Március utolsó napjaiban lehullott bőséges csapadék ismét akadályozza a mezőgazdasági munkákat. Nem halad a korai vetésű növények alá a vetőágy készítés és nagy a lemaradás a tavaszi kalászos növények és a borsó vetésében. Az ősszel szántott területek simítózásához sem lehetett hozzáfogni.
A bogyós gyümölcsű növények fejlődését viszont nem gátolta a változékony időjárás. Növekedésben legelöl a köszméte jár, de csak kevéssel van lemaradva tőle a ribiszke. A szabadföldi szamóca ugyan fázik még, viszont fátyolfóliás termesztésben vagy fólia alatt intenzíven hajtja leveleit.
Az elsőként megjelenő hajtászsugorító levéltetű tünetei látványosan teszik tönkre a ribiszke fiatal hajtásait, ezért az első levéltetű egyedek megjelenésekor haladéktalanul védekezni kell.
Ha a ribiszke bokrokban elhalt vesszőket találunk, akkor feltételezhetően a szitaszárnyú ribiszkelepke károsít a vesszők belsejében. A kártevő jobban kedveli a fekete ribiszkét, ezért itt gyakoribb a kártétele. A köszméte levelein majd később a terméskezdeményeken főként az amerikai lisztharmat károsít, ezért most a levélkezdeményeket érdemes figyelni.
A szamóca áttelelt idős levelein jelentkezik először a mikoszferellás levélfoltosság tünete, majd innen terjed át a fiatal levelekre.
Ezért érdemes a tövek tisztogatása során a tavalyi leveleket leszedni, ezzel ugyanis megelőzhető az átfertőződés. Hajtatásban már most is jelentkezhet a lisztharmat és a szamóca levéltetű. Figyeljünk az első tünetekre, mert gyorsan elhatalmasodhat az egész állományban.