Mi teszi tönkre a leándereket?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Leánderem fiatal levelei furcsán besodródnak, színük is megváltozott, kiszürkültek. Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

A leánder hajtásvégi, zsenge leveleit különösen kedvelik a takácsatkák. Ezek az apró, a láthatóság határán lévő 4 pár lábú (apró pókokhoz hasonló) vörös-barna színű állatok szívó kártevők, növényi nedvvel táplálkoznak. Szívogatásuk következtében a levélszövet színe megváltozik, szúrások helyén tűhegynyi világos pontok jelennek meg, melyek a levéllemez ezüstös elszíneződését okozzák. A levelek kissé deformálódnak, elkeskenyednek, főér mentén összehajlanak, végül elhalnak.

A takácsatkákra jellemző finom, pókhálóhoz hasonló szövedék is gyakran megjelenik a fertőzött leveleken. A károsodás a leveleknél addig látható, ameddig a levél le nem hullik, le nem cserélődik. Gyakran ez az időszak az egy évet is meghaladhatja. Az atkák a levelek hátoldalán élnek, ott szaporodnak fel, ott találhatók telepeik. Igen szapora állatok, évente több nemzedékük fejlődik ki. Kifejezetten a meleg, napos, száraz helyeket kedvelik, az kedvez felszaporodásuknak. Telelés után a szabadba kihelyezett növényeknél júniusban szokott felszaporodni, és júliustól alakul ki súlyos kártételük. Konténerben nevelt leándernél, különösen, ha délre néző teraszra, erkélyre helyezik el, fertőzésére számítani lehet.

A kártevő szél útján is terjed, szabadba helyezett növényen hamar megtelepedhetnek a takácsatkák, ezt követően egyedszámukat a környezeti tényezők befolyásolják. A levegő párásításával, a lombozat vízzel történő nedvesítésével – forró nyári időszakokban – lassíthatjuk az atkák gyorsuló szaporodását a lombozaton. Hasonló védő hatást érhetünk el a teraszon elhelyezett leánderek időszakos árnyékolásával.

Gyakori jelenség, hogy a teleltetésre elhelyezett leánderek csúcsi levélzetét tél végére a takácsatkák olyan mértékben károsítják, hogy azok elszáradnak, elhalnak. Ilyen esetben a vesszők, a károsodott részek visszavágása marad csak a megoldás. A teleltetés alatti kártételének megelőzésére bevált gyakorlat, hogy ősszel a betárolás előtt alapos permetezésben részesítik atkák és a másik gyakori kártevő, a pajzstetű ellen

Védekezés lehetőségei:

A zsenge, hajtásvégi leveleket érdemes gyakran megvizsgálni, kézi nagyító használata ajánlott. Az első takácsatka telepek megjelenésekor végzett atkaölő szeres permetezés a leghatékonyabb, nem szabad megvárni tömeges felszaporodását. Atkák ellen csak a speciális atkaölő szerek hatnak. Dísznövényeknél a hexitiazox hatóanyagú Nissorun 10 WP, a piridaben hatóanyagú Sanmite 10 SC, abamektin hatóanyagú Vertimec Pro és az etoxazol hatóanyagú Zoom 11 SC atkaölő szerek engedélyezettek. Permetezésnél a levélzet mindkét oldalát érje a permetlé, a hatás eléréséhez tapadás fokozó adalékanyag használata javasolt.

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?

Miért száradnak hamisciprus borókafánk ágai?

2019. június 13. 09:37

K. Balázs kérdése: Miért száradnak hamisciprus borókafánk ágai? Hogyan védekezhetünk?

Mindent a hortenziáról

2020. július 28. 09:22

A mocsári hibiszkuszhoz hasonlóan ezt a dísznövényt is akkor ismertem meg jobban, amikor a munkám során nap mint nap találkoztam vele. Az előítéleteimmel ellentétben nem egy „csodabogár” növényről van szó, aminek ne lehetne kiszolgálni egy egyszerű kertben az igényeit. Ismerkedjünk meg közelebbről a hortenziával!