Növényvédelmi előrejelzés

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

Agrofórum Online

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Almában a hajtásnövekedés még javában tart, ezért felszívódó és kontakt gombaölők kombinációjával érdemes védekezni. Egyes nyári alma- és körtefajták már érnek, itt fordítsunk figyelmet az élelmezés egészségügyi várakozási idő betartására. A varasodás fertőzés veszély mellett erősödőben van ismét a vértetű.

A fiatal gyümölcsökön megjelent a kaliforniai pajzstetű jellegzetes lázfoltja, melyet a kártevő szívogatása okoz. Mindkét kártevő ellen csak a felszívódó rovarölők vagy pedig a nyári hígítású olajos készítmények és ezek kombinációja nyújt megfelelően hatásos védelmet.

Az almamoly rajzása továbbra is folyamatos, ezért molymentes almát csak 10-14 napos permetezési forduló betartása mellett várhatunk. Az alma és a körte védelme mellett ne feledkezzünk meg a birsről sem, mert a lombozat betegsége, a fabreás levélfoltosság mellett az alma- és keleti gyümölcsmoly ezt a gyümölcsfélét is veszélyezteti. Mivel a birset lehet legkésőbb szüretelni, ez a növény van legtovább kitéve a kártevők támadásának.

A körtefákon most elsősorban a körtelevélbolhák imágóit találjuk, védekezni majd a későbbiekben, sárgatojás stádiumban érdemes.

A legkorábbi őszibarack- és szilvafajtákat már lehet szedni, itt most nincs növényvédelmi teendő, de szüret után gondoskodjunk a lombozat védelméről. A sztigminás levélfoltosság, a szilvalevelek vörösfoltossága valamint az őszibarack lisztharmata ellen a későbbiekben is védjük a leveleket, ellenkező esetben idő előtti lombhullással találjuk szembe magunkat. A moníliás gyümölcsöket gyűjtsük össze és semmisítsük meg.

Néhány korai szőlőfajta zsendülése már megkezdődött. A bogyóhéj elvékonyodása együtt jár a szürkerothadás fertőzés iránti fogékonyság erősödésével, ezért már a kezdeti fürtfertőzést is blokkolni kell. A fiatal hajtásokon egyre gyakoribb a friss peronoszpórás fertőzés olajfoltja, a további fertőzésnek most kell elejét venni.

Fotó: Dr. Csikászné Dr. Kizsics Anna

Ha lisztharmat tüneteivel találkozunk, már elegendő a kénes permetezés a megbetegedés megállítására. A lisztharmat és peronoszpóra rezisztenciára nemesített fajtákon, védekezés híján igen erős fekete rothadás fertőzés van kialakulóban, helyenként 100 %-os a kár. A szőlőilonca most rajzik, de egyelőre alacsony a feromon csapdával fogott egyedek száma. Az amerikai szőlőkabóca rajzása szintén megkezdődött a kihelyezett ragacsos lapok alapján.

A szabadföldi étkezési-, pritamin- és fűszerpaprika állományokat az esők és az öntözés nyomán a baktériumos levél- és bogyófertőzés veszélyezteti. A kórokozó ellen egyedüliként a 10-14 naponkénti rezes permetezés a hatékony megoldás. Természetesen be kell tartani a hektáronkénti rézterhelést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel

2020. március 26. 08:25

Napjainkba a megváltozott klimatikus viszonyok és az EU növényvédő szer szabályozása eredményeként az almát károsító molyfajok közül az almamoly (Cydia Pomonella) egyértelműen az első helyre került.

Az alma tárolásának hibái

2019. november 1. 10:58

J. Attila kérdése: Saját termelésű almáim között sok beteg, rohadt szokott előfordulni tárolás alatt. Mi okozza megbetegedésüket?

Kiemelkedő almatermés várható itthon és Európában is

2018. augusztus 9. 10:58

Miután már néhány hónapja látszott, hogy idén jó lesz az európai termés, a sűrítményárak a kilónkénti 1,6 eurós szintről 1,2 euróra estek, ami még mindig lényegesen magasabb, mint a tavalyi árrobbanás előtti 0,8 euró volt.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.