Állattenyésztés

Várható volt: tiltólistán a magyar sertéshús

NAK

Európai és ázsiai országok tiltották ki piacukról a magyarországi sertéshúst az afrikaisertéspestis-eset miatt – közölte a magyar hatóság.

A magyarországi húsfeldolgozók számára jelentős érvágás az exporttilalom.

Az afrikai sertéspestis (ASP) hazai felbukkanása – egy Heves megyében talált vaddisznótetemben mutatta ki a fertőzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laborja – komoly következményeket hozott az Ázsiába szállító magyarországi sertéshús-exportőröknek. Annak ellenére, hogy – a NÉBIH nak.hu-nak megküldött tájékoztatása szerint – Magyarország egész területén ezt az egy ASP-esetet állapították meg.

„Harmadik országba irányuló sertéskivitellel kapcsolatban idáig a japán, a tajvani, a dél-koreai, a szingapúri és a szerb állategészségügyi hatóság tájékoztatta a magyar állategészségügyi szolgálatot az ASP miatt bevezetett importkorlátozásokról. Az elkövetkező időben várható a többi kereskedelmi partner korlátozása is. Fontos kiemelni, hogy amennyiben az exportbizonyítvány a szállítás feltételeként előírja az afrikai sertéspestistől való „országmentességet”, akkor április 23-tól semmilyen körülmények között nem lehet szállítást indítani” – közölte a nak.hu érdeklődésére a NÉBIH sajtóosztálya.

Az uniós előírásoknak megfelelően a fertőzött területről élő vaddisznó, vaddisznótest és vaddisznóhús semmilyen formában nem szállítható ki. A hazai főállatorvosi rendelkezések alapján a vaddisznótesteket kizárólag azok vizsgálatát követően, a negatív virológiai eredmény birtokában és csak a fertőzött területen belül lehet felhasználni. A házisertések pedig csak az illetékes járási hivatal előzetes engedélye alapján, az elvégzett vizsgálatok kedvező eredménye után szállíthatók ki a fertőzött területről, de csak magyarországi célállomásra.

A magyarországi húsfeldolgozók számára jelentős érvágás a tilalom. Az utóbbi években ugyanis Japán lett a fő piacuk, onnan származott az árbevételük negyede (76,2 millió euró), Tajvan és Dél-Korea a hatodik, illetve a tizenegyedik helyen áll ebben a rangsorban. Az ázsiai államok a tiltást általában minimum kétéves ASP-mentességet követően oldják fel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Egyre több sertéshúst eszünk

2018. február 17. 17:57

Mintegy tíz százalékkal nőtt a sertéshúsfogyasztás 2016 óta Magyarországon, egy lakosra számolva most 25 kilogramm körüli az éves fogyasztás.

Most még fontosabb az ASP elleni védekezés

2020. április 24. 08:33

Az ASP elleni védekezésben továbbra is elsődleges feladat a vírus házisertés-állományokba való bekerülésének megakadályozása.

A stresszes sertés nem jó sertés

2019. augusztus 21. 07:17

A Farmerexpo adott otthon a Sertéstenyésztési konferenciának, amely az ágazat aktuális kérdéseivel, problémáival foglalkozott, illetve igyekezett azokra megoldási lehetőségeket kínálni.

Az afrikai sertéspestis elleni védekezést foglalja össze az új főállatorvosi határozat

2018. március 10. 07:47

Az ASP emberre nem veszélyes, ugyanakkor esetleges magyarországi megjelenése rendkívül komoly gazdasági kárt jelentene.