Több mint 11 ezer erdei fülesbagoly telel az országban. A madarak valószínűleg komoly károktól mentesítik a mezőgazdászokat.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) január közepén a lakosság és a média segítségét kérte a Magyarországon telelő erdeifülesbagoly-csapatok országos felméréséhez. A számlálás tízéves történetében az idei volt az első, melyben Magyarország összes megyéjéből és a fővárosból is érkeztek megfigyelési adatok. A minden eddiginél több beérkező adat alapján elkészült összesítés szerint legalább 459 településén, 694 helyszínen, 11 412 példány erdei fülesbagoly telel.
Az évről évre bővülő adatsorokból sok következtetés vonható le. Az ideiekről a hazai agrárgazdaságot érintő egyik ilyen információ a baglyok által elpusztított kisrágcsálók „csillagászati” száma lehet. Figyelembe véve egy-egy erdei fülesbagoly napi átlag 2,5 egér- vagy mezeipocok-méretű zsákmányállat-igényét – a kicsivel több mint három téli hónap száznapos telelési időszakával számolva –, a 11 412 bagoly legalább 2853000 példány mezőgazdasági kárt is okozó rágcsálót pusztít el a 2017/2018-as telelési időszakban.
Ennyi mezeipocok-méretű zsákmányállat össztömege (25 grammos egyedenkénti átlag testtömeggel számolva) 71,5 tonna. A gazdálkodóknak ennyi mezőgazdasági kárt is okozó egér és pocok ellen nem kell a drága és a környezetre is veszélyes irtószerekkel védekeznie, mert ezeket a baglyok teljesen ingyen, biológiai úton, plusz környezetterhelés nélkül távolítják el a földekről.