Terményárak

Terménypiac: a természet még nem, de a jegyzések a múlt héten zöldbe borultak

Agrofórum Online

Folytatódott a potenciális eladók számára kedvező tendencia, így a tőzsdei jegyzések és a fizikai piaci árak is tovább emelkedtek február utolsó napjaiban.

Az elmúlt hetekben sokszor a USD árfolyama mozgatta az árakat, most azonban ez nem így volt: a fundamentális, a termeléssel összefüggő tényezők játszották a fő szerepet.

Elsősorban a dél-amerikai és azon belül is az Argentínát érintő csapadék-hiány volt a vezető téma, még ha jön is eső a következő napokban, az a szójatermés-kilátásokat már nem biztos, hogy javítja, inkább a kár mértékének csökkenése lehet az eredménye.

Ezt a tendenciát erősítette, hogy a pénzügyi alapok továbbra is a vételi oldalon vannak, a hét folyamán már egyértelműen a további áremelkedésre számítanak, ami abból is látszik, hogy tovább növelték a vételi pozícióikat. A kukorica esetében különösen érdekes, hiszen ez itt több hónapja nem látott nagyságot ért el, egyértelművé téve, hogy a korábbi csökkenő tendencia folytatódását nem várják.

Európában is az időjárás volt a meghatározó, a múlt heti szibériai hideghullám egész Észak-Európát érintette, de jelentős fagykárokról nem jöttek hírek, ahogy vártuk is, a hótakaró megvédte a vetéseket. Most úgy látszik, eddig nem volt különösebb gond és a következő napok enyhülése is ezt vetíti előre.

Mindemellett a fizikai piacokon 2-3 EUR/to-s emelkedés következett be a hét folyamán – kivéve Olaszországot, ahol már eddig is lényegesen magasabban voltak az árak, a jegyzések, mint másutt. Az idei évet, illetve az egész szezont tekintve is jellemző, hogy a januári- február eleji mélypontokhoz képest most már 8-10 EUR/to-val magasabban vannak a jegyzések és ez a pozitív tendencia folytatódhat.

A tőzsdei ármozgásokban rendszeres, hogy a három-négy napig tartó egyirányú mozgást követi egy korrekció, e mögött legtöbbször az ú.n. profit-realizálás szokott állni: a spekulációs kereskedők szeretik lezárni a hét végén a nyitott kötéseiket, főként, ha azokon nyereség mutatkozik. A napon belüli ármozgásokat nézve most is ez lehetett sok kötés hátterében.

A fizikai piaci hírek közül Tunézia búza vétele volt az egyetlen, ami eredménnyel zárult – az áprilisi szállításra vett 11,5 % fehérjetartalmu búza vételára 225 USD/to körül alakult, ami közel 20 USD/to-s áremelkedést jelent a két héttel ezelőtti olcsóbb tétel árához képest.

Vannak olyan tényezők is, amelyek ezt a tisztán pénzügyi tevékenységet a fizikai kereslet-kínálat oldaláról is alátámasztják és úgy látszik, a korábbi eladások lezárása miatti vételek is erősítették a piacot. Ez itthon is szembetűnő volt, valamennyi terméknél vagy már ténylegesen is emelkedtek az árak vagy várható valamennyi erősödés. A belföldi keresletet azonban nem szabad túlértékelni, nagyon gyorsan tud eltűnni a piacról és továbbra is igaz, hogy a belföldi piac minden terméknél – az olajos magvaknál kevésbé-, prémiumot fizet. Látszólag nem ez a helyzet a kukoricánál, de ott fontos szerepet kap a rendkívül kedvező közúti fuvarköltség, ami, ha csak kismértékben is változik (drágul), már ezt a lehetőséget is korlátozni fogja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

A koronavírus mellett az eladások túlsúlyba kerülése miatt estek a jegyzések

2020. március 2. 10:27

Február utolsó hetében továbbra is a gazdasági visszaesés miatti rossz hangulat volt az uralkodó. Erre erősített rá az USA-ban általánossá vált spekulációs eladási hullám.

Az eső hiánya és a Covid-19 vírus alakítja az árakat

2020. május 13. 14:05

Május eddig eltelt része nem hozta meg a várt csapadékot szinte sehol sem, az árak azonban mégsem tudtak tartósan és jelentősen emelkedni, mert tovább tart a forgalom visszaesése miatti aggódás.

Terménypiac: csökkenő árak és esőre várás

2018. október 24. 15:36

Továbbra sincs keresleti helyzet Európában a terménypiacokon – minden terméknél csökkenő árak jellemzőek, a repce jegyzése is éppen, hogy csak tartotta a hét elejei szinteket.

Drágul a liszt novemberben és januárban is

2018. október 25. 08:18

Az aratás után végrehajtott, 8-9 százalékos lisztáremelés után október végén, november elején újabb, 10 százalékot meghaladó áremelést jelentenek be a malomipari cégek.