Mitől foltosodik a még éretlen meggy?

Agrofórum Online

T. Zsolt kérdése: A meggy kezdeményeken apró kis barna foltok vannak, a közepük feketés és lyukas. Az alsó leveleken pedig apró elszíneződések vannak. Mi okozza?

Aki válaszol:
Németh Zoltán, okleveles kertészmérnök, növényvédelmi szakmérnök

Kedves Zsolt!

Az Ön által küldött képek alapján két „elkövető” is szóba jöhet. Egyikük kórokozó (gomba) a másik egy kártevő, mely az ormányosbogarakhoz tartozik, de nézzük részletesebben mindkettőt.

A meggy antraknózisát más néven glöospóriumos gyümölcsrothadását már régóta ismeri a szakirodalom (Gloeosporium fructigenum). A sziromhullás után kezdődhet a betegség, majd a gyümölcsszíneződés során folytatódik. Később, az érőfélben lévő gyümölcsön határozott szegélyű 2–3 mm átmérőjű barna foltok jelennek meg, amelyek a betegség előre haladtával 5–10 mm-re megnőnek és enyhén besüppednek. Az időjárástól függően a gyümölcsök elrothadnak (csapadékos periódus) vagy betöppedve mumifikálódnak (száraz periódus). A kórokozó áttelelése a talajon, valamint fertőzött növénymaradványokon, ágakon és gyümölcsmúmiákon is lehetséges. A jelenlegi időjárás – meleg és csapadék – kifejezetten kedvez felszaporodásának.

Védekezés: jó esetben, ha a másik fontos kórokozó, a monília ellen is védekezünk a glöospóriumos gyümölcsrothadás is visszaszorítható. Tavasszal rügypattanás előtt rezes (rézoxiklorid, rézhidroxid) lemosás javasolt.

Most, amikor közeledik az érési idő, a Signum WG (boszkalid+piraklostrobin) készítmény az egyetlen megoldás, mely méhekre nem jelölésköteles és az élelmezésügyi várakozási ideje (csonthéjasokban) mindössze 7 nap. Ez a készítmény egyébként a monília ellen is sikerrel bevethető akár virágzásban is.

A másik lehetséges tettes – ahogy válaszom elején is jeleztem – a meggyfúró ormányos (Anthonomus rectirostris), az ormányosbogarak (Curculionidae) családjába tartozik. Az imágó 4-5 mm nagyságú, színe barna vagy vörösessárga, a szárnyfedőkön sötétebb hosszanti foltok találhatóak, melyek széles harántsávvá olvadnak össze. Petéje gömbölyű, üvegfényű, fehér színű. Lárvája 4-6 mm nagyságú kukac. Bábja 5-6 mm és csontfehér szabadbáb. Egy nemzedékes faj, az imágó telel át a lehullott levelek között. A nőstény a petéket a gyümölcskezdemény felső részén, a kocsányhoz közel helyezi el. A kukacok a magból táplálkoznak, majd nyár derekán bábbá alakulnak, rövid bábállapot után a csonthéjat átrágva rajzik az új bogár.

Védekezni még a peterakás előtt kellett volna, acetaprimid hatóanyagú méhkímélő készítménnyel.

Már három éve gyenge a gyümölcstermés

2020. június 23. 09:16

Egy átlagos év termésének csak a negyede várható kajszibarackból, de kevesebb lesz őszibarackból, almából, meggyből és cseresznyéből is.

Pusztul a meggyültetvény - mi lehet a megoldás?

2019. május 21. 07:53

B. István kérdése: A meggyfákat megtámadta egyfajta fafúró rovar. Nem tudom milyen rovarkárosító ez, lassan a 1,5 hektáros meggyültetvényem 1/3-a kiszárad, elpusztul. Hogyan és mivel lehetne ellene védekezni, sürgősen beavatkozni?

Csökkent a meggy és a szilva ára

2018. szeptember 17. 10:57

2018 január–júliusában az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak 0,3 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 1,7 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2 százalékkal mérséklődött.

Hogyan menthető meg a moníliás meggyfa?

2020. május 4. 14:27

Nagy méretű, öreg meggyfa teteje erősen monília fertőzött a szárazság és a virágzásban és sziromhullás után elvégzett permetezések ellenére is. Valószínűleg azért, mert ott vannak olyan régebbről ott maradt beteg ágak melyek nehezen hozzáférhetőek metszéskor. Annyi lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben van még értelme felszívódó készítménnyel kezelni, lehet gátolni a továbbterjedést? Ha csak a mechanikai eltávolítás marad, ami jelen esetben egy ifjítással érne fel, mikor célszerű megejteni? Szüret után, vagy nyugalmi időszakban?