Növényvédelmi előrejelzés

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

Agrofórum Online

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

A bogarak párzásuk és érési táplálkozásuk után hamarosan megkezdik tojásrakásukat. Az első védekezéssel érdemes ezt megelőzni. Ha az időjárás csapadékosabbra fordulna, gondoljunk a burgonya lombozatát veszélyeztető kórokozókra.

Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái. A meleg és párás időjárás hajlamosító tényező erre. Kertészeti kultúrákban a legtöbb ilyen jellegű fertőzés most az almásokat, a szilvát, a cseresznyét és a meggyet érinti. A hajtáscsúcsok kanalasodnak, torzulnak a szívogatás következtében, az alattuk levő levelekre rácsorog a kiválasztott mézharmat, mely rövid időn belül korompenészes lesz. A levéltetvek a szívogatás okozta károkon túlmenően vírusvektorként átviszik a beteg fákról a fertőzést az egészségesekre, ezzel is kárt okozva.

A szőlő fejlődésében a megszokotthoz viszonyítva jóval előrébb jár. A dús lombozatot már nemcsak a szőlőlisztharmat, hanem a peronoszpóra és a szürkepenészes rothadás is képes megfertőzni, ezért együttesen védekezzünk, különösen, ha csapadékosabbra fordulna az időjárás. A tarka szőlőmoly első egyedeit már hetek óta fogják a feromon csapdák. Az első hernyók kelése megkezdődött, ezért figyeljük a szőlőfürtök környékét, mert a fürt károsítása mellett a rágás okozta sebek is veszélyesek lehetnek.

Csonthéjas gyümölcsfáinkon a moníliás fertőzés már nem okoz újabb megbetegedést, helyette a sztigminás levéllikasztó betegségre, a kajszi gnomóniára, valamint a blumeriellás levélfoltosságra kell figyelni. Az intenzív hajtásnövekedés miatt csapadékos időben rövidebb permetezési fordulóval kell számolni.

A korai meggy és cseresznyefákon már zsendülő termést látható. A cseresznyelégy és a keleti cseresznyelégy most ezeket a gyümölcsöket veszélyezteti, de a később érő fajták is hamarosan veszélyben lesznek. Rendszeresen figyeljük a fák felső ágaira kihelyezett sárga fogólapokat, hogy mennyi cseresznyelegyet fognak.

A házi meztelen csigák és a spanyolcsigák egyre nagyobb kárt okoznak számukra kedvenc táplálékul szolgáló növényeinkben. Az első károk felfedezésekor azonnal védekezzünk a számunkra bevált módszerek valamelyikével.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

Gyomirtás: hatékonyan és kíméletesen a vonalakban is

2019. április 26. 06:16

Baranyában a bólyi gazdaság vetőmagtermesztés és -termeszttetés ágazatában viszonylag kis területen termesztett vetőmagok hatalmas értéket képviseltek, a bennük okozott esetleges kár nagyon nagy értékű lehetett. Az anya és apa vonalak fokozott, az árukukoricákat jelentősen meghaladó mértékű érzékenysége vizsgálatokat indokolt.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.