Elmúltak a zord napok, ismét kúszik felfelé a hőmérő higanyszála és éjszakára sem hűl le a levegő néhány fok mínusz alá. Kell azonban még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.
Már előre látható, hogy a mezei munkák összetorlódnak és a kukoricavetés végéig kevés pihenőnapra lehet majd számítani. Az országszerte gondot okozó belvíz remélhetőleg rövid időn belül elmúlik, és minden munkát el lehet végezni optimális időben.
Mihelyt rá lehet menni az őszi gabonavetésekre, el kell végezni a gyomirtást, nehogy a hirtelen felmelegedő időben szárba induljanak a növények, különösen az őszi árpa. Át kell tüzetesen vizsgálni a növényállományokat növénykórtani szempontból is, nehogy a későbbiekben meglepetés érjen bennünket.
Repcében ismét aktivizálja magát a repce szárormányos és rövid időn belül a szárbaszökkenő növényeken megjelenik a fénybogár is. A kártevők elleni hatékony védekezés érdekében akár naponta is át kell vizsgálni a sárgatálakat vagy pedig a sárga ragacsos fogólapokat. Az első védekezésekkel együtt aktuálissá válik a tavaszi regulátoros kezelés az oldalelágazódás serkentése érdekében. A regulátoros kezelés egyúttal hatásosan megfékezi az idős leveleken felszaporodott levélfoltosságot előidéző gombabetegségeket is.
Nem várathat tovább a rezes lemosó permetezés elvégzése az őszibarackosokban. A fák rügyei fakadásra készen várják a jó időt. A tafrinás levélfodrosodás viszont már most is fertőzésre kész, és már a rügyekben levő levélkezdeményeket is képes megfertőzni, ugyanis a csapadék bemossa a fertőző anyagot a rügypikkelyek alá.
Most csak alapos rezes kezeléssel óvhatjuk meg az őszibarackot a dérgombától. A jövő hétre várható jó időben a többi gyümölcsfélén is végezzük el a lemosó permetezést, nehogy a felmelegedéssel kicsússzunk az optimális időszakból. A kajszik rügyvizsgálata kevés jóval biztatja a kertészeket, de egyelőre fagy látszik győztesnek. Ilyenkor már pirosan duzzadnia kellene a rügyeknek, de eddig ennek semmi jele nem mutatkozik. Lehet, hogy az idén baracklekvár nélkül maradunk?
A veteményes kertekben néhány napon belül megkezdődhetnek a kerti munkák. Elsőként a petrezselyem, a borsó, a spenót vetése indulhat el, de duggatható a fokhagyma és a vöröshagyma is. Ha a területen tavaly találkoztunk talajlakó kártevőkkel, drótféreggel, cserebogár pajorral, lótetűvel, akkor feltétlenül fertőtlenítsük a talajt.
A gyepeket, pázsitokat alapos fűnyírás után gyepszellőztetővel tisztogassuk meg az elhalt fűszálaktól, és szórjuk ki az első fejtrágyát a gyors újrafakadás érdekében.