Szép lett volna az alma, de varasodik

Agrofórum Online

F. Géza kérdése: A varasodás minden évben jelentős almáimon. Hogyan őrizhetem meg a termések épségét?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Az alma ventúriás varasodása (Venturia inaequalis) Európában és hazánkban is a legfontosabb almabetegség. Csapadékos évben akár országos járvány is kialakulhat. A betegség ellen még száraz évjáratban is rendszeresen, megelőző jelleggel védekezni szükséges. A kórokozó áttelelése a lehullott fertőzött leveleken történik.

Március elején kezdődik a leveleken található fertőző spórák kialakulása, szóródásuk csak nedves időben indul meg, kb. június elejéig tart és csúcspontját virágzás és sziromhullás idején éri el. Száraz időben a spórák szóródása elhúzódhat. A fertőzés bekövetkezése után az első tünetek 10 nap múlva jelennek meg. A levelek mindkét oldalán kialakuló sötét foltok jelzik a fertőzést, ezen foltok közepe barna, melyek a szélük felül fokozatosan feketévé válnak.

A gyümölcsökön is kialakulhatnak varas foltok, a termések héja parásodik, deformálódnak, növekedésben visszamaradnak. Erős fertőzöttség hatására nagymértékű lombhullás következhet be, ami a fák további gyengüléséhez vezet.

Védekezés egyrészt a lehullott lomb megsemmisítésén, valamint az őszi és téli lemosó permetezésen alapszik (réztartalmú készítményekkel: rézoxiklorid, rézhidroxid). Rügypattanásig 1-2 alkalommal réztartalmú készítmények használatával a gombacsírákat pusztíthatjuk. A levelek megjelenésétől (egérfüles állapottól) virágzásig még legalább 2-3szor az időjárás figyelembe vételével szükséges elvégezni a védekezést. Az intenzív hajtásnövekedés időszakában (áprilistól júniusig) felszívódó (penkonazol, tebukonazol) és kontakt (klórtalonil) szerek kombinált használata ajánlott. A tünetek megjelenésekor 5-7 naponta végzett kezelés ajánlatos a javulás érdekében.

A szüret után is érdemes a fák permetezését felszívódó készítményekkel elvégezni, így a növények megfelelő felkészülését kondícióját biztosíthatjuk a téli fagyokra. A telepítéskor figyelembe vehetjük a fajták eltérő varasodás fogékonyságát is. Míg a Jonathan fajtakör, Idared, Gloster, Starking, Golden fajtakör, Gala, Elstar, Jonagold fajták fogékonyabb, addig a Prima, Florina, Freedom, Vanda almafajták varasodásrezisztens almafajták.

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Rekordszinten vannak az ukrán almakészletek

2019. május 23. 07:33

Májusban a jó minőségű étkezési alma ára növekedni kezdett a kiskereskedelemben, mialatt a nagykereskedelmi árak alacsonyak maradtak.

Továbbra is időszerű a monília elleni védelem a csonthéjasokban

2018. május 3. 07:06

Az átlagosnál melegebb időben a gyümölcsfélék zöme már elvirágzott, most a terméskezdemények tisztulása folyik.