Terményárak

Terménypiac: Trump elnöktől és az esőtől függ a gabona ára

Agrofórum Online

Az elmúlt napok eseményei megint megerősítették, hogy az időjárás van továbbra is a legnagyobb hatással a kereskedőkre, a csapadék megléte vagy hiánya nem hanyagolható szempont.

A sort az USA-beli tőzsdék kezdték meg, az észak-amerikai vetések csúszása majd az őszieket érő kedvezőtlenebb helyzet indította el a Chicago-i tőzsdén az áremelkedést. A búza és a kukorica is a tavaly augusztusi szinteket érte el, és ebben szerepe volt annak, hogy a pénzügyi alapok is jelentősebb vételi pozíciókat nyitottak meg az elmúlt napokban.

Az USA-ban a búzavetések állapota már kétségeket ébreszt az elérhető eredményeket illetően, az állomány 1/3-a gyenge és nagyon gyenge, és a jó vagy nagyon jó is csak 1/3-ad részt jelent. Ezzel szemben Franciaországban a búza és az árpa vetések 80 %-a jó és nagyon jó kondícióban van.

A vetéseket illetően is jelentős a lemaradás az USA-ban: a kukorica esetében az elmúlt öt év 27 %-os átlagához képest csak 17 % körül jár a vetés, de a jelentős területet elfoglaló tavaszi búza – ami a legjobb minőséget szokta adni – csak az átlagosan vetett arány harmadát sem éri el. Az árpánál a lemaradás nem annyire jelentős – 26 % az átlagos 44 %-hoz képest.

A világ másik nagy pólusán, Oroszországban is jelentős a lemaradás, de hogy pontosan, hogy is állnak, azt a héten megjelenő USDA jelentéséből lehet majd sejteni. Az már látszik, hogy az eddigi csúszások nehezen lesznek behozhatók – a lemaradás tavalyhoz képest 40 %-os, de még az eddigi számok csak a tervezett terület ötödére vonatkoznak.

Jobb a helyzet Ukrajnában, ott gyakorlatilag nincs lemaradás, a vetések a tervezett ütem szerint haladnak.

Az árakat befolyásolták a dél-amerikai kilátások is, a brazíliai másodvetésű kukorica területe csökkenhet és a mostani csapadék-hiány is ronthatja a kilátásokat.

A nemzetközi árak alakulásában azonban az időjárási előrejelzések hirtelen fordulatot is hozhatnak – ami ma még kétségekre ad okot, az egyik-napról a másikra megfordulhat, ami ha társul egyéb tényezővel az a hosszabb távú tendenciában is fordulatot hozhat.

Ehhez hasonló a helyzet a szójababnál – az USA és Kína közötti vámháború miatti félelem csillapodott, a „nem eszik forrón a kását” helyzet alakult ki, ami miatt a hét elején a chicagoi jegyzés hirtelen nagyot esett. Történt ez azzal egyidőben, hogy a dél-amerikai helyzet is némileg stabilizálódott vagy legalábbis a negatív híreket már feldolgozták a piacok.

Az olajosmagvak közül különösen kritikus szinten van a repce párizsi jegyzése – az elmúlt két évben már többször tesztelte a jegyzés a 340,-EUR/to-s szintet sikertelenül. Most is ekörül a szint körül mozgunk, azonban a dízel autók iránti érdeklődés drasztikus visszaesése akár további keresletcsökkenést is hozhat. A kanadai repce (canola) jegyzésének emelkedése is megállt – az idén január óta szinte folyamatos emelkedés stabilizálódott az elmúlt napokban és olyan technikai helyzetben van, ahonnan könnyen lefelé fordulhatnak az árak.

A következő napokban fontos ármeghatározó hír lehet az USA, illetve Trump elnök állásfoglalása Iránnal kapcsolatosan – a kőolaj árak 2014 (!) novemberében voltak legutóbb 70 USD/barrel szinten, és az elmúlt egy év folyamatos áremelkedése a mezőgazdasági termények áremelkedését is tartóssá teheti.

Egyelőre úgy látszik, az időjárás és a politika is eddig inkább az emelkedő tendenciának kedvezett, de a kedvezőbbé váló időjárás jobb terméseredményeket hozhat és a kínálati többlet nagyobb súllyal eshet latba, mint a politika.

A héten kiadásra kerülő becslések megmutathatják majd, eddig mire számítanak az elemzők, esélyesnek tartom mindemellett, hogy a tavaly nyári időszak mélypontjait az árak nem fogják ismételten megközelíteni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Rekord kukoricahozam Amerikában - A magyar gazdák a búzaterület felét már bevetették

2018. október 22. 11:19

Magyarországon 969 ezer hektáron szándékoznak a gazdák őszi búzát vetni, aminek 53 százalékán került a földbe a vetőmag október 16-ig.

Terményárak: a közeli határidős jegyzéseket megugrasztotta a koronavírus

2020. március 24. 12:37

Március középső hete az európai terménypiacokon hirtelen árugrásokat hozott a búza jegyzésében. Az ok a kínálat hiánya, de nem azért mert elfogyott volna az áru, hanem amiatt, mert nem volt mivel elvinni a vevőkhöz.

Két hónapos mélyponton a búza ára

2020. május 14. 08:03

A fontosabb mezőgazdasági termékek közül csak a takarmánybúza ára emelkedett, az is inkább a tegnapi mínuszt kompenzálta minimális emelkedéssel.

A pánik most áresést hoz?

2020. február 4. 09:02

A januári búza-áremelkedés megakasztotta a belső keresletet, az export megint nehézségekbe ütközik, „eltűntek” a teherautók, a dunai szállítás sem tud teljes sebességgel haladni, nincs hova.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420