H. András kérdése: A szőlőm levelén érdekes kacskaringós rajzolatokat figyeltem meg. Mi ez?
Aki válaszol:
Dr. Mikulás József,
címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa
A kígyóaknás molyok lárvájának tevékenységét nagyon sok növényen megfigyelhetjük. Gyomnövényeken ugyanúgy, mint kultúrnövényeken például mogyorón. A tünetek hasonlítanak az aknázó légy okozta kártételéhez. A szőlőn eddig aknázólégy kártételt nem figyeltünk meg.
A kígyóaknás molyok nevüket arról kapták, hogy a levélben készített aknájuk jellegzetesen igen hosszú „kígyózó”. Vékonyan kezdődik és fokozatosan szélesedik, ahogy a hernyó növekszik, de mindvégig keskeny marad. Az akna középvonalában végig látható az ürüléke. A kígyóaknás szőlőmoly tevékenységét először 2014-ben Szabóky Csaba és Takács Attila figyelte meg. Akkor nagyobb jelentőséget nem tulajdonítottunk neki. Terjedése miatt nagyobb figyelmet érdemel a károsító. Az első tüneteket május közepén figyelhetjük meg a szőlőlevél színén. A fertőzés augusztus szeptemberre erősödik fel.
A kígyóaknás szőlőmoly kifejlett lepkéje a szőlő kérge alatt telel át. A lepke 3 mm nagyságú, a tollszerű szárnyak végén egy-egy fekete pont található
A lepke a szőlő rügyfakadásakor helyezi a levélkékre tojásait. Ha egy levélen több akna van, azok keresztezhetik egymást, sőt, a hernyó a saját aknáján is keresztülrághatja magát. A rágás nemcsak a levél közepén, hanem a levél szélén is lehet. Nagyobb egyedszám esetén, egy levélen számos akna alakulhat ki, ekkor már a levéllemez súlyosan károsodik, időelőtti lombhulláshoz vezethet. Rendszeres növényvédelem mellett is fellép, s a kártétel az érési időszakra erősödik fel, amely az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betarthatósága kapcsán okoz gondot.
Az európai szőlőn kívül amerikai vadszőlőfajokon is kifejlődhet, de nem veti meg a direkttermő szőlőt sem. Jelenleg nincs ellene engedélyezett növényvédő-szer. Olyan készítményt kell választanunk, ami nem pusztítja el a természetes ellenségeket. A szőlőmolyok ellen engedélyezett számos rovarölő szer között (pl. emamektin-benzoát, fenoxikarb, metoxifenozid stb.) ez ellen a faj ellen is hatékony készítmény lehet.
A szőlő párleveles állapotában tojásrakás után célszerű védekezni. A károsított levelek eltávolítása a lepke kirepülése előtt, csökkentheti a kígyóaknás szőlőmoly felszaporodását.