Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Fókuszban az almalisztharmat

A gyümölcsösök aktuális növényvédelmi problémáira és a lehetséges megoldásokra hívjuk fel a szakemberek figyelmét szakcikkünkben.

A betegségek közül az almalisztharmat járványos fellépése a fogékony fajtákban (Idared, Jonathan) általában komoly gondot okozhat az almatermesztők számára. Az eddig almalisztharmatra nem fogékony fajták (Gála, Golden) levelein is megjelenhetnek a betegség tünetei, sőt a toleráns „ Re” és egyéb rezisztens fajtákon is szokatlanul erős levélfertőzöttség alakult  ki az elmúlt években. A gyakorlati tapasztalatok alapján az almalisztharmatnak egy agresszívebb változata van jelen évek óta a régióban, ami átgondoltabb és összetettebb védekezést igényel a növényvédelmi szakemberektől.

A Sumi Agro néhány kínálatából kiemelkedik a Cyflamid lisztharmat elleni fungicid, amely egy originális hatóanyag család (amidoxim) első tagja. Egyedülálló hatásmechanizmusa révén látványosan és gyorsan fejti ki hatását az almalisztharmat ellen 0,3-0,5 l/ha dózisban. Rezisztencia törő hatása révén kiváló rotációs partnere a triazoloknak és az SDHI fungicideknek.  A Cyflamid különös előnye, hogy öt ponton avatkozik be a gomba életébe, így a lisztharmat ellen minden növekedési stádiumában hatékony. Ez a tulajdonsága teszi lehetővé, hogy a virágzástól a vegetáció végéig bármikor kijuttatható évi két alkalommal, akár egymás után is 10 nap körüli permetezési fordulóval. Ez a rugalmas kijuttatás teszi lehetővé, hogy kihasználjuk a készítmény akár preventív (megelőző), akár kuratív (gyógyító) hatását. A Cyflamid kiváló mélyhatása mellett erőteljes gázhatással is rendelkezik, emiatt sűrű ültetvényekben is nagy hatékonyságot mutat, és a permetezés befejezését követően két órával már csapadékálló.

A csapadékos májusi időjárás kedvez a ventúriás varasodásnak A járvány kialakulásának megelőzésére a zivatarok után szükséges elvégezni a gombaölő szeres védekezéseket, kiemelten a Tiuram Granuflow gombaölő szer alkalmazható több alkalommal is. A jól bevált kontakt gombaölő szer több ponton támadja a varasodás kórokozóját, ezért rezisztencia nem alakult ki ellene sehol a világon. Betakarítás előtt 35-40 nappal kipermetezve 3 kg/ha dózisban elősegíti a gyümölcs színeződését.

Az állati károsítók közül a takácsatkák jelenthetik a legnagyobb problémát, különösen a sűrű, vízhajtásokkal zsúfolt fákon a permetlé nem képes megfelelően befedni minden levelet. Ilyen esetben csak részleges hatást lehet elérni az atkák ellen.  Ezért a felszaporodás kezdetén célszerű védekezni a tojásölő hatással is rendelkező Nissorun készítménnyel, hogy minél korábban mentesüljenek az almafák az atkáktól. Ha ezzel elkéstünk, akkor az Ortus atkaölő szert javasoljuk 1 l/ha dózisban, amely a lárvák, a nymfák és a kifejlett alakok ellen hatásos, rövid 4 napos élelmezés-egészségügyi várakozási idő mellett.

Az ültetvényben a levéltetvek, a levélaknázó és a gyümölcsmolyok ellen két alkalommal is lehetséges védekezni a felszívódó hatású Mospilan 20 SG-vel. A méhekre nem jelölésköteles rovarölő szer kiválóan beilleszthető a védekezési technológiába a vegetáció során bármikor, akár virágzáskor is. Hosszú hatása révén kiváló rotációs partnere a fejlődésgátló inszekticideknek.

A korszerű, intenzív almaültetvények visszatérő problémája a tősarjak folyamatos képződése, melyek eltávolítása a vértetvek miatt különösen indokolt. Erre ad megoldást almában a Kabuki.  A gyomirtó szer a tősarjakra kipermetezve 0,8 l/ha dózisban azok gyors elszáradását okozzák, de a kétszikű gyomok is elpusztulnak a kezelés hatására.

2018 tavaszán a legtöbb almaültetvényben bőséges volt a virágzás, ráadásul elkerülte hazánkat a virágzáskori fagy. Ennek következtében a legtöbb virág megtermékenyült, az intenzív almás kertek szinte mindegyikében ritkításra volt szükség. Az extrém meleg időjárás hatására a virágzási idő rendkívül rövid volt, mindössze egy hétig tartott, így a legelső – fővirágzáskori – ritkításra  alig néhány  óra állt rendelkezésre.

Ezért is alkalmazták sokan a Sumi Agro gyümölcsritkító készítményét az Exilist, melyet a gyümölcsök 5-15 mm nagyság elérésekor kell kijuttatni. A benziladenin hatóanyagú Exilis a gyümölcsritkítás mellett az egyenletesebb termőrész berakódást és az alternancia csökkentését is elősegíti, ami az intenzív almatermesztés esetén rendkívül fontos.

A gibberelin (GA4/7) hatóanyagú Novagib sziromhullástól kezdve 3-4 alkalommal kijuttatva hatékonyan véd a parásodástól és elősegíti a következő évi virágzást.

A korszerű almaültetvényekben a stabil termőegyensúly   fenntartása sok odafigyelést igényel a termelőktől, amihez a Sumi Agro készítményei megoldást jelenthetnek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

FIGYELEM, FIGYELEM!

2020. szeptember 21. 11:31

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

Milyen kártevő van az almafámon, hogyan tudok tőlük megszabadulni?

2020. július 31. 07:20

Almafámon fehér, vatta szerű telepek jelentek meg a friss hajtásokon. Milyen károsító lehet ez és hogy kell védekeznem ellene?

Megjelent a levélpirosító levéltetű, fakad a szőlő

2019. április 3. 08:54

Ritkán fordul elő, hogy április első napjaiban a kajszi már elvirágzott és a többi gyümölcstermő növény virágzásnak indult. Kivétel ez alól csupán a birs, az alma pedig piros bimbós állapotban van.

Sokkal kevesebb lesz idén az alma

2019. július 24. 08:42

Az előzetes termésbecslések alapján idén mintegy 450 ezer tonna almatermés várható Magyarországon, ami 25 százalékkal elmarad az átlagtól. Hazánkban az egy főre eső étkezésialma-fogyasztás 12-15 kg/év.