Növényvédelmi előrejelzés

Két szüret között védeni kell a gyümölcsösöket

Agrofórum Online

Az elmúlt héten néhány rendszeresen visszatérő károsító hívta fel magára a figyelmet. A selyemfényű puszpángmoly ugyan már hetek óta repül a csapdákba, de a heti fogás nagysága a kártevőt ismerő szakembereket is meglepte.

A korábbi heti néhány darabos fogás egyik napról a másikra 40 db/hét-re emelkedett, tehát napokon belül várható az első hernyók megjelenése a buxus bokrok belsejében. Javaslom a taglózó hatású szerek mellett a hosszú hatástartamú készítmények bevetését is. Ha permetezünk, egyúttal kezeljük bokrainkat a puszpángrák és a puszpángelhalás kórokozói ellen is, a permetlevet pedig okvetlenül a bokor belsejébe juttassuk, mert mindig itt kezdődik a hernyórágás. Az elhúzódó rajzás miatt fel kell készülni a többszöri védekezésre.

A zöld vándorpoloska már május óta rendszeresen mozog környezetünkben. Jelenleg már a kifejlett imágók mellett mind nagyobb számban figyelhetők meg a különböző fejlettségű lárvák is. Együttes károsításuk már most is szembetűnő kárt okoz, ezért két gyümölcsszüret és zöldségszedés között szükség lehet a kártevő gyérítésére, persze az élelmezés egészségügyi várakozási idők szigorú betartása mellett.

A főnövényként vagy másodvetésként termelt káposztafélék környezetében tömegesen repkednek a káposztalepkék. Most még kikelt hernyókkal nem találkozni, de a tojásokat már elhelyezték a lepkék a növényeken, tehát kísérjük figyelemmel a kelés időpontját. A védekezés pontos időzítése a szintén károsító káposzta- és salátabagoly lepke szempontjából még fontosabb, ugyanis a hernyók az első vedlés után fénykerülővé válva befúrják magukat a káposzta- karfiol fejek belsejébe, ahol már nehezen kivitelezhető a hatékony védekezés. Ha védekezésre kényszerülünk, egyúttal kezeljük a káposztaféléket az oly gyakori levéltetű- és káposztaperonoszpóra fertőzés ellen is.

Gyümölcsöseinkben a szüreti munkák mellett továbbra is rendszeres védelemre szorulunk a gyümölcsmolyok, a varasodás, a lisztharmat gombák, valamint a levélfoltosságot és levéllikacsosodást előidéző betegségek kórokozói ellen. Az alma kivételével a többi növényen már lezárult az intenzív hajtásnövekedés, ezért néhány kirívó fertőzés kivételével a kontakt hatású készítményekkel is jó hatékonyságot érhetünk el a védekezés során.

A birs védelme egyre inkább előtérbe kerül, mert a keleti gyümölcsmoly, mint fő kártevője jelenleg is intenzív rajzást produkál, a rajzás pedig még sokáig el fog tartani. A közvetlen kár mellett a gyümölcsmonília fertőzés kiváltója is lehet a molykártétel, tehát indokolt a védekezés egészen a szüret kezdetéig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A molytetvek tömegszaporodásának időszaka van

2018. május 31. 04:30

A tartósan meleg, nyarat idéző időjárás felgyorsította minden kertészeti növény fejlődését. A növények zöme most 2-3 hetes előnyben vannak a korábbi években megszokotthoz képest.

Rohamosan szaporodnak a zöld vándorpoloskák

2020. augusztus 9. 14:47

Takácsatkára szinte minden növénykultúrában számítani lehet, ha szükséges inkább most védekezzünk, nehogy a későbbiekben felszaporodjon a kártevő.

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Mi károsíthatja a birs termését még ilyenkor is?

2019. december 12. 09:45

R. Miklós kérdése: Kerti birsalmáimban apró fehéres kukacokat találtam feldolgozás alatt, kívülről egészségesnek látszottak a birsek. Milyen állat károsíthatja a birs termését még ilyen későn? Jövőre is megismétlődhet?