Furcsa képződmények a vérszilva fákon – mik ezek?

Agrofórum Online

F. Istvánné kérdése: Vérszilva fáimon furcsa képződményeket vettem észre a gyümölcsök helyén. Mik ezek?

Aki válaszol: Dr. Némethy Zsuzsanna,
ny. egyetemi adjunktus

Kedvelt díszfáink közé tartozik a vérszilva (Prunus cerasifera var. atropurpurea), levelei vörös, bordós színükkel feltűnő színfoltot biztosítanak kertjeinkben. Párás, csapadékos körülmények között sajátságos terméstorzulás figyelhető meg a fákon. A betegségnek előidézője a Taphrina pruni nevű gomba. A Taphrina név sokak számára ismerősen csenghet, hiszen az őszibarack leveleinek tafrínás torzulásával már sokan találkoztak, ezt a betegséget is egy Taphrina gombafaj okozza. Rokon fajok, és környezeti igényük is hasonló.

A tafrínás gyümölcstorzulás kórokozója (Taphrina pruni) a vérszilva terméskezdemények kialakulása során (terméskötődéskor) fertőzi meg azokat. Hatására a beteg gyümölcsök gyors növekedésnek indulnak, lényegesen nagyobbak lesznek, mint az egészségesek (az egészséges termés méretének többszörösét is elérhetik). A jellemző gyümölcsformától eltérő alakot vesznek fel, megnyúltak, hosszúkásak, általában kissé meggörbültek, felületükön gyakran hamvas, deres bevonat képződik. A beteg termés megráncosodik, gyakran moníliás fertőzés következtében elrohad. Csak a termést támadja meg. Szerencsére a terméskezdemények kis részét szokta megfertőzni, teljes terméspusztítást nem okoz. A gomba a beteg gyümölcsökön és a vesszők kérgén tartja fenn magát, onnan fertőz és ott is telel. A fertőzési hullámot a száraz meleg időjárási körülmények szakítják meg. A kórokozó a dísz-szilván kívül megfertőzi a termesztett házi szilvát, a kökényt és a törpemandulát is. A betegséget házi szilvánál bábaszilva, szilva táskásodása néven ismerik.

Védekezés alapja a fertőzött, észlelt beteg termések eltávolítása. A vérszilva is meghálálja a téli lemosó permetezést, javasolt betegségei ellen a rézszulfát, a réz-oxiklorid vagy a rézhidroxid hatóanyagú szerekkel végzett téli – rügypattanás előtti – lemosó permetezés. Vérszilva virágzáskori időjárása határozza meg a tafrínás gyümölcstorzulás elleni permetezés szükségességét: amennyiben hűvös, csapadékos az időjárás, a virágzás elhúzódó, a terméskezdemények fungicides permetezéssel védhetők meg. Az őszibarack tafrínás levélfodrosodás betegségre engedélyezett (difenokonazol, dodin, klórtalonil, tebukonazol, TMTD hatóanyagú) szerek hatásosak ellene is. Természetesen valamennyi Cu tartalmú szer is kifejti gombaölő hatását virágzáskor, sziromhulláskor alkalmazott kezeléseknél, de perzselést okozhatnak.

Akár duplájára is növelhető a magyar kertészeti ágazat kibocsátása

2018. március 5. 08:16

Az évi közel 2,5 millió tonna átlagos zöldség-, gyümölcstermés akár 1 millió tonnával lenne növelhető az agrárkamara országos osztályvezetője szerint.

Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben

2020. július 14. 13:13

Júliusban is várnak ránk a díszkertben gondozott növények, a veteményest lakó zöldségfélék, a gyümölcsfák, a gyógy-és fűszernövények, sőt a gyep is. Előtérbe kerülnek a júliusban károsító kórokozók és kártevők, fokozottan ügyelnünk kell az öntözésre és a gyomnövényekre is.

Mitől van fehér, gyapjas bevonat a kőrisfákon?

2019. május 5. 11:58

A kőrisfákon fehér gyapjas bevonat jelent meg, hasonlít a vértetűhöz. Korábban ilyet nem láttam. Mik ezek, lehet ellenük védekezni?

Milyen egynyári dísznövényekről szedhetünk magot?

2020. szeptember 3. 15:40

Mikor és hogyan kell azokat begyűjteni?