 SX® – kétszikű állománykezelő gyomirtó

Kizárólag Express®-toleráns napraforgóban a készítményt korai posztemergensen, a kultúrnövény 2 leveles állapotától 6 leveles fejlettségéig kell kijuttatni. Csapadékos időjárási körülmények között, a mezei acat, valamint a magról kelő kétszikű gyomnövények (pl. parlagfű – 2. kép) együttes előfordulása esetén osztottan, két egyenlő részletben kijuttatva (2 x 22,5 g/ha), 7-14 nap különbséggel, a gyomkeléshez igazodva juttassuk ki. Az első kezeléseket a 2-4 leveles magról kelő kétszikűek, illetve a tőlevélrózsás mezei acat ellen kell időzíteni. A permetléhez Trend® 90 nedvesítő segédanyag hozzáadása szükséges.

A készítménnyel történő kezelés csak a toleranciát megfelelő mértékben hordozó és azt a szélsőségesebb időjárási körülmények között is egyenletesen biztosító hibridek esetében végezhető el. A napraforgó hibridek tolerancia tulajdonságairól kérje ki a fajtatulajdonos állásfoglalását!

Az Express® 50 SX® gyomirtó szer szakszerű használata növényvédelmi és termesztés technológiai szempontból is előnyökkel jár. Ilyen például a készítmény megoszthatósága, ami 7-10 nappal is kitolhatja azt a periódust, amely rendelkezésre áll a napraforgónk tisztán tartására, így nagyobb biztonsággal tudjuk megoldani ezt a feladatot. További előny a nagyon széles hatásspektrum, valamint ha jó kultúrállapotú a terület, akkor a preemergens gyomirtás költségeit is csökkenteni tudjuk, hiszen elegendő lehet egy gazdaságos készítmény (pl. Successor 600) használata, amely rendelkezik néhány kétszikű gyom ellen is mellékhatással, így az Express® 50 SX® alkalmazását könnyebben tudjuk időzíteni. Nem mellékes előny a termék ára sem, amely összehasonlítva a versenytárs technológiával igen kedvezőnek bizonyul.

2. kép: Express® 50 SX® hatása parlagfüvön (Ambrosia artemisiifolia) a kép bal felső részén, míg a jobb alsó területen a kezeletlen kontroll

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Több mint kilenc tonna a kukorica hektáronkénti termésátlaga Tolnában

2019. november 7. 11:03

A Tolna megyei eredmények elsősorban annak köszönhetőek, hogy kedvezőbb volt a csapadék térségi eloszlása, így kevésbé sújtotta az aszály a megye kukoricatábláit.

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.

Szépen haladnak az őszi munkák

2018. október 16. 08:05

Jó ütemben haladnak az őszi betakarítási és a vetési munkák is a száraz időjárásnak köszönhetően, ugyanakkor a megfelelő keléshez szükség lenne a csapadékra.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420