Mit keres ez a bogár a málnán?

Agrofórum Online

F. Imréné kérdése: A képen látható bogarat találtam a málnám virágán, okozhat e károkat?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

A kártevő a bundásbogár (Epicometis hirta). Ahogyan a rovar neve is mutatja, testét szürkés-feketés színű szőrök sűrűn borítják. Méretük 0,5-1 cm közötti, így színéből és méretéből adódóan könnyen észlelhetjük jelenlétüket gyümölcsfáinkon.  A faj kifejezetten kedveli az alma, cseresznye, és meggyfákat és a szamóca virágait is, azonban jelenlétüket szinte minden virágzó növényen megfigyelhetjük.  A faj 1 nemzedékes, a talajban telel imágóként. Az áttelelt egyedek rajzására már márciusban számítanunk kell. A bundásbogár kedveli a meleg időjárást, ezért elsősorban a meleg, napsütéses órákban találkozhatunk vele növényeinken. A gyümölcsök virágzása idején okozhat kárt a virágokban, ezáltal elmaradhat a megtermékenyülés.

A bundásbogár a porzókat, a virágport és a bibét fogyasztja, de megrágja a sziromleveleket is. A bogár nem csak a kinyílt, hanem a bimbóban lévő virágokat is felkeresi. Egy bogár akár több virágot is károsíthat. A károsított virágokat, a kirágott portokokról, megbarnuló virágszirmokról ismerhetjük fel.

A kártevő ellen csak indokolt esetben védekezzünk. A védekezést kártételének időpontja nagyban megnehezíti, mivel kizárólag a virágokat fogyasztja, így a virágzás időpontjában jelennek csak meg imágói. A virágzó kultúrákban fontos, hogy szem előtt tartsuk a megporzó rovarok, vagyis a méhek biztonságát. Erre való tekintettel, két lehetőség közül választhatunk. Vagy olyan készítményt használjunk a bundásbogarak ellen, amely méhekre nem jelölésköteles, azaz nem mérgező számukra, vagy a jogszabályban rögzített módon, méhkímélő technikával juttassuk ki a növényvédő szert.

A méhekre nem jelölésköteles hatóanyagok közül az acetamiprid, tiakloprid tartalmú készítmények használhatóak. Méhkímélő technológiával a védekezést a méhek aktív repülésének befejezését követően, legkorábban naplemente előtt egy órával kezdhető meg, és legkésőbb 23 óráig tarthat. Ekkor a méhekre mérsékelten veszélyes készítmények alkalmazhatóak (lambda-cihalotrin).

Évről évre csökkenő tendenciát mutat a hazai málnatermesztés

2018. június 19. 06:00

A magyar málna fagyasztóipari hasznosítása jelenleg a megszűnés határán áll, mivel Lengyelországból és Szerbiából olcsóbban lehet kész fagyasztott árut importálni, mint a hazai alapanyagot megvásárolni.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (7. rész)

2019. december 22. 10:18

A hazánkban 2013-óta jelenlevő foltosszárnyú vagy pettyesszárnyú muslica inváziós kártevőnek számít. Közeli rokona az őshonosnak tekinthető ecetmuslicának, de ennek ellenére igen veszélyes légyfélének számít.