Növényvédelem

Az amerikai bivalykabóca újra a figyelem középpontjában – Vírusvektor kabócák az amerikai szőlőültetvényekben

Agrofórum Online

Az amerikai bivalykabócát évtizedekkel ezelőtt, a hatékony rovarölő szerek megjelenését megelőzően, körte-kártevőként tartották számon. Napjainkban ismét előtérbe került e faj a szőlő vörösfoltosság megbetegedést (red blotch disease) okozó vírus esetleges terjesztőjeként. A Washington állam területén is előforduló vírusos betegség vektorainak kutatása során a figyelem két – Membracidae családba tartozó – kabócafajra irányul.

A szőlő vörösfoltosság betegséget okozó vírust 10 évvel ezelőtt, 2008-ban mutatták ki a kaliforniai Napa-völgy szőlőültetvényeiben.

Azóta Észak-Amerika és Kanada szőlőtermő vidékein elterjedt a kórokozó. Tavalyelőtt, 2016-ban azonosították Kaliforniában a vírus vektoraként a háromszögletű lucernakabócát. A kutatók azonban felhívták a figyelmet arra, hogy vélhetően nem ez az egyetlen faj, amely szerepet játszik a betegség terjesztésében.

Átfogó vizsgálat során Washington államban nem sikerült kimutatni a háromszögletű lucernakabóca jelenlétét, ugyanakkor jelentős mennyiségű amerikai bivalykabóca imágót azonosítottak. E kártevő a körteültetvényekben volt ismert a múlt század 30-as, 40-es éveiben, a modern növényvédő szerek megjelenése után már nem okozott problémát. Mivel ugyanabba családba tartozik, mint a háromszögletű lucernakabóca, vírusvektor szerepe valószínűsíthető.

Amerikai bivalykabóca (Courtesy Whitney Cranshaw, Colorado State University)

A rovar különböző élőhelyeken fordult elő korábban is, így jelenlétét kimutatták lucernából, különböző gyomokról és vízparti növénytársulásokból, továbbá körteültetvényekből, azonban a szőlőben való előfordulására nem utalnak irodalmi adatok.

Ebből az rajzolódik ki, hogy a szőlő nem tartozik az amerikai bivalykabóca kedvelt tápnövényei közé. Megnyugvásra azonban nincs ok, ugyanis a helyzet hasonló volt a háromszögletű lucernakabócával is. Nem választotta a szőlőt táplálékforrásul, ám arra figyelmeztetnek a kaliforniai szakemberek, hogy amióta az aszályos periódusok hossza és gyakorisága megnövekedett, a szőlőültetvényekben található takarónövényzet kiszáradt, és az élelem nélkül maradt rovarok betelepültek a szőlőbe, ahol kártételüket fokozza vírusvektor tevékenységük is. Mivel ugyanez előfordulhat az amerikai bivalykabóca esetében is a további kutatások e faj vektorszerepének tisztázását célozzák – olvasható a goodfruit.com oldalon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megjelent: Védekezés hazánk jelentős szántóföldi kártevői ellen

2020. szeptember 22. 10:20

Jelen kiadvány létrejöttének hátterében az Agrofórum Kiadó Kft. szerkesztőbizottságának és az ADAMA Hungary Zrt. munkatársainak azon törekvése húzódik meg, melynek fő céljai a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.

A BASF felvásárolja az L-glufozinát-ammónium, szabadalommal védett technológiát

2020. szeptember 15. 09:43

A BASF felvásárolta az L-glufozinát-ammónium szabadalommal védett Glu-L™ technológiát az AgriMetis™-től. E vállalat vezető szerepet tölt be a növényvédelem biotechnológiai innovációs fejlesztésének területén, és a BASF Mezőgazdasági Megoldások divíziója ezzel a tökéletesített technológiával még hatékonyabb terméket kínálhat ügyfeleinek a nem kívánt gyomok elleni védekezéshez.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.

Súlyos eredmény: 458 olimpiai medencényi illegális növényvédő szer

2020. július 27. 13:08

A növényvédelem sikeressége számos tényezőn múlik. Az egyik, talán kevésbé ismert probléma az illegális növényvédőszer-kereskedelem és -hamisítás, mely az évek folyamán egyre jelentősebbé válik.

Mi károsítja a kőrisfák levelét?

2019. szeptember 21. 04:36

D. Edit kérdése: Kőrisfáim levelei összetekerednek, majd hervadnak, elhalnak. Mi okozhatja ezeket a tüneteket?

A 10. Keceli Meggyfesztivál margójára - avagy az összefogásért kiállt minden oldal

2019. június 12. 04:36

Múlt hét végén került megrendezésre a jubileumát ünneplő Keceli Meggyfesztivál, melynek első napján egy igazán színvonalas szakmai konferencián lehettem első előadó és mint ebből adódik, egy kicsit a napi „kitárgyalnivaló” fő téma bedobója.

Mezőgazdasági területekre, különösen kukoricaállományokra jellemző nagygomba előfordulások

2018. november 13. 16:37

A lágyszárú kultúrákban a nagygombáknak jelen ismereteink szerint nincs gyakorlati jelentőségük, ugyanis nagyon kevés ismert nagygomba-kórokozó fordul elő lágyszárúakon, így kártételük is elenyésző. A gyümölcsösök esetében már más a helyzet, itt számos, igen veszélyes kórokozó előfordulhat. A gyümölcsösökben, réteken, kaszálókon, legelőkön és a szántóföldjeinken (különös tekintettel a kukoricatáblákra) felbukkanó nagygomba-fajokat mutatja be az írás.

Változik a növényvédelmi dokumentációk szokásos rendje

2020. április 6. 13:12

Könnyítést jelenthet, hogy a hatóság ellenőrzései során elfogadja, ha nem a felírt készítményt, hanem azonos hatóanyagú, az adott kultúrában és károsítóra engedélyezett készítményt szolgál ki a forgalmazó.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420