Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

Agrofórum Online

Van három díszalma fánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le.

Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna ny. egyetemi adjunktus,
okleveles kertészmérnök, okleveles növényvédelmi szakmérnök

Kérdése a konkrét eseten túl is figyelemre méltó. Arra a jelenségre hívja fel a figyelmet, hogy a kártevők közeli rokonságban lévő növényeket is megfertőznek A díszalma és a gyümölcséért termesztett alma kártevői és kórokozói azonosak. Kérdésében felvetett elváltozást az alma bimbólikasztó bogár okozza, de a fáit fertőzheti még az alma lisztharmata, a fiatal hajtásokon már megfigyelhető kártétele, és gyakori a moníliás fertőzés termésein is. Amikor díszalmát vagy díszkörtét ültetnek, erre sajnos nem gondolnak, pedig ezek a fák is időnként növényvédelmi beavatkozást igényelnének.

A bimbólikasztó-bogár (Anthonomus pomorum) márciusban jelenik meg teleléséből, ormányával együtt 3-5 mm méretű, hosszúkás, színe az almafa kérgéhez hasonló barnás színű. Tojásait a virágbimbókba helyezi. A kifejlődő lábatlan kis lárvák a virág porzóit és bibéjét kirágják, ezért a bimbó fejlődése leáll, a bimbó sziromlevelei elbarnulnak, elszáradnak.

Abban alakulnak bábbá, és május végén a kifejlett bogarak lyukat rágva kimásznak az elhalt virágbimbóból, majd hamarosan nyugalmi állapotba kerülnek. A bogarak telelése elsősorban erdei fák kérge alatt történik, ez magyarázza, hogy kártételére elsősorban erőhöz közeli almafákon lehet számítani.

Életmódja rejtett, a bogarat rejtőzködő színe miatt nehéz észrevenni. A tojásrakás időszaka csak néhány nap, ekkor hatékony a rovarölő szeres permetezés. A bogarak jelenlétéről a fák megrázásával győződhetünk meg: a lehulló bogarak vagy egy megfordított helyzetű esernyőben vagy a fa alá terített világos, egyszínű takarón jól megfigyelhetők. Május elején már a báb alakban szokott jelen lenni, ez ellen már nem lehet védekezni.

A bogár ellen a tiakloprid hatóanyagú II. forgalmi kategóriájú rovarölő szer van engedélyezve, de bizonyára hasonló hatást lehet elérni az acetamiprid hatóanyagú szabad forgalmú rovarölő szerrel is. A virágbimbók megvédésére a permetezést a bogarak tömeges megjelenéséhez kell időzíteni március vége és április közepe között.

Inváziós kártevők: Földközi-tengeri gyümölcslégy

2019. szeptember 12. 13:26

A földközi-tengeri gyümölcslégy 1928 óta kisebb-nagyobb szünetekkel került be ismételten Magyarországra elsősorban citrusfélék szállítmányaival. 2010 decemberében először budapesti lakás ablakán tűnt fel egy nőstény példánya.

Veszélyes kártevők: a gabonapoloskák

2019. május 20. 08:03

A gabonapoloskák táplálkozása kiterjed valamennyi kalászosra. Leginkább a búzát károsítják, de megtalálhatók a legelők pázsitfüvein is.

Tiszta vetőmag - sikeres növénytermelés - II. CHH Élelmiszer- és takarmányipari szakmai nap - Győr

2019. április 2. 07:11

A szakmai nap programjában előadások és interaktív gépbemutató szerepelt. A szakmai előadásokat meghívott intézményi és egyetemi előadók, illetve a CHH Műszaki Kft. szakemberei tartották.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?